Pirmadienį – paskutinė Vytuolio Valūno darbo diena švietimo ir sporto skyriaus vedėjo poste. Atsakingojo už švietimą (pastaraisiais metais – ir sportą) Alytaus mieste pareigas jis ėjo daugiau nei 25-erius metus.
Atvirame pokalbyje V. Valūnas pasakoja, kodėl jis traukiasi iš minėtos kėdės.
Tai – jau antras kartas šio švietimo vadybininko karjeroje, kai darbą jis palieka dėl politinės miesto valdančiųjų valios. Beje, tokia buvo ir prieš šešerius metus, kai rugsėjį kabinetą miesto Rotušėje jis paliko tuomečio mero Vytauto Grigaravičiaus bei šio aplinkos pageidavimu. Šį kartą V. Valūnas iš kone savos, nuo 1995 metų dirbant skyriaus vedėju, kurtos miesto švietimo sistemos išeina prašant merui Nerijui Cesiuliui ir komandai.
Tiesa, švietimo skyriaus vedėju V. Valūną kvietėsi tas pats N. Cesiulis, kai pirmą kąrtą rinkimus laimėjo 2019 metais. Tuo metu Vytuolis jau daugiaus nei pusantrų metų vadovavo Švietimo, kultūros ir sporto skyriui Lazdijų rajone, kus buvo persikėlęs po nesutarimų su Dzūkijos sostinę valdžiusiais „Alytaus piliečiais“.
N. Cesiulis ir V. Grigaravičius – du pastarieji, kaip tik tiesiogiai žmonių rinktieji merai, kurie V. Valūno paprašė trauktis iš vedėjo posto.
Abu pasitraukimus, nors ir skirtingomis aplinkybėmis, interviu metu V. Valūnas aiškina itin diplomatiškai, išreikšdamas pagarbą tiek V. Grigaravičiui, tiek N. Cesiuliui, tačiau neslepia, kad iš kitų miesto vadovų (Dobilo Kurtinaičio, Vytauto Kirkliausko, Česlovo Daugėlos, Felikso Džiauto ir Jurgio Krasnicko), su kuriais teko dirbti, nors pokalbių turėjęs įvairių, prašymų trauktis nesulaukė nė iš vieno.
Daugiau nei ketvirtadalį amžiaus su vietos politikais kurtą, pertvarkų metu – ir „griautą“ Dzūkijos sostinės švietimą, jį paliekantis skyriaus vedėjas laiko geru, tačiau, primintas apie nebūtinai teigiamus reitingus ir pan. kritiškus ekspertų vertinimus dėl rezultatų Alytaus mieste, pripažįsta, kad tobulumui ribų nėra. Ypač sporto sektoriuje, už kurį pastaruoju metu jis taip pat buvo atsakingiausias savivaldybėje.
Iš didžiųjų Lietuvos miestų pasiskolinta ten pasiteisinusi ilgamečio sporto klubų finansavimo tvarka, grįsta klubų rezultatais ir pasiekimais, Alytuje panaikinta. Dar daugiau neaiškumų kelia Formalųjį švietimą papildančio ugdymo (FŠPU) programa, ji buvo atšaukta, dėl ko finansuojami tik savivaldybei priklausančių įstaigų vaikų užsiėmimai, o nevaldiški yra ignoruojami.
Daugiau nei pamoką trukusio pokalbio metu V. Valūnas nesigynė ir dėl kitų nepabaigtų darbų – prieš jam dar kartą traukiantis iš skyriaus vedėjo posto iš esmės taip ir neatliktos švietimo tinklo reorganizacijos, šios pertvarkos metu likviduotos, tačiau funkcijų dėl vidurinio mokslo nebaigusio dirbančio jaunimo mokymosi realiai neperdavusios Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos.
V. Valūnas, kuriam dabar 63-eji, taip pat atsakė į klausimą, kodėl iš miesto švietimo sistemos pasitraukė kelios gabios vadovės, vadybininkės, taip pat papasakojo, kodėl pastaruoju metu „Vytuolis buvo ne toks, kaip anksčiau, kai už švietimą stovėdavo mūru“.
Kada Alytaus miestas turės naują švietimo ir sporto skyriaus vedėją? V. Valūnas atsakė ir į šį klausimą, o savivaldybėje jį pakeisiančiam žmogui palinkėjo „turėti stuburą“.
Alytaus miesto švietimui 25 metus ir dar šešis mėnesius ir Lazdijų švietimui – 20 mėnesių vadovavęs valstybės tarnautojas, kol nėra pensininkas, videointerviu pabaigoje taip pat pristatė naują savo darbovietę, kurios duris, į ten persikeldamas tarnybinio kaitumo būdu, atvers jau kitą dieną, kai paliks miesto savivaldybę.
Naujoje darbovietėje Artūro Sakalausko gatvėje V. Valūnas tikrins ne tik Alytaus mieste, rajone, kur taip pat kažkada dirbo, tačiau ir viso krašto savivaldybių teritorijose veikiančias valstybines švietimo įstaigas.
V. Valūno vadovavimo savivaldybių administracijų švietimo padaliniams laikotarpiai (1995 – 2023):