Po Alytaus rajono Užubalių kaime esančios bendruomenės „Užubalių gojus“ stogu – visada pilna žmonių šurmulio. Jose veiklos randa ir vyresni, ir jaunesni trijų kaimų gyventojai. Jau daugiau kaip 20 metų veikianti kaimo bendruomenė tapo jų susitikimų, švenčių, pagalbos vieni kitiems, bendrystės vieta.
Bendruomenėje – ir aktyvus jaunimas
Kaimo bendruomenėje „Užubalių gojus“ 149 nariai – Užubalių, Miklusėnų, Butrimiškių ir Daugirdėlių kaimų gyventojai. Graži bendrystė užsimezgusi ir su kita Užubaliuose veikiančia bendruomene „24 kaimynai“.
„Užubalių gojaus“ pirmininkė Felomena Lazauskienė ne tik pati nenustygsta vietoje, nuolat ieško galimybių ir lėšų veiklai, tačiau ir žmonės nesėdi sudėję rankų. Bendruomenė įgyvendino ne vieną projektą, suremontavo patalpas, organizuoja šventes, važiuoja į pažintines keliones po Lietuvą.
Ypač džiugina jaunimo aktyvumas. Bendruomenės patalpose jiems įrengta atskira erdvė, kurioje galima žaisti stalo futbolą, kitus žaidimus, skaityti padovanotas knygas ar tiesiog bendrauti. Jaunieji bendruomenės nariai tikisi, kad šiemet įvyks tinklinio turnyras, į kurį atvažiuoti ketina komandos iš Vilkaviškio, Marijampolės, kitų savivaldybių.
Visi švenčia, ir tvarkosi kartu
Bendruomenės nariai kartu švenčia įvairias šventes, organizuoja laisvalaikį. Moterys kepa, audžia juostas, mezga, gamina papuošalus. Vyrai žaidžia tinklinį, dalyvauja varžybose, prireikus kala, pjauna, daro kitus darbus. Ši bendruomenė turbūt jau neįsivaizduoja savo veiklų be kelionių, dalyvavimo įvairiuose renginiuose ir turi svajonę – kad suburta jų kapela pasirodytų populiariame konkurse „Duokim garo“.
„Užubalių gojaus“ žmonės padeda ir sunkumų partiriantiems gyventojams. Vieni tokių – praėjusiais metais kaime apsigyvenusi šeima iš Ukrainos.
Bendruomenė nori, kad gražu būtų ne tik aplink bendruomenės namus, bet ir kaime, todėl organizuoja talkas, sutvarko netoli esančio Daugirdėlio ežero pakrantę, pakeles. „Visi dirbame savanoriškai. Ką galime, tą darome patys“, – sako bendruomenės pirmininkė F. Lazauskienė. Ji džiaugiasi Alytaus seniūnijos seniūno Kęstučio Tumyno pagalba, kurios visada sulaukia, kai reikia spręsti įvairius ūkinius reikalus.
Po vienu stogu – daug veiklų
Bendruomenė patalpose, kurias savivaldybė suteikusi pagal panaudos sutartį, įrengė kelias erdves. Vienoje žmonės gali pasišnekučiuoti prie puodelio arbatos, kitoje vyksta įvairios edukacijos ir kapelos repeticijos, pristatomos rankdarbių parodos, o antrame aukšte šurmuliuoja jaunimas.
Čia pat veikia rajono bibliotekos filialas, o šalia pastato esanti aikštelė ir pavėsinė – vasaros renginių vieta.
Bendruomenės vaikams – neatlygintinos matematikos pamokos
Bendruomenės narė Elvyra Jakučionytė – matematikos mokytoja, po 42 metų darbo atsisveikinusi su mokykla, bet ne su noru padėti vaikams suprasti nelengvai įkandamą dalyką. Bendruomenės patalpose ji organizuoja matematikos užsiėmimus.
„Noriu prasmingai leisti laiką ir man patinka mokyti vaikus. Tempas mokykloje daug greitesnis, o čia niekur neskubame, išsiaiškiname, kas neaišku“, – sako neatlygintinai bendruomenės vaikus matematikos mokanti mokytoja. Vaikai džiaugiasi jos pamokomis ir rezultatais – pažymiai, anot jų, labai pagerėjo, tad atvažiuoja į pamokas ne tėvų liepiami, o savo noru. Papildomai mokytis matematikos pas mokytoją E. Jakučionytę atvyksta apie 14 mokinių.
Biblioteka – traukos objektas
Bibliotekininkė Rima Abečiūnė sako, kad bendruomenės patalpose kelis metus veikiančios bibliotekos duris Užubalių ir aplinkinių kaimų gyventojai atidaro kiekvieną dieną, o nuolatinių skaitytojų yra apie 80. Jie net tik skaito, bet ir buriasi į knygų aptarimo grupes, dalyvauja akcijoje „Rekomenduok draugui“. „Skaito viską, kas populiaru, sudarome netgi knygas norinčių skaityti eilę“, – sako bibliotekininkė. Iš šios bibliotekos skaitytojai gali išeiti ne tik nešini knygomis, bet ir stalo žaidimais, kuriuos padovanojo aplinkinių kaimų gyventojai.
Užubalių bibliotekos jauniausiam skaitytojui, kuris jau turi skaitytojo pažymėjimą, treji metai, vyriausiam – per 70. Biblioteka dirba darbo dienomis nuo 12 iki 18 valandos, tačiau bibliotekininkė R. Abečiūnė ir po darbo kaimo žmonėms kaip knygnešys knygas neša ir į namus, o su skaitytojais daug bendrauja socialiniame tinkle.