„Šalčio efektyvumas yra neginčytinas“, – tvirtina Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas.
Pasak gydytojo, šaltis, kaip pavojingas stresorius, atjungia žmogaus smegenų žievę ir aktyvuoja giliuosius išgyvenimo refleksus, glūdinčius pailgosiose smegenyse. Olimpiečių gydytojo manymu, toks smegenų veiklos kalibravimas labai svarbus išlaikant psichologinį adekvatumą, saugo, kad „stogas” nenuvažiuotų.

„Šios mintys daugiau tiems keistuoliams, kurie vaikšto po sniegą basi, lenda į šaltą vandenį, kažko pastoviai ieško bei nori pasiekti. Kitiems tai neįdomu. Aš kažkaip jau irgi patenku į keistuolių grupę“, – mano D. Barkauskas.
Ledinių maudynių entuziastų skaičius šią žiemą auga – į eketes vis drąsiau lipa ne tik ne mažą patirtį turintys „ruoniai“, bet ir pirmą kartą šį grūdinimosi būdą norintys patirti „mauduoliai“. Vieniems tai – įprastas grūdinimosi ritualas, kitiems – metų iššūkis, būdas atsikratyti baimių.

Iš karščio į ledinę eketę Alytuje šoko ir meditacijų instruktorė, keliautoja Simona Kupetienė, beveik 6 metus su šeima gyvenusi Tailande, ištisus metų laikus besimėgavusi saule ir šiltu vandenynu. Grįžusi į gimtąjį Alytų Simona netruko įgyvendinti sau išsikeltą iššūkį – išsimaudyti ledinėje eketėje.
„Aš senai jau apie tai galvojau, o šiemet, matydama socialiniuose tinkluose labai daug savo draugų, besimaudančių žiemos sezonu, susiradau vietinius sveikuolius ir įgyvendinau tai“, – džiaugiasi S. Kupetienė, kuriai mintis, pirma šovusi išlipus iš eketės – kodėl aš to nepadariau anksčiau?
„Fiziniai, emociniai ir energetiniai pojūčiai labai ryškūs: kūnas atsigauna, tampa nepalyginamai gyvesnis, galvoje pasidaro ramiau, mintys visai kitaip dėliojasi, visą dieną jaučiu žymiai daugiau energijos ir žvalumo“, – po maudymosi eketėje pastebi S. Kupetienė, kurios marčia, pamačiusi jos nuotrauką, negalėjo tuo patikėti, kad tai – ne fotomontažas, kol besimaudančios eketėje neišvydo savo akimis.

Iššūkių nebijantys ir lediniame vandenyje pasipliuškenti nevengiantys Alytaus sveikuoliai į Dailidės ežerėlyje iškirstą eketę neria kasdien. Čia renkasi žmonės, besidomintys šalto vandens nauda ir ieškantys bendraminčių. Žinoma, dėl griežtų karantino suvaržymų, laikosi saugaus atstumo.
Bene kasdien vis atsiranda tokių, kurie į ledo kaustomą vandenį brenda pirmą kartą. „Dalyvaudama nuotoliniame imuniteto stiprinimo kurse įgijau daugiau supratimo ir motyvacijos kaip stiprinti savo organizmą, o teorines žinias įgyvendinau praktikoje ir tuo labai didžiuojuosi“, – atvirauja alytiškė Daiva, pirmą kartą išsimaudžiusi ledinėje eketėje spaudžiant 15 laipsnių šaltukui.

Rūbų dizainerė, tapybos mokytoja Viktorija Jakučinskaitė išsimaudyti lediniame vandenyje svajojo ne vieną mėnesį. „Prasidėjus pirmajam karantinui, su vyru daug vaikščiodavome gamtoje ir aš visuomet stebėdavau ir žavėdavausi tais, kurie drąsiai lenda į šaltą ežero vandenį. Man atrodė, kad jie turi ypatingų galių, galbūt žino kažką daugiau, nei žinau aš“, – sako Viktorija, kuriai po pirmo išsimaudymo lauke ne vasaros metu atrodė, kad širdis sustos, jog negali kvėpuoti, tačiau išlipus iš vandens atėjo tokia palaima, jog maudytis šaltame vandenyje norėjo vėl ir vėl.

Dabar šaltame vandenyje Viktorija ir jos vyras maudosi kartą per savaitę, o tai suteikia laimės, lengvumo pojūtį, tai padeda atkakliau siekti savo tikslų, duoda stiprybės, užsispyrimo.
Ledinės maudynės vyksta Alytuje, Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Rokiškyje, Ignalinoje, Utenoje ir kitose vietose. Viena iš nedaugelio pramogų karantininiu laikotarpiu džiaugiasi ne tik eketėse besimaudantys, tačiau ir jų nuotaikas fiksuojanti, sveikuolių fotosesijas žiemos metu rengianti ir išskirtinėmis nuotraukomos besidalinanti fotografė Monika Marčiulaitienė.
