Arseno labiausiai paveiktą vandenį Dzūkijoje turi Alytaus ir Lazdijų rajonų gyventojai.
Tokią išvadą Lietuvos geologijos tarnyba padarė po išsamių tyrimų, atlikusi giluminius gręžinius ir išanalizavusi įvairius mėginius.
- Alytaus rajono ir Lazdijų r. savivaldybėse aptikta po 12 ribą viršijančių atvejų, Druskininkų savivaldybėje – 4, Varėnos r. – 2.
Kaip Alytausgidas.lt naujienų portalą informavo Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos hidrogeologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Pūtys, beveik visos arseno požeminiame vandenyje anomalijos Alytaus apskrityje nustatytos kaimiškose vietovėse ir tik individualiuose vandens gavybos gręžiniuose pas fizinius arba juridinius asmenis.
Pasak P. Pūčio, Alytaus apskrityje 2019-2020 m. laikotarpiu fiksuota 30 atvejų, kai arsenas (As) viršijo 7 mkg/l.
Pasaulio sveikatos organizacijos nustatyta arseno požeminiame vandenyje riba yra 10 mikrogramų litre, tačiau jo reikšmės nuo 7 mikrogramų litre pavojingai priartėja prie šios ribos. Tiesa, kartais galimos ir tam tikros paklaidos.
- Tyliuoju žudiku vadinamas arsenas yra organizme besikaupiantis, žmogaus sveikatai pavojingas sunkusis metalas, kuris gali sukelti galvos skausmą, kvėpavimo takų sutrikimus, mažakraujystę, nuplikimą.
Geologijos tarnybos hidrogeologijos skyriaus duomenimis, ribas viršijantys arseno kiekiai Dzūkijoje buvo nustatyti naujuose (Lazdijų r. – ir seniau įrengtuose) gręžiniuose, o gyventojai, kurie juos įsirengė, bus informuoti apie padidintą ar neleistinai didelį arseno kiekį vandenyje.
P. Pūtys teigia, kad gręžinių, kur aptiktas anomalus (pavojingas) arseno kiekis, jeigu lygintume su bendru vandens gavybos gręžinių skaičiumi, nėra daug. Be abejo, dar ne visuose juose As įvertintas ir iš anksto neįmanoma prognozuoti, kur šios anomalijos dar galėtų būti nustatytos.
- Tyrimų duomenimis, skirtingai, nei gyventojų gręžiniuose, sveikatai pavojingos arseno anomalijos viešojo vandens tiekimo vandenvietėse Alytaus apskrityje neaptiktos.
Lietuvos geologijos tarnyba taip pat patvirtino, kad geriamajame vandenyje aptinkamos arseno anomalijos yra gamtinės kilmės.
Ištirtose vietovėse nepatvirtinta jokia antropogeninė – su žmonių veikla susijusi – arseno anomalijų kilmės versija, nesusijusi nei su pesticidų naudojimu žemės ūkyje, nei su žvalgybiniais naftos gręžiniais (pvz., Vakarų Lietuvoje).
Pasak geologų, nepasitvirtino ir versija, kad arsenas geriamajame vandenyje atsiranda dėl prietakos iš gilesnių žemės sluoksnių ar dėl gręžinio įrangos.
Apskritai, arseno kiekis randamas šalies rajonuose, kur požeminis vanduo imamas iš vandeningųjų sluoksnių kvartero nuogulose. Iš čia gaunamas požeminis vanduo sudaro apie 60 procentų išteklių Lietuvoje.
- Kaip apsisaugoti nuo arseno pertekliaus geriamame vandenyje?
Jei As koncentracija viršija 10 mikrogramų litre, gręžinyje (vandenvietėje) reiktų arseną šalinančio geležies filtro. Arsenas reaguoja ir nusėda su geležies hidroksidais, todėl filtrai vandenyje išvalo dalį jo koncentracijos. Pvz., jeigu gyventojo vandenvietėje arseno nustatoma iki 10 mkg litre, pritaikius geležies filtrą lieka keli, jau mažiau sveikatai pavojingi mikrogramai.
PAPILDYTA
Kaip mūsų portalą informavo pastaruoju metu daugiausia arseno anomalijų aptinkama Dzūkijos kaimuose, esančiuose Alytaus, Punios, Būdviečio, Lazdijų, Leipalingio, Seirijų ir Šeštokų seniūnijų teritorijose, sveikatai pavojingi kiekiai geriamajame vandenyje kitur aptinkami tik pavieniais atvejais.