Alytaus „Taikos“ kino teatro vietoje planuojamos statybos. Vos tik paskelbus apie tai, kad buvusio kino ir aplinkinėje teritorijoje gali iškilti daugiaaukštis pastatas, miesto istorijai, paveldui neabejingi miestelėnai sunerimo, klausdami, ar bus bent simboliškai išsaugota vieta, garsėjusi kaip pirmoji filmų „regykla“ Dzūkijos sostinėje?
Paskutinis kino seansas Alytaus „Taikos“ kino teatre buvo parodytas beveik prieš kelis dešimtmečius, tačiau alytiškių sentimentai nuo 1920 metų veikusiam kinoteatrui – neblėsta, kaip ir senamiesčio paveldui, kurio po daugelio gaisrų, karinių bombardavimų ir sovietinių planavimų beveik nebeliko, o tokia vertybė, kaip prieš šimtą ir vienerius metus veiklą pradėjęs tuometis Kopelio Šulmano kinematografas, vėliau kino teatru tapęs „Palas“, nekilnojama kultūros vertybe dėl kažkokių priežasčių netapo.
Bendrosios teritorijos planavimo darbai Vilniaus g. 23, Vilniaus g. 25 ir Vilniaus g. 25A (anksčiau buvo Vilniaus g. 27D) – jau pradėti.
Alytaus miesto savivaldybei leidus statyti aukštesnius pastatus, nei iki šiol čia buvome įpratę matyti, Vilniaus gatvėje, „Taikos“ kino teatro vietoje ir aplinkiniuose sklypuose būtų galimas daugiaaukštis namas.
„Sunku ką nors konkretizuoti dabar, tačiau turime minčių čia statyti pastatą ateityje“, – Alytausgidas.lt patvirtino bendrovės „Trys lelijos“ vadovas Gerardas Borevičius. Jo teigimu, pirmasis tikslas yra sujungti sklypus, o pastato projektavimas – gerokai vėlesnis etapas, nuo kurio nuo daugiausia ir priklausys, ar kas nors iš senojo kino pastato išliks, ar bus išsaugota.
Pasak minėtų teritorijų Alytaus miesto centre planavimo dokumentus (TPD) rengiančios projekto vadovės Gailutės Zimnickienės, tam pačiam savininkui („Trims lelijoms“) prisklausantys trys sklypai Vilniaus gatvėje jungiami į vieną, kurio bendras plotas bus 1 tūkst. 642 m².

Pagal pakeisto Alytaus miesto bendrojo plano sprendinius, kuriuos praėjusiais metais patvirtino savivaldybės taryba, buvusio „Taikos“ kino teatro ir aplink planuojamoje teritorijoje leistinas pastato aukštis – iki 17 metrų, o aukštingumas – 5 aukštai, tiesa, centro teritorijoje statinių aukštingumas metrais dar turės būti nustatomas pagal tame pačiame kvartale esamo užstatymo vidutinį aukštį metrais.
Čia, remiantis ankstesniais projektiniais pasiūlymais, investuotojai jau anksčiau siūlė statyti multifunkcinį komercinės paskirties pastatą – viešbutį, restoraną ir komercijai skirtos patalpas, o atlikta urbanistinė analizė patvirtino, kad siekiant vizualiai pamažinanti, keturių aukštų pastato aukštį, pvz., nuo 14,5 metro aukščio tūrio sklypo gilumoje, antrojo tūrio aukštis iki 11 metrų iki žemiausio arčiausiai Vilniaus g. esančio tūrio aukštis gali siekti iki 8,5 m.
Ar naudojant maksimalius rodiklius bus išlaikomas urbanistinės struktūros vientisumas, pvz., derėjimas su šalia esančiu į kultūros paveldo registrą įtrauktu namu „su liūtukais“ ir pan.?
Panašu, kad ilgą laiką nenaudoto, Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrui nepriskirto, tačiau užkonservavimo būdu pačių savininkų (UAB „Trys lelijos“) išsaugotopastato, jo vertingųjų elementų išlikimo Vilniaus gatvėje ateitis priklausys nuo pačių verslininkų geranoriškumo ir pastatą projektuosiančių specialistų.
„Statydami naują pastatą turėsime du variantus – senojo kino teatro sieną į statinį integruoti, arba neintegruoti“, – patvirtino „Trijų lelijų“ vadovas Gerardas Borevičius, patikslinęs, kad dėl to ir eskizai dar anksčiau buvo suprojektuoti, tad „minčių išsaugoti yra“.
Pasak G. Borevičiaus, fasadinė buvusio kino siena jos išsaugojimo atveju išliktų kone originali, nes ji yra pakankamai dekoratyvi, tad kaip buvusio istorinio senamiesčio akcentas „atsipirktų su kaupu“. Tačiau šios idėjos dėl šimtamečio kino teatro detalių naujame pastate yra tik mintys, kurios oficialiai dar niekur „deklaruotos“.
Kad istoriniai senojo miesto akcentai galėtų būti geranoriškai išsaugoti, net ir jiems neeant paveldo registre, pritaria ir šio projekto Vilniaus gatvėje vadovė G. Zimnickienė.

Buvusios „Taikos“ ir aplinkinių sklypų teritorijoje formuojamas iš dalies uždaras užstatymas, kad pastatai kiltų prie pat sklypo ribos prie gatvės, o kvartalo gilumoje būtų galimas atitraukimas nuo šoninių sklypo ribų, kad užstatymas užpildytų beveik visa sklypą, o pagrindinis automobilių parkavimas atsirastų statinio požemyje.
„Tikslus automobilių stovėjimo vietų poreikis bus nustatomas techninio projekto lygmenyje, kai bus žinoma konkreti pastato paskirtis“, – detalizuoja projekto vadovė G. Zimnickienė, informuojanti ir apie tai, kad želdynai aplink užims ne mažiau 164,2 m2 ploto, jog planuojamoje komercinėje teritorijoje nenumatyti jokie šilumą, jonizuojančią, elektromagnetinę spinduliuotę skleidžiantys įrenginiai, o ūkinė veikla, kuri gali pakenkti gyvenamosios ir visuomeninės paskirties teritorijų aplinkos kokybei, čia negalės būti vykdoma.
https://www.facebook.com/zenonas.bulgakovas/posts/3533366326773774
- Siūlymai priimami, viešas aptarimas balandžio 14 d. 15 val. Alytuje planuojamas Užuolankos g. 24 („Sename name“). Nesant galimybės organizuoti viešus renginius dėl galiojančių karantino sąlygų, viešas susirinkimas nuotoliniu būdu ČIA.
ATNAUJINTA
Tai – ne balandžio 1-osios publikacija