Po to, kai miesto gimtadienio metu Alytų „nuplovė“, anot meteorologų, tropinė liūtis, vandentiekininkai paaiškino, kodėl kartais nepavyksta išvengti nuostolių.
Specialistas taip pat papasakojo, kaip panašių problemų ketinama išvengti ateityje ir kaip sumažinti liūčių metu mieste patiriamą žalą.
UAB „Dzūkijos vandenys” inžinerinio skyriaus viršininko Audriaus Stanaičio manymu, kol kas pagrindinė problema – didelis vandens kiekis per trumpą laiką. Surinkimo šuliniai nespėja sugerti vandens, šis teka žemyn, gadindamas miesto infrastruktūrą. Žalą liūtis padarė Tvirtovės-Rūtų-Jotvingių gatvių sankryžoje. Čia atsiverė smegduobė, didelis vandens kiekis susikaupė ir Kauno gatvėje.
Mokslininkų ir meteorologų teigimu, besikeičinatis klimatas liūtis atneš maždaug kas trejus metus. Panašu, šįsyk sinoptikais pasitikėti galima. Gausiai palijus 2020 metų birželio 27 dieną Jazminų gatvėje lietus užpildė šešiasdešimties centimetrų diametro lietaus surinkimo vamzdį, o vanduo pro dangtį ėmė veržtis į gatvę. Dar vienas dangtis pakilo pačioje gatvėje ir apgadino tuo metu važiavusią mašiną.
Bendrovė „Dzūkijos vandenys” problemines vietas nustatė ir šiemet Jazminų gatvėje praėjo kloti metrinius požeminius vamzdžius.„Jazminų gatvėje ties turgumi yra siaurėjantis 60 cm diametro vamzdis. Gausiai palijus jis užsipildo ir vanduo fontanu išsiveržia į išorę. Problemą sprendžiame perklodami vieno metro diametro vamzdžius. Prieš pusantrų metų pradėjome keisti Vilties gatvėje, o dabar klosime vamzdžius ties turgaviete, Jazminų g.“, – sakė A. Stanaitis
- Dar viena probleminė vieta – Kauno gatvėje, ties sankryža su Sanatorijos gatve. Čia planuojama statyti vandens surinkimo baseiną. Po liūties vanduo subėgs į rezervuarą, o išvalytas palaipsniui ištekės. Šiuo metu vyksta projektavimo ir skaičiavimai darbai.
„Dzūkijos vandenų“ atstovo teigimu, dėl pasikeitusio klimato problemų turi ir kiti Europos miestai. Anksčiau kloti vamzdžiai nebuvo pritaikyti dideliam lietaus kiekiui, iškrintančiam per trumpą laiką. Alytuje pakloti vamzdžiai kurių maksimalus diametras – 100 centimetrų. Platesni, deja, jau nenaudojami.
VIDEO MŪSŲ PORTALE ŽIŪRĖKITE ČIA:
https://alytausgidas.lt/naujienos/videoreportazai/
PAPILDYTA
„Stiprios liūtys pasitaiko nebe kas tris metus, o iš esmės jau kiekvienais metais. Būna ir ne po kartą. Tas pasakymas, kad „kas tris metus“, tikriausiai, bus atsiradęs iš 1961-1990 m. duomenų. Lietuva ilgą laiką naudojo STRuose kritulių duomenis iš to laikotarpio ir čia buvo didelė klaida daryti svarbius infrastruktūrinius dalykus remiantis praeities klimatinėmis sąlygomis (galbūt norint daugiau sutaupyti, nes siauresni vamzdynai pigesni). 1991-2020 m. klimatas yra kitoks (nei 1961-1990 m.), o jis dabar toliau sparčiai keičiasi (nors ne visi nori tą pripažinti ir įžvelgia sąmokslo teorijas). Teks adaptuotis arba kentėti: tiesti platesnius vamzdynus ir įrenginėti surinkimo baseinus, jei gatvėse nenorima turėti laikinų kanalų ir ežerėlių“, – taip šią Alytausgidas.lt publikaciją ir ją lydintį videoreportažą pakomentavo „Orai ir klimatas Lietuvoje“, kaskart mūsų portalui suteikianti aktualios meteorologinės informacijos.