Alytus pradėjo Lietuvos kultūros sostinės kelionę.

Į visus 2022 metus truksiančią kultūrinę kelionę išlydinčia stotele tapo Dzūkijos sostinės eglės įžiebimo šventė Rotušės aikštėje su čia išdygusia trijų aukštų scena ir neeiliniu reginiu „Kalėdos sujungia“, kurį miestui, pasauliui dovanojo įvairių kartų, skirtingų žanrų kūrėjai, atlikėjai iš Alytaus bei jų bendraminčiai iš kitur.

Renginį sveikinimu, perduotu per videotiltą, pradėjo Neringos savivaldybės, šalies kultūros sostine buvusios šiemet, meras Darius Jasaitis, o pirmąjį kūrinį atliko iš Alytaus kilusių vokalisčių duetas – Rasa Aleksandravičiūtė (Rasa Serra) ir Indrė Anankaitė.

Po Alytaus miesto teatro aktorių ir „Aušrinės“ bei „Vakarės“ kolektyvų šokėjų pasirodymo, kuris baigėsi simboliniu tilto statymu, renginio „Kalėdos sujungia“ mikrofonus perėmė alytiškių muzikos grupė „Velvet“, o jos vokalistai Saulė Blažaitytė ir Tadas Gudzinevičius sudainavo dainą „Medžiai melagiai“.

Nuskambėjo ir specialiai renginiui įrašyta, kamerinio Alytaus choro „Varsa“ atlikta, kompozitoriaus Algirdo Martinaičio pagal Antano Strazdo eiles sukurta daina „Aušros žvaigždė“.

Kiek netikėtai į šventės programą įsitraukė, į Rotušės aikštėje gausiai susirinkusius ir į tiesioginės transliacijos žiūrovus kreipėsi Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis bei Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas.

Dainą apie Alytų atliko kultūros sostinės ambasadorius, vokalistas Giedrius Leškevičius ir eglutės įžiebimo bokšte laukęs Kalėdų senelis (Vytautas Garbenčius), kuris ilgai netrukęs ėmė ir įjungė kalėdinio Dzūkijos sostinės laikotarpio žiburius. Jie švies iki Trijų karalių, o Lietuvos kultūros sostinės renginiai, jeigu pandemija nesutrukdys, Alytuje vyks per visus 2022-uosius metus.

Kalėdų laiko pradžios ir Lietuvos kultūros sostinės atidarymo Alytuje šventes į vieną reginį sujungė kūrybinė komanda su režisiere Rūta Bunikyte, scenografu ir kostiumų dailininku Artūru Šimoniu, šviesų dailininku Andriumi Stasiuliu, muzikos autoriumi, aranžuotoju Justinu Raudoniu, videoprojekcijų autoriumi Linartu Urniežiumi, videoperatoriumi Aliumi Mikelioniu, choreografe Aušra Saulevičiūte, šokio menininku Petru Lisausku, o jiems talkino Alytaus miesto savivaldybė ir jos įstaigos – teatras bei kultūros centras.

Kalėdų eglę originaliais rankų darbo kankorėžiais papuošė gamino Milena Platūkė ir Gabija Remeikaitė. Medžiai nušvito ne vien Rotušės aikštėje, tačiau ir Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gatvėje, „obuoliukais“ raudonuoja Senamiesčio skveras, o Jotvingių ir Pulko gatvėse daugiau šviesos skleidžia ant stulpų kabantys žibintai.