5 c Alytus
Antradienis, Lapkričio 24d.
AlytusĮdomu
2020 Spalio 21d.
0

Alytaus gaisro pamoka: iš grėsmę sveikatai keliančių verslų prašo avarijų valdymo planų (INTERVIU)

titleAlytausgidas.lt nuotr.

Alytausgidas.lt naujienų portalas tęsia straipsnių seriją, skirtą prieš metus ne tik Pietų, tačiau ir visą Lietuvą sukausčiusiam Alytaus gaisrui.

Kalbiname Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Alytaus departamento direktorę Dalytę Nekraševičienę.

-    Kuo jums, jūsų vadovaujamai įstaigai tapo Alytaus gaisras?

-    Gaisras, kilęs UAB „Ekologistika“, buvo vienas rimčiausių išbandymų visuomenės sveikatos specialistams. Reaguoti ir veikti reikėjo nedelsiant. Jau pirmąją gaisro dieną, priešpiet, gyventojams pateikėme ir išplatinome rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo degančių padangų poveikio sveikatai.

-    Kas įsiminė labiausia?

-    Gaisro metu ir po jo buvo jaučiamas didelis konsultacijų poreikis. Ypač daug sunerimusių gyventojų kreipėsi antrąją gaisro dieną – daugiausiai jų skambino telefonu.

-    Kokią dar pagalbą teikėte?

-    Teiktos rekomendacijos,  kaip išvalyti gaisro dūmų paveiktas patalpas, kaip sutvarkyti teritoriją, pateikti atsakymai į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus. Darbdaviams teiktos rekomendacijos dėl laboratorinių tyrimų atlikimo Pramonės rajone esančių įstaigų patalpų ore.

-    Jūsų įstaiga privalėjo skirti papildomų darbuotojų, ne tiesiogiai, tačiau Alytaus gaisro gesinimui kreipti ir iš kitų veiklų. Kiek su viena didžiausių miesto ir apylinkių negandų dirbo NVSC specialistų?

-    Esant Alytaus gaisro sukelto cheminio užteršimo židiniui tiek gaisro metu, tiek jį užgesinus, dirbo 5 NVSC prie SAM Alytaus departamento specialistai, kuriems metodiškai vadovavo specialistai, dirbantys centriniame įstaigos padalinyje. Specialistai dirbo neskaičiuodami darbo valandų, ranka rankon su kitų institucijų specialistais.

-    Alytaus gaisras davė patirties, kuri pratybų atveju, matyt, nebūtų tokia naudinga, tiesa?

-    Atsižvelgdami į tekusius iššūkius patobulinome ekstremalių situacijų valdymo planą. Didelė patirtis, įgyta šios nelaimės metu, leis maksimaliai sustiprinti pasirengimą ekstremalių situacijų valdymui.

-    Jūsų manymu, kas konkrečiai nuveikta Alytuje, Lietuvoje per gaisrą, po jo, kad panašūs šalyje daugiau nesikartotų?

-    Konkrečiai NVSC Alytaus departamentas pareikalavo iš pavojingų objektų veiklos vykdytojų, veikiančių Alytaus apskrityje, teikti avarijų prevencijos planus, kuriuos peržiūrime.

-    Ką numatote Alytaus gaisro „paveldo“ tema dar nuveikti artimiausioje ateityje?  

-    Parengsime Alytaus mieste ir rajone veikiančių ir galimai visuomenės sveikatos saugos požiūriu pavojingų objektų sąrašus, atliksime analizę identifikuodami objekto veikloje naudojamas chemines medžiagas, technologinius procesus ir kitus grėsmę visuomenės sveikatai keliančius veiksnius.

-    Ar šie darbai jau pradėti?

-    Deja, dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos šis svarbus darbas nukeltas vėlesniam laikui.  

-    Kaip manote, kaip (kuo) baigsis Alytaus gaisro istorija, ar bus išaiškinti atsakingieji, o žala, kurią patyrė nukentėjusieji, bus deramai atlyginta iš kaltųjų?

-    Bet kokiu atveju pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, iš naujo apsvarstyti atsakingų institucijų atliekamus prevencinius veiksmus. Esant poreikiui reiktų keisti teisinį reglamentavimą, o kaltieji turi atsakyti teisės aktų nustatyta tvarka.

-    Ačiū.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt