0 c Alytus
Pirmadienis, Lapkričio 30d.
Alytaus rajonas
2020 Liepos 31d.
7

Totoriai švenčia Raižiuose

title

Alytaus rajone įsikūrusi Raižių totorių bendruomenė  jungia per 400 narių. Šiandien jie švenčia Kurban Bairam-Aukojimo šventę.  

Po maldos erdvioje mečetėje šventės dalyvius pasveikino Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas. Taip pat atvyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro gen. direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, Lietuvos radijo ir televizijos laidų prodiuserė Edita Mildažytė.                                           

Aukojimo šventė, arabiškai kalbančiose šalyse vadinama Kurban Bairam, minima viso pasaulio gyventojų, išpažįstančių islamą. Musulmonai Kurban Bairam metu aukoja gyvulį: ėriuką, ožiuką, veršelį ar jautį. Raižių bendruomenė už jos narių suaukotus pinigus nupirko ir paaukojo 600 kg sveriantį jautį. Aukojamo gyvulio mėsa išdalinama bendruomenės nariams, skiriama bendriems pietums. Bendruomenės nariai vieni kitus vaišina saldumynais, vaisiais, medumi.

Raižių totoriai šalia mečetės savo  poreikiams turi pastatytą mūrinį  dviejų aukštų namą su atskiru ūkiniu priestatu.

Kaimą puošia totorių įsikūrimui Lietuvoje ir Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms atminti skirtas Vytauto Didžiojo paminklas, atidengtas 2010 m.   (skulpt. Jonas Jagėla). Tai yra vienas iš kelių paminklų Vytautui, atidengtų po 1990 m. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Ta pačia proga prie mečetės sumontuoti Jono Naviko sukurti du saulės laikrodžiai, kurių vienas rodo vietos laiką, antrasis – Griunvaldo (Lenkija) laiką.

Lietuvos totoriai – išeiviai iš Aukso ordos, Krymo chanato palikuonys. Jų įsikūrimas Lietuvoje siejamas su Lietuvos Didžiuoju kunigaikščiu Vytautu, kuris XIV a. pabaigoje pakvietė ir Trakų bei Vilniaus apylinkėse įkurdino kelis šimtus kilmingų totorių šeimų. Pagrindinė totorių veikla buvo karyba, diplomatinė tarnyba, sargyba. Totoriai sudarė asmeninę Vytauto sargybą, kartu su juo dalyvavo Žalgirio mūšyje.

Dėl karinės tarnybos jie buvo atleisti nuo mokesčių, jiems buvo skiriama žemė, dvarai. Totoriai tarnavo LDK kariuomenėje, dalyvavo Abiejų Tautų Respublikos kariniuose žygiuose, Tado Kosčiuškos bei 1831 m. ir 1864 m. sukilimuose, 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės kovose. Vienas iš tarpukario Lietuvos kariuomenės kūrėjų – pulkininkas Chaleckis – totorius.

Alytaus rajono savivaldybės informacija


Komentarai

7
Komentuoti
Tolerancija2020-08-02
Labai gražu, kad rajono meras randa laiko ir noro prisiminti tautines mažumas, kad asmeniškai pasveikino su šventėm. Džiaugiuosi už rajona
2020-08-01
Sveikinu visus totorius su gražia švente!
[email protected]2020-08-01
bemildazytes ne pro kur
palaikau2020-08-01
totoriai geri darbstus sugyvenami zmones
Klausimas2020-07-31
O Mildazyte ir totore ? ka ji cia veiks?
Gerbiu2020-07-31
Na totoriai Lietuvoje tai tikrai neblogi zmones.Galima gerbti,nes savo ietoje ir kalba graziai lietuviskai,tai ne rusai,kurie amziu pragyvena,o atseit nemoka lietuviskai
ups2020-07-31
o kas ji tokia?
traffix.lt