11 c Alytus
Trečiadienis, Liepos 8d.
VideoreportažaiAlytusAktualijos
2020 Vasario 28d.
4

Uždraustas ligonių lankymas. Kaip dar nuo koronaviruso saugomasi Alytuje? (VIDEOĮRAŠAS. PATARIMAI)

titleNuotraukų galerijaAlytausgidas.lt nuotr.

Kaip nuo koronaviruso saugomės Alytuje?

Surengta speciali Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Rolando Juonio konferencija.

Nors Alytuje ekstremali situacija dar neatšaukta po spalį kilusio gaisro, miesto ekstremalių situacijų valdymo komisija turi naujų rūpesčių. Vienas naujausių – pasaulyje plintantis koronavirusas.

Pirmuoju signalu Alytaus mieste tapo iš darbų Kinijoje grįžęs Olandijos pilietis, laimei, grįžęs be minėto viruso indikacijų, kurių užsieniečio organizme neaptiko ir Kauno medikai.

Siekdamas išvengti virusinių infekcijų plitimo Alytaus mieste R. Juonys savo pasirašytame rašte nurodė švietimo biudžetinių ir viešųjų įstaigų direktoriams užtikrinti reguliarų klasių vėdinimą, įsakė aprūpinti įstaigas asmens higienos priemonėmis (muilu, popieriniais rankšluosčiais).

Administracijos direktorius informavo, kad įstaigos minėtomis priemonėmis aprūpintos, jas taip pat jau naudoja ir miesto viešojo transporto priemonių vairuotojai.

14 dienų – tokį laiką įvardijo žmonėms, kurie grįžo iš Kinijos arba Šiaurės Italijos ir jų prašo maksimaliai vengti tiesioginių kontaktų su bendradarbiais, bendramoksliais ir kitais žmonėmis, netgi aplinkiniais.  

Pasak direktoriaus, Alytuje kol kad dar nėrasituacijos, kuri verstų atšaukti masinius renginius. Šį savaitgalį (vasario 29-kovo 1 d.) suplanuoti Lietuvos rankinio federacijos taurės turnyro finalai Alytaus arenoje įvyks. Tiesa, Alytausgidas.lt žiniomis, ar kovo mėnesį į mūsų areną galės atvykti Italijos moterų rankinio rinktinė, dabar aiškinamasi.

Alytaus m. mero Nerijaus Cesiulio teigimu, turėta situacija, kurioje planai ne visada eikia, tačiau šįsyk pasirengta rimčiau, o informacinis centras veiks ne per Vilnių, o per pačią savivaldybę. Meras taip pat prašė gyventojų nepasiduoti maisto produktų pirkimo panikai.

Dzūkijos sostinės vadovas apgailestavo, kad mieste trūksta veido apsaugos kaukių, tačiau pavyko papildomai užsakyti dezinfekcinių priemonių iš Alytuje veikiančios įmonės „Koslita“.

Mero teigimu, iš Š. Italijos į Alytų grįžo 4 žmonės, jie „neleidžiami į švietimo sistemą". 

Nuo penktadienio (vasario 28 d.) ligonių lankymas Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje yra uždraustas.

 

S. Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai Dmitrij Kačiurin žiniomis, didesnis pavojus šiomis dienomis yra susirgti ne tik koronavirusu, tačiau ir gripu, todėl draudimas lankyti ligonius yra reikalingas. Jeigu į ligoninę atvyks žmonės, kuriems bus įtaramas koronavirusas, su tokiais asmenimis bus bendraujama „vieno kontakto“ principu. Alytaus ligoninėje nėra specifinių sąlygų infekcinėms ligoms gydyti, tačiau, jeigu reiks, papildomų patalpų bus rasta.

Ligonių lankymas ne ligoninėje nėra uždraustas, tačiaujis bus ribojamas.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Romualdas Zdanavičius patvirtino, kad mieste yra keli iš Italijos grįže mokiniai, jiems leista 14 dienų neiti į mokyklą ir jiems sudaryta galimybė mokytis nuotoliniu būdu.

Alytaus m. savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme taip pat nurodyta, kad švietimo įstaigose esantys tualetai ir durų rankenos būtų dezinfekuojami ne rečiau kaip 5 kartus per dieną, o 3 kartus per dieną – lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose-darželiuose.

J. Juonio įsakymo vykdymo kontrolė pavesta Alytaus miesto savivaldybės administracijos vyriausiam gydytojui Povilui Jagelavičiui.

Tiesioginės Alytausgidas.lt trancliacijos įrašas iš specialios konferencijos:

SPECIALISTŲ PATARIMAI

Informacija apie koronavirusą dalinasi vaistininkai.

Koronaviruso simptomai

Pirmieji simptomai – karščiavimas ir kosulys. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti dusulys, kvėpavimo sutrikimai, tokiu atveju būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.Ligos inkubacinis periodas gali siekti nuo 2 iki 14 parų. Įprastai ligos simptomai pasireiškia per maždaug 7 dienas.

Ar virusu galima užsikrėsti tik tiesioginio kontakto metu?

Koronavirusu, kaip ir kitomis virusinėmis ligomis, galima užsikrėsti ir per kontaktą su įvairiais paviršiais. Pavyzdžiui, jeigu užsikrėtęs asmuo nusičiaudi ir lašeliai nusėda ant stalo, kėdės ar kito paviršiaus, juos liečiant sveikiems žmonėms, virusas gali plisti.

Ant paviršių virusas gali išlikti iki kelių parų. Kaip apsaugoti?

Geriausia prevencija prieš ligą – gera asmeninė higiena. Reguliariai plaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, stenkitės neliesti savo veido rankomis. Tai atrodo paprasta, tačiau iš tiesų esame įpratę liesti savo veidą dažnai to patys net nejausdami. Taip pat, jei galite, venkite didelių žmonių susibūrimo vietų – renginių, koncertų, parduotuvių piko valandomis.

Ką daryti pajutus simptomus?

Jeigu jaučiate simptomus, neskubėkite į polikliniką. Kadangi virusas yra lengvai plintantis, tokiose vietose nesunkiai galite perduoti ligą. Jei įtariate, kad sergate, pasikonsultuokite su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais telefonu. Jie patars, kaip kiekvienu atveju elgtis būtų geriausia. Jeigu vis dėlto nutarėte apsilankyti pas gydytoją, naudokite apsauginę veido kaukę, siekdami apsaugoti aplinkinius.

Kokius vaistus naudoti?

Šiuo metu nei vakcinos, nei vaistų nuo koronaviruso dar nėra, tačiau nepamirškite, kad skiepų gali neprireikti, jeigu stiprinsite imunitetą – tai padaryti padės antioksidantų ar vitamino D, ežiuolės preparatų vartojimas, visavertė mityba bei darbo – poilsio režimo laikymasis. Žinoma, namuose visada pravartu turėti vaistų, kurie galėtų palengvinti peršalimo simptomus ar skausmą.

Ką daryti, jei viešoje vietoje nėra galimybės plauti rankas?

Jei neturite galimybės plauti rankų, galima naudoti ir drėgnas servetėles, ir dezinfekcinį skystį. Svarbiausia, stenkitės palaikyti maksimalią higieną tomis priemonėmis, kurias turite.

Ar saugu sveikintis su žmonėmis paduodant jiems ranką?

Tai – kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Vengti kontaktų tikrai nereikėtų, tačiau jei nėra būtinybės – galima ir nespausti rankos, nesibučiuoti. Kartais juk užtenka šypsenos ar galima nusiųsti oro bučinį.

Kuo skiriasi paprastos medicininės kaukės ir respiratoriai?

Labai svarbu suvokti, kad medicininę kaukę turi tinkamai dėvėti sergantis asmuo, kad neužkrėstų aplinkinių. Įprasta medicinoje naudojama veido kaukė yra efektyvi, bet ją reikėtų keisti kas keletą valandų. Jeigu nėra kitos galimybės, galima dėvėti ir respiratorių.

Ar naudoti pirštines?

Galima naudoti pirštines, bet klaidinga būtų galvoti, kad taip visiškai apsisaugosite nuo viruso grėsmės. Geriau – dažniau skalbti visus drabužius, ypač tuos, kuriais vilkėjote viešose vietose.

Kaip apsaugoti save ir kitus?

Rankas plauti kruopščiai ir dažnai, ir visada po kontakto su svetimais paviršiais. Jeigu nėra galimybių – naudoti servetėles su dezinfekavimo priemonėmis, rankų dezinfektantus.
•    Neliesti akių, nosies ir burnos.
•    Sustiprinti patalpų vėdinimą, sudarant skersvėjį.
•    Patalpas bei kitus paviršius valyti drėgnu būdu.
•    Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis (saugus atstumas nuo sergančiojo yra apie 1 m).
•    Kosint, čiaudint burną ar nosį būtina prisidengti vienkartine servetėle arba sulenkta alkūne.

Jei įtariate, kad užsikrėtėte koronavirusu – atsirado į gripą panašūs simptomai, karščiavimas, kosulys, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais:
•    Jūs turite likti namuose (izoliuotis), t. y. neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi, nesilankykite viešosiose vietose – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.
•    Skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo įtarimus.

Fotogalerija

  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.
  • Alytausgidas.lt nuotr.

Naujausios žinios

Komentarai

4
Komentuoti
Jo2020-03-21
Praeitą savatę teko būt ligoninės priėmime,personalas dirbo be jokių apsaugų.
Lina2020-02-29
O gydytojai ir seseles be kaukiu vaikstois ir is gatves, maximos, namu virusus pernesioja be trukdziu. Net gripo ner protrukio Alytuj,. Tai kas cia per karantinas?
Ajajai... 2020-02-28
Ir šitie pratrydo...
Tai va2020-02-28
Durniu laivas pasakyciau....
traffix.lt