10 c Alytus
Pirmadienis, Liepos 13d.
Rėmėjų turinys
2019 Lapkričio 27d.
1

Pataria ekspertai: susitaupyti ar pasiimti paskolą?

title

Nesvarbu, ar norime to, ar ne, tačiau vidutinio lietuvio gyvenimo tempas nuolatos greitėja. Lėto gyvenimo būdo laikai jau seniai praeityje - tobulėjant technologijoms atsiranda vis daugiau būtinųjų bei nebūtinųjų poreikių, o viskam patenkinti gali pritrūkti ne tik laiko, bet ir pinigų.

Turbūt dėl šios priežasties šiuolaikiniai žmonės neretai įvairius pirkinius perka paskolos pagalba – pasiėmę kreditą, žmonės įsigyja norimą prekę, o vėliau už viską sumoka mažomis dalimis. Nors pirkinių įsigijimas paskolos pagalba ir yra ganėtinai patogus, vis dėlto tai yra papildomas finansinis įsipareigojimas, galintis pasiskolinusį asmenį apkrauti papildoma finansine našta. Tad kyla klausimas – kada yra geriau luktelti ir susitaupyti pačiam, o kada laukti neverta ir geriau yra imti paskolą?

Finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai sako, jog atsakymas į šį klausimą priklauso nuo paties žmogaus bei jo finansinės padėties. Anot jų, viena vertus, finansiškai stabiliam asmeniui paskola tikrai gali padėti išspręsti iškilusias trumpalaikes problemas, tačiau kita vertus, finansiškai sudėtingoje padėtyje esančiam žmogui paskolos gali padaryti ,,meškos paslaugą‘‘ ir jį įklampinti į dar sunkesnę padėtį.

Paskolų populiarumo priežastys

Analitikų teigimu, yra keletas pagrindinių priežasčių, dėl kurių vis daugiau finansiškai stabilioje padėtyje esančių žmonių nebebijo skolintis ir savo poreikius patenkina būtent kredito pagalba.

Visų pirma, dėl vis didėjančios konkurencijos tarp paskolas teikiančių įmonių, per pastaruosius keletą metų ganėtinai stipriai pagerėjo paskolų teikimo sąlygos fiziniams asmenims. Ekspertai sako, jog pavyzdžiui, jeigu prieš kelis metus rasti nemokamą pirmą paskolą būdavo neįmanoma, dabar galima rasti paskolą nemokamai net iki 6 mėnesių laikotarpiui (vietoj dar neseniai vyravusių 3 mėnesių). Analitikai sako, esą taip įmonės bando konkuruoti ir pritraukti daugiau naujų klientų – anot ekspertų, tai suteikia galimybę pasiskolinti žymiai geresnėmis sąlygomis, nei būtų buvę įmanoma prieš 5 ar 10 metų.

Būtent dėl to šiuo metu rasti paskolą geromis sąlygomis yra itin paprasta – nebereikia naršyti po visą Lietuvą ieškant kreditoriaus, kuris norimą paskolą suteiktų pakankamai geromis sąlygomis.

Kitas šiuolaikinės paskolos privalumas, dėl kurių ši finansinė paslauga tampa itin populiari, yra žymiai patogesnis paskolų išdavimo procesas.

Ekspertai sako, jog per pastaruosius 10 metų paskolų išdavimo procesas pasikeitė ganėtinai stipriai. Anksčiau, prireikus paskolos, tekdavo su visais dokumentais prisistatyti į paskolas teikiančios įmonės biurą bei viską derinti gyvai. Anot analitikų, tai skolinimąsi padarydavo itin sudėtingą tiems, kurie gyvena toliau nuo miesto, o taip pat ir tiems, kuriems paskolos prireikė skubiai (pavyzdžiui, atostogų metu).

Tiesa, šiuo metu viskas yra kitaip – finansų analitikai tikina, jog šiuo metu gauti paskolą yra žymiai patogiau bei paprasčiau. Ekspertai sako, jog dabar gauti paskolą yra žymiai patogiau – visų pirma, absoliuti dauguma kreditus teikiančių įmonių paraiškas paskolai gauti priima ir internetu. Tai reiškia, jog jums net nereikės išeiti iš namų, kad gautumėte paskolą. Taip pat, žymiai paprastesnis paskolos teikimo procesas tapo ir tiems, kuriems kredito prireikė skubiai – anot analitikų, šiuo metu greitąją paskolą galima gauti paprasčiausiai išsiuntus trumpąją žinutę.

Galų gale, paskutinis privalumas, dėl kurio paskolos pasirinkimas savo poreikiams patenkinti per pastaruosius 10 metų tapo itin populiarumas, yra saugumas – dėka stipriai pasikeitusių paskolos reguliavimo įstatymų.

Finansų analitikai sako, jog ankstesniais laikais (prieš 10 - 15 metų) paskolos teikimo sąlygos buvo komplikuotos ir ne itin saugios. Anot jų, anksčiau saugumo trūkdavo ne tiek dėl sukčiavimo, kiek dėl neatsakingo skolinimo bei skolinimosi. Ekspertai primena, jog anksčiau paskolų teikimas nebūdavo reglamentuotas – anot jų, būdavo galima paskolas teikti neatsižvelgiant į asmens finansinę padėtį (taip neretai žmogui suteikiant didesnę paskolą, nei jis gali grąžinti), taip pat paskolos pagalba būdavo galima sumokėti ir reikalingą 15% įnašą hipotekai gauti (tai yra būstą įsigyti 100% iš paskolos).

Anot ekspertų, 2011 metais Lietuvos Respublikos finansų ministerijos paskelbtas vartojimo kredito įstatymas pradėjo saugoti vartotojus nuo neaiškių paskolos teikimo sąlygų, paslėptų papildomų mokesčių, neatsakingo skolinimo bei per didelės finansinės naštos.

Analitikai sako, jog šio įstatymo dėka kreditoriai privalo nurodyti ne tik palūkanas, bet ir realią paskolos kainą (pateikti pavyzdį su visais mokamais mokesčiais), klientui suteikti teisę per 14 kalendorinių dienų atsisakyti kredito sutarties, o taip pat ir įvertinti kliento kreditingumą bei suteikti jam tik tokio dydžio paskolą, kokią jis galės grąžinti.

Be to, šis įstatymas taip pat reglamentuoja pačių kreditorių veiklos priežiūrą - teisę verstis vartojimo kreditų teikimo veikla turi tik į viešąjį vartojimo kredito davėjų/tarpininkų sąrašą priežiūros institucijos įrašyti asmenys. Anot ekspertų, tai eiliniam vartotojui suteikia galimybę gauti norimą paskolą skaidriai bei jį apsaugo nuo anksčiau vyravusių dažnų sukčiavimo atvejų.

Matome, jog paskolos per pastaruosius 10 metų tapo saugesnės, greitesnės, bei paprastesnės. Tačiau kaip nuspręsti, ar paskolos pasirinkimas yra tinkamas iškilusios finansinės problemos sprendimo būdas būtent jums?

Galimybės bei poreikiai

Finansų ekspertai sako, jog tam, kad asmuo pasiskolintų protingai ir išvengtų galimos papildomos finansinės naštos ateityje, yra labai svarbu, kad jis suprastų savo poreikius bei realias galimybes.

Analitikai pataria įsigilinti į savo finansinę padėtį bei sužinoti, kokio dydžio mėnesines įmokas jūs galėsite  mokėti komfortabiliai. Anot ekspertų, tai padaryti yra ganėtinai paprasta – tereikia apskaičiuoti pastarųjų kelių mėnesių išlaidas, jas suskirstyti į būtinąsias bei nebūtinąsias, bei pasverti, su kokio dydžio papildomais finansiniais įsipareigojimais jūs galėtumėte nesunkiai susitvarkyti. Ekspertai pataria savo galimybes vertinti itin atsargiai – anot analitikų, pervertinę savo finansines galimybes žmonės (t.y. neapgalvoję galimų papildomų išlaidų, taip pat pervertinę savo gebėjimus taupyti ir panašiai), neretai pasiima per didelę paskolą arba skolinasi per drąsiai (naujam poreikiui ima naują paskolą, kol dar nėra grąžinę senosios), o tai dažniausiai priveda prie nemažų įsiskolinimų bei didelės finansinės naštos.

Finansų platformos atstovai teigia, jog yra labai svarbu, kad žmogaus poreikiai atitiktų jo galimybes. Ekspertai sako, jog jeigu pirkinys nėra būtinas, o paskola žymiai apsunkintų finansinį žmogaus gyvenimą, žymiai geriau yra susilaikyti ir norimam daiktui susitaupyti pačiam – taip ne tik išvengsite finansinio įsipareigojimo, bet ir turėsite santaupų, kuriomis galėsite pasinaudoti, jei atsitiktų kas nors neatidėliotino.

Analitikai taip pat primena, jog paskola jokiu būdu negali būti naudojama ilgalaikėms finansinėms problemoms spręsti. Anot ekspertų, finansiškai sudėtingoje situacijoje esantis žmogus, pasiimdamas paskolą, padaro du dalykus – savo problemas nutolina, bei dar labiau jas padidina.

Ar pirkinys tikrai yra būtinas?

Ne paslaptis, jog kuo mažiau finansinių įsipareigojimų kabo virš žmogaus galvos – tuo geriau. Būtent dėl to, jei tik pirkinys nėra skubus bei būtinas, žymiai geriau yra jam susitaupyti pačiam.

Finansų analitikai pataria gerai pagalvoti apie pirkinio, kurio įsigijimui planuojate imti paskolą, būtinumą. Ar jums tikrai yra būtinas naujas išmanusis telefonas, kompiuteris, ar televizorius? Gal galėtumėte naudotis jau turima technika, o jei jos neturite – įsigyti naudotą? Ekspertai sako, jog būtent perteklinis naujos technikos pirkimas neretai yra atsakingas už daugumą turimų žmogaus finansinių įsipareigojimų. Analitikų nuomone, jei žmonės sugebėtų atsisakyti turimos apynaujės technikos keitimo į naują kiekvienais metais, jie galėtų žymiai sumažinti patiriamas išlaidas bei nuolatinę finansinę naštą.

Žinoma, būna atvejų, kai pirkinys palaukti negali arba taupyti paprasčiausiai nėra verta – pavyzdžiui, būsto įsigijimo atveju. Jeigu jums reikėtų taupyti 30 metų, kad galėtumėte įsigyti norimą namą, savaime suprantama, jog visą gyvenimą pragyventi mažame bute ir taupyti nėra verta – tokiu atveju žymiai geriau yra pasiimti paskolą ir savo gyvenimą pragyventi savo svajonių namuose.

Žinoma, galimi ir kiti atvejai, kai taupyti nėra verta. Yra nemažai situacijų, kuriose taupymas atneštų daugiau žalos, nei naudos – pavyzdžiui, jeigu jums prireikė technikos, kurią naudojate savo pajamoms gauti. Tarkime, jeigu užsiimate informacinės medžiagos redagavimu, o jūsų turimas kompiuteris itin sunkiai atlieka jums būtinas funkcijas, tai gali atnešti nemažai žalos jūsų darbo procesui bei gaunamoms pajamoms. Tokiu atveju visus metus sunkinti savo darbo procesą vien tam, kad galėtumėte patys susitaupyti naujam kompiuteriui, nėra verta. Ta pati taisyklė galioja ir kitose srityse – jeigu individualiai vežate keleivius, jūsų automobilis turi būti tvarkingas, kaip ir turėtumėte turėti pakankamai gerą filmavimo įrangą, jei savo duonai užsidirbate iš renginių filmavimo.

Finansų analitikai sako, jog nuspręsti, ar norimas pirkinys yra būtinas, yra paprasta. Iš pradžių, reiktų pasverti, ar pirkinio atsisakymas atneš finansinės žalos. Taip pat vertėtų apgalvoti, ar jūs galėtumėte be naujo pirkinio kurį laiką išsiversti, o jei ne – ar yra būdų būtiną pirkinį pakeisti pigesniu.

Taupyti pačiam, ar imti paskolą?

Anot ekspertų, jeigu reikalingo pirkinio atsisakymas atneštų finansinės žalos ir/arba jeigu jis yra būtinas bei nėra kitų būdų, kaip galima būtų jį nusipirkti iš savų pinigų, vertėtų pagalvoti apie paskolos pasirinkimą – su ta sąlyga, jog esate pakankamai finansiškai stabilūs ir naujas finansinis įsipareigojimas nedarytų didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei.

Kita vertus, jei jūs galite be norimo pirkinio išsiversti ir jo nebūtis nedarytų didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, geriau palūkėkite ir norimai prekei susitaupykite patys. Ekspertai sako, jog nors ir paskolos šiais laikais yra saugios ir prieinamos, vis dėlto tai yra rimtas finansinis įsipareigojimas, kurio vertėtų vengti, kai tik tai yra įmanoma.

 


Komentarai

1
Komentuoti
Nicolas sandra2020-01-23
Sveiki visi, šiandien labai džiaugiuosi. Mačiau komentarus iš žmonių, kurie jau buvo gavę paskolą iš Sabinehelps@gmail.com, tada nusprendžiau pasirašyti remdamasis jų rekomendacijomis ir tik prieš kelias valandas patvirtinau bendrą 10 000 eurų sumą, kurios paprašiau savo banke. sąskaitą. Tai tikrai puiki žinia ir patariu visiems, kuriems reikalinga tikra paskola, pateikti prašymą el. Paštu: sabinhelps@gmail.com
traffix.lt