11 c Alytus
Trečiadienis, Liepos 8d.
Sveikata
2019 Spalio 25d.
12

Perspėjimas: gaisro Alytuje pasekmės viršys ugnikalnių sukeliamą žalą

titleAlytausgidas.lt nuotr.

Padangų gaisrą patyrusio regiono gyventojai susidurs su sveikatos sutrikimais, o dirvožemyje nusėdę kancerogenai sukels ilgalaikę taršą. Apie tai perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorė Rūta Ustinavičienė.

„Pajusime Alytaus rajone vykusio padangų gaisro pasekmes sveikatai. Įvertinus padangų sudėtį (kaučiukas, sieros junginiai, sunkieji metalai, įvairiausi priedai), galima numatyti kokie yra ir degimo produktai. Tai anglies dvideginis, anglies monoksidas, sieros oksidai, kietosios dalelės, benzpirenas, furanai, dioksinai, polichlorinti bifenilai ir sunkieji metalai, tokie kaip arsenas, kadmis, nikelis, gyvsidabris, chromas. Tarša degant padangoms yra didžiulė ir su niekuo nepalyginama. Ji šimtais kartų lenkia miškų gaisrų taršą, dešimtimis kartų – atliekų deginimo be valymo įrengimų ar ugnikalnių taršą“, – sako LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros vedėja R. Ustinavičienė.

Pasak jos, oro taršos poveikio sveikatai negalima suprasti siaurai, kaip kvėpavimo takų pažeidimo.

„Pasaulinė sveikatos organizacija, apibendrinusi ilgamečių tyrimų duomenis, teigia, jog oro tarša sukelia neigiamą poveikį širdies kraujagyslių sistemai. Šį poveikį ypač skatina tarša kietosiomis dalelėmis. Juo dalelės yra mažesnės, tuo giliau į kvėpavimo takus patenka, pačios smulkiausios keliauja į kraujotaką. Todėl tai vienas iš rizikos veiksnių širdies – kraujagyslių ligų greitesniam progresavimui, plaučių susirgimų paūmėjimui, vėžio vystymuisi.

Smulkūs teršalai, patekę į kraujo apytaką, sukelia krešumo pakitimus, pagreitinto vystymosi aterosklerozę, kurios pasekmės yra miokardo infarktas arba smegenų kraujotakos sutrikimai. Oro tarša taip pat siejama su plaučių ir kvėpavimo takų vėžio vystymusi. Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra dar 2013 metais išplatino  pranešimą, jog oro tarša yra kancerogenas, sukeliantis vėžinius susirgimus“, – pažymi LSMU profesorė.

Ji pažymi ir tai, kad taršos zonoje yra didesnė tikimybė paūmėti lėtinėms ligoms, kurių  daugelis žmonių su oro tarša nesieja.

„Minėtų kancerogeninių medžiagų poveikis pasireikš po dešimčių metų. Benzpirenas, furanai, dioksinai, polichlorinti bifenilai, dalis sunkiųjų metalų (kadmis) yra kancerogeninės medžiagos, aplinkoje išsilaikančios ilgai. Ne veltui dalis jų priskiriamos patvarių organinių teršalų grupei. Poveikis gali pasireikšti po dešimčių metų, kuo žmogus yra jaunesnis – tuo turi didesnę tikimybę vėžio vystymuisi. Todėl taršos atveju visada pagrindinė grupė, kuri turi būti apsaugoma – vaikai. Kancerogenai nusėda dirvožemyje, tai yra stabilios medžiagos, todėl ši tarša bus ilgalaikė. Taip pat šie teršalai plinta mitybinėmis grandinėmis – per daržoves, mėsą, pieną. Todėl manau, kad taršaus regiono žemės ūkiui yra padaryta didelė žala“, – perspėja R. Ustinavičienė.


Komentarai

12
Komentuoti
Viktoras 2019-10-26
Tai jei zala sveikatai pajusim po desimties metu tai reiktu jau dabar kaupti pinigus tiems gaistro kaltininkams kurie tures ta zala atliginti
Taip
Fhj2019-10-25
Dabar žalieji viską uzdarys
Simas2019-10-25
Jeigu kitoje šalį, tai tokios ponios kaip blondinė būtų su antrankiais, o pas mus šypsena iki ausų ir mums taip reikia, nes renkame tuos kurie čiulba, o čiulba tik tinginiai ir proto ubagai.
advokatas iš Vilniaus2019-10-25
Ar čia ne tas pats, kur sklypų parceliuotojams atstovauja? Jeigu tas pats, tai garantuotai Raudona Torpeda organizuoja kolektyvinį tariamai nukentėjusių pasipelnymą nuo gaisro.. Bus taip, kad tikrai nukentėję net neieškos jokio advokato, o su nupirktom pažymom teisis
lol2019-10-25
Pačiu laiku perspėjimai...Kiek melo šitoje istorijoje? Baisu..
Xexe2019-10-25
Nors tiek gerai kad lietuva uzims bent antra vieta po cernobylio pagal tarša,litvinai gi megsta but pirmose vietose ir nesvarbu gerai tai ar blogai
UAB-as2019-10-25
Reikia ištraukti ir paviešinti tos firmelės akcininkus.
Koks čia perspėjimas? 2019-10-25
Jis neturėjo būti pirmą dieną? Kam tokie straipsniai dabar?
Rašo,raso2019-10-25
O ar bent vienas dienraštis įkėlė reikalingo respiratorius foto ? Koks tinkamas ? Normalus, geras, nevienkartinis? O gal veryga rodė ? Ar tą blondinė ? Meras? Ar matet kas nors tokia info ???
Taip2019-10-25
Aš pradžioje vasaros vežiau kažkokius maišalus į šitą gamyklą ten buvo baisu kur pažvelksi visur juoda nuo nešvarumų kur tada žiūrėjo tarnybos, buvo galima tikrai užkirsti kelią tokiems padariniams.
Jonas2019-10-25
Lietuvoje juk įprasta viskuo tautiečius gąsdinti. Kad rusai puola, kad paukščiu gripas, vėžys užpuls, kad žmonės bijotu ir brangiau pirktu farmacininku siulomus vaistus, kad sprogs vėl kokia atominė elektrinė, kad bijotume lietuvoj gyventi, greičiau emigruotume....
Vaikai2019-10-25
O pas mus vaikai į ugdymo įstaigas ėjo ir visiems tas buvo dzin ! Kam dabar reikalingi tokie straipsniai ? Kam ???Kad žmonės nuprotetu laukdami tu pasekmių ?? Kokia šių straipsnių prasme dabar kai jau po laiko viskas ???
traffix.lt