18 c Alytus
Pirmadienis, Liepos 6d.
Įdomu
2019 Gegužės 4d.
1

Dirbtuvėse prie Alytaus sukurtas paminklas pastatytas pasaulio lietuvių centre JAV

titleNuotraukų galerija

Lemonte (JAV) esančiame pasaulio lietuvių centre atidengtas paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui (1918-1957 m.).

Istorinio įamžinimo Amerikoje vadinamam Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadui ėmėsi paminklus ir kitus atminimo akcentus Alytuje, Butrimonyse, Dauguose, Lazdijuose, Seirijuose ir kitose Lietuvos bei pasaulio vietose sukūręs skulptorius, „Už nuopelnus Lietuvai“ ordino riterio kryžiaus kavalierius Jonas Jagėla (1945-2019 m.).

Atidarymo nesulaukęs, balandžio 17-ąją miręs J. Jagėla, paminklą pagamino dirbtuvėse netoli Ūdrijos (Alytaus r.). Paskutiniais gyvenimo metais autorius dėl šio kūrinio turėjo nemažai rūpesčių. Jau pagamintą paminklinį akmenį priimti atsisakė Niu Briteno (JAV), kur gimė A. Ramanauskas-Vanagas, savivaldybė. Masyviam, apie 4 metrų aukščio, 7 tonų svorio paminklui teko likti rymoti prie Alytaus.

Dar gyvas būdamas J. Jagėla nustebo, kai sukurtą paminklą beliko nugabenti į Konektikuto valstijoje esantį Niu Brinetą, iš ten sulaukė žinios, kad A. Ramanausko-Vanago įamžinimo projektas ten stabdomas, o tai patvirtino ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, atsakinga už paminklo pastatymą. Oficiali versija buvo tokia, kad Niu Briteno taryba projektą įšaldė dėl išsiskyrusių „istorinio laikotarpio vertinimų“, buvo teigiama, jog šio Amerikos miesto valdžia nenori girdėti nei Lietuvos valdžios atstovų, nei vietos lietuvių bendruomenės atstovų argumentų.

A. Ramanausko-Vanago atminimą jo gimtojoje JAV išgelbėjo Ilinojaus valstijos lietuviai, vietą paminklui pasiūlę Čikagos priemiestyje Lemonte, privačioje žemėje čia veikiančiame pasaulio lietuvių centre. Paminklo atidarymo dienos programoje taip pat buvo supanuotos mišios už žuvusius Lietuvos laisvės kovotojus, Vytauto V. Landsbergio dokumentinio filmo apie A. Ramanauską-Vanagą „Vanago portretas“ pristatymas.

J. Jagėlos sukurto paminklo kompoziciją sudaro kovotojų už Lietuvos laisvę ženklas – vertikali ir dvi horizontalios lygiagretės, transformuotos į šakoto ąžuolo įvaizdį, kuriuo autorius siekė pabrėžti, kad 10 metų miškas daugiau nei 20-iai tūkstančių buvo Lietuvos partizanų namai, o ąžuolas, plačiai naudotas partizaninio karo metu, simbolizuoja lietuvių tautos stiprybę ir nenugalimumą. Apatinėje paminklo dalyje lietuviškai ir angliškai patalpintas tekstas, o virš jo iškaltas Vytis.

Alytaus mieste, kur A. Ramanauskas-Vanagas iki 1945 m. mokytojų seminarijoje, atminimas taip pat yra įamžintas, jo vardu pavadinta gimnazija, o režisierius Arvydas Kinderis sukūrė filmą „Mokytojas. Adolfas Ramanauskas-Vanagas“. Jis buvo filmuojamas ir Bielėnuose (Lazdijų r.), kur vaikystę ir jaunystę praleido jaunasis Adolfas. Filme pakalbintas ir brolis Albinas Ramanauskas bei kiti, liudiję A. Ramanausko-Vanago, kaip lietuvių kalbos, matematikos, fizinio lavinimo ir pedagoginės praktikos mokytojo, neeilinio gyvenimo istoriją.

Fotogalerija


Komentarai

1
Komentuoti
Na2019-05-07
ačiū Amerikos kaimeliui - priglaudė. Bet kodėl nevežė į Bielėnų kaimą? Arčiau buvo...
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Karaliaus Mindaugo karūnavimo šventė Alytuje