18 c Alytus
Sekmadienis, Rugpjūčio 9d.
Alytus
2019 Sausio 21d.
4

Sumanymas Alytuje statyti paminklą partizanams nejuda iš vietos

title

Alytus šiuo metu vienintelis Lietuvos regiono centras, kuriame nėra paminklo ten buvusios apygardos partizanams. Sumanymas Alytuje statyti paminklą Dainavos apygardos partizanams nejuda iš vietos dėl savivaldybės, vietos bendruomenės, politinių kalinių ir tremtinių nesutarimų. Nors konkursas įvyko prieš daugiau nei metus, vieniems nepatiko parinkta vieta, kitiems pats paminklas. Todėl bus skelbiamas naujas konkursas.

Vilniečio skulptoriaus Ryto Jono Balevičiaus paminklą „Koplyčia-bunkeris“ buvo siūloma pastatyti Alytaus aikštėje. Projektas konkurso komisijos buvo išrinktas geriausiu.

6 tūkst. eurų sumokėti, o beveik aštuonių metrų metalinis bunkeris Dainavos apygardos partizanams taip ir neiškilo – nepatiko politiniams kaliniams, tremtiniams ir laisvės kovų dalyviams.

Daliai miesto bendruomenės neįtiko ir paminklas, ir vieta. Nors dabar kai kurie gyventojai jau sutinka, kad paminklas galėtų būti pastatytas šioje vietoje. Tačiau pageidauja iš anksto matyti, koks jis bus.

„Ką sako ir savivaldybė, ir šitie suinteresuoti žmonės, kad yra įstatymai bei konkursas, o tik po konkurso gali skelbti. Tai reiškia, kad mes esame priversti pirkti katę maiše, o norėtume gyventi tame procese“, – sako Alytaus Alyčio seniūnaitijos seniūnaitis Antanas Vaclovas Goštautas.

Miesto monumentaliosios dailės kūrinių statymo ir priežiūros komisija siūlė kelias erdves paminklui. Tačiau savivaldybės atstovai neslepia pasirinkę Pirmojo Alytaus aikštę, kuri nereikalauja papildomų investicijų.

„Ji yra paruošta, parengta, numatyta vieta skulptūrai, galima sakyti, viskas sutvarkyta ir nereikia jokių papildomų lėšų. Buvo skubėta, bandyta padaryti kažką greičiau ir išėjo kaip visada. Šiuo metu sulėtėjome, norim pasitarti, įvertinti visas aplinkybės“, – teigia Alytaus vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinskas.

Politiniai kaliniai ir tremtiniai reikalauja, kad organizuojant antrą konkursą, dėl erdvių ir paminklo būtų išklausyta ir jų nuomonių.

Alytaus miesto savivaldybės vadovai pripažįsta, kad dėl erdvės paminklui įtikti visoms suinteresuotoms pusėms sunku. O neparinkus vietos, joks menininkas nesiims kurti paminklo projekto.


LRT.lt

Komentarai

4
Komentuoti
Gft2019-01-22
Pritariu Andriui. Yra ir taip tu paminklu visom progom. Paminejimai, renginiai, filmai, argi negana to? Geriau kazka funkcionalaus uz tuos pinigus padaryt, juolab kad tie pasiulyti paminklai baisus stilistine prasme.
jurgis2019-01-22
Ten vietos yra kodel prie paminklo nepastacius ir raudu sienos
Andrius2019-01-21
Neginčiuju, savo šalies istoriją reikia atsiminti, bet... ar tikrai reikia, kiekvieno miesto aikštėje ar parke statyti paminklus… paminklas partizanams, paminklas kariui, paminklas tremtiniams, paminklas už laisvę, paminklas už nepriklausomybę ir t.t... gal laikas pradėti žiūrėti į priekį, jaunų piliečių akimis, o ne apsistatyti paminklais ir verkšlenti kas buvo.
P.S. Tai yra mano asmeninė nuomonė ir nebūtinai ji yra teisinga.
LAIMA2019-01-21
ČIA NE PAMINKLAS, O KAŽKOKS NARVAS. VADINKIM DAIKTUS TIKRAIS VARDAIS.
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žydiška gatvelė