4 c Alytus
Penktadienis, Lapkričio 27d.
AlytusSveikataPolitika
2018 Rugsėjo 29d.
0

Parlamentarą J. Džiugelį alytiškiai apipylė klausimais

titlePajutę betarpišką parlamentaro J. Džiugelio bendravimo toną diskutuoti įsidrąsino ir patys alytiškiai

Į Alytaus miestą susitikti su gyventojais atvažiavo Seimo narys Justas Džiugelis. „Atvežėme jums saulę ir mano mamos keptą skruzdėlyną“, - juokavo parlamentaras, kurio apsilankymo metu virš lietingo Alytaus simboliškai nušvito saulė.

Neįgaliojo vežimėliu judantis 31-erių vyras apsidžiaugė Socialinių paslaugų centro salėje išvydęs pažįstamus neįgaliųjų bendruomenės veidus.

„Alytus – vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame susibūrusi itin aktyvi bendruomenė ir skiriamas didelis dėmesys žmonių su negalia problemoms. Būtent dėl šios priežasties susitikimų su žmonėmis ciklą pradėjau jūsų mieste“, - sakė J. Džiugelis.

Susitikimo pradžioje parlamentaras trumpai pristatė projektus, kuriems dirbdamas Seime skiria itin didelį dėmesį.

„Valstybė stipri tiek, kiek gali pasirūpinti silpniausiais savo piliečiais. Deja, ilgus metus Lietuvoje labiausiai socialiai pažeidžiami žmonės buvo ignoruojami – valdžia stengėsi jų nematyti ir negirdėti. Todėl susikaupė tiek daug problemų, kurių pirštų spragtelėjimu ištaisyti nepavyks. Pagal galimybes stengiuosi padėti kiekvienam, tačiau svarbiausia mano užduotis – sukurti sistemą, kuri pagelbėtų ne vienam, o daugeliui problemų prispaustų žmonių“, - aiškino politikas.

Pasak jo, kad žmonės galėtų lengviau atsikvėpti ir taptų savo gyvenimo šeimininkais, būtina suteikti jiems galimybę dirbti ir užsidirbti. Tam šiuo metu vykdoma neįgaliųjų įdarbinimo reforma, kuri pakeistų šiuo metu egzistuojantį socialinių įmonių monopolį.

J. Džiugelis rėmėsi faktais: praėjusiais metais valstybė socialinėms įmonėms skyrė per 30 milijonų eurų subsidijų, kurios buvo naudingos tik saujelei verslininkų ir vos 8 tūkst. jų įmonėse dirbančių žmonių su negalia. Tuo metu 40 tūkst. kitose įmonėse dirbančių neįgaliųjų iš valstybės negavo jokios pagalbos. Tai - labai neteisinga. Naujoji tvarka būtų palanki kiekvienam norinčiam dirbti negalios paženklintam žmogui, kuris su paslaugų paketu galėtų eiti pas bet kurį darbdavį ir būtų garantuotas, kad jam bus pritaikyta darbo vieta, skirtas asmeninis asistentas ar kitos reikalingos paslaugos.

„Suprantu žmones, kurie bijo pasikeitimų, tačiau tai – dėl nežinojimo. Šiuo atveju krimstis gali tik verslininkai, iki šiol lobę mūsų, mokesčių mokėtojų, sąskaita“, - įdarbinimo pertvarkos ypatumus dėstė parlamentaras.

Kitas labai svarbus projektas – asmeninio asistento reglamentavimas, kuris leistų pasirūpinti ne tik neįgaliaisiais, bet ir ligos prispaustais ar vyresnio amžiaus žmonėmis. Lengviau galės atsikvėpti ir ne tik patys ligoniai, bet ir jų artimieji, kurie dažnai negali nei dirbti, nei turėti savo gyvenimą, nes neturi su kuo palikti slaugomų vaikų, tėvų, žmonų ar vyrų.

„Pirmieji eksperimentiniai asmeninio asistento projektai jau vykdomi, tačiau jie dar netobuli – pateikdamas įstatymo projektą noriu remtis geraisiais pavyzdžiais ir būti garantuotas, kad apgalvojome kiekvieną aspektą“, - kalbėjo šiuo metu intensyviai prie asmeninio asistento reglamentą ruošiantis J. Džiugelis.

Pajutę betarpišką J. Džiugelio bendravimo toną įsidrąsino ir patys alytiškiai. Kai kurios jų įvardintos problemos Seimo narį įkvėpė pagalvoti apie naujus įstatymų projektus, kitas gali išspręsti asmeninio asistento paslauga, trečias - tiesiog žmogiškas ryšys.

„Labai daug priklauso nuo savivaldybių, seniūnijų, socialinių darbuotojų ir net šeimos gydytojų. Be galo liūdna girdėti, kai aštuoniasdešimtmetė Parkinsono liga serganti moteris negauna siuntimo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, nes „gauna pensija, tai kam jai tos paslaugos“. Taip būti neturėtų, bet juk jokia valdžia neprivers gydytojos atjausti ligos prispausto žmogaus“, - sakė J. Džiugelis, išgirdęs senjoros Pranciškos pasakojimą.

Po pastarųjų savaičių įvykių, kai Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas J. Džiugelis pasitraukė iš valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos, alytiškiams kilo klausimų, koks likimas laukia pačios komisijos.

„Komisija tikrai liks – būtų ciniška, jei asmeninių kažkieno ambicijų įkaitais taptų visi Lietuvos neįgalieji. Pats pirmininko posto tikrai įsikibęs nesilaukau. Palikdamas valdančiąją daugumą viską gerai apsvarsčiau. Dabar tiesiog reikės įdėti daugiau pastangų, tačiau visi darbai bus tęsiami, nes jie svarbūs ne tik man, bet ir visiems Lietuvos žmonėms su negalia bei jų artimiesiems. O tai – šimtai tūkstančių žmonių, kurių gerovė, tikiu, rūpi visiems šios kadencijos Seimo nariams“, - sakė J. Džiugelis.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt