1 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
AlytusLaisvalaikis ir kultūraAktualijos
2018 Rugsėjo 18d.
0

Peticijai dėl ženklaus algų didinimo pasirašė arba pritaria ir Alytaus kultūros darbuotojai

titleTarp piketavusiųjų prie Lietuvos Respublikos vyriausybės rūmų Dzūkijos sostinės kultūros įstaigų oficialių atstovų nebuvo, tačiau jie reikalavimui, kad atlyginimai nuo 2019 m. kiltų mažiausiai 75 eurais – pritariaAsociatyvi Alytausgidas.lt nuotr.

Lietuvos kultūros darbuotojai pakelti atlyginimus kitąmet reikalauja mažiausiai 75 eurais.  

Tarp piketavusiųjų prie Lietuvos Respublikos vyriausybės rūmų Dzūkijos sostinės kultūros įstaigų oficialių atstovų nebuvo, tačiau jie reikalavimui, kad atlyginimai nuo 2019 m. kiltų mažiausiai 75 eurais – pritaria.  Tiesa, toks augimas būtų ne didinimas, o atlyginimų sulyginimas su švietimo darbuotojais.

„Pasirašėm peticiją“, - patvirtino Alytaus miesto teatro vadovė Inesa Pilvelytė.

„Alytaus kultūros ir komunikacijos centro (AKKC) darbuotojai streike nedalyvavo, tačiau iniciatyvą palaiko“, - teigia AKKC administratorė Giedrė Ribinskienė.

„Savaitgaliai, valstybinės šventės - dažniausiai mūsų darbo dienos. Naujasis darbo kodeksas įpareigojo už jas atlyginti keleriopai, bet pamiršo viešajam sektoriui tam skirti lėšas. Sukis kaip nori. O ką jau kalbėti apie darbo užmokestį?...“, - susidariusią situaciją įvardija I. Pilvelytė, kuri siūlo Alytuje apsidairyti ir suskaičiuoti jaunesnius nei 30-ies metų profesionalius kultūros specialistus 3 aktoriai, 1 chorvedė (nes nusišypsojo sėkmė laimėti AKKC direktoriaus konkurse), viskas?..

„Bet nežinau nė vieno panašaus amžiaus dailininko, skulptoriaus, muziko, choreografo, režisieriaus, muziejininko, bibliotekininko ar kultūros vadybininko, nuolat gyvenančio Alytuje“, - pastebi teatro direktorė. Jos manymu, galime kaltinti emigraciją, demografinį sprogimą, ką tik norime, bet kol politikai į mokslo ir kultūros žmones žiūrės tik kaip į biudžeto „valgytojus", o ne kaip į sukuriančius pridėtinę vertę, turėsime tą, ką turime - katastrofiškai mažėjančią tautą, vis labiau apleistus regionus ir savąjį identitetą beprarandančius lietuvius. Tuo tarpu 2010 – 2011 metais atlikti skaičiavimai rodo, kad kultūra sukuria 5,6 mlrd. litų (1,62 mlrd. eurų) bendrojo vidaus produkto, tad kultūros žmonės „nėra išlaikytiniai“.

 Ministerijos atstovai kol kas yra įsipareigoję, kad kitąmet kultūros darbuotojų atlyginimas didėtų 21 euru, 2020 ir 2021-aisiais – dar po 30 eurų, tačiau tai kultūros darbuotojų netenkina. Tam pritarė ir bibliotekų, muziejų bendruomenių atstovai.

Anot piketuotojų su LR kultūros ministerija esą yra pasiektas žodinis sutarimas, kad per trejus metus atlyginimas didėtų 150 eurų. Profesinės sąjungos siekė, kad tiek algos didėtų nuo 2019-ųjų.

Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis mėnesinis atlyginimas pernai buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, jis buvo trečioje vietoje pagal mažumą Europos Sąjungoje. Kultūros darbuotojų atlyginimai šalyje neretai nesiekia 500 eurų, o už tiek sunku pritraukti ir išlaikyti profesionalus ypatingai regionuose ir apskritai „oriai gyventi“.

Šalyje pernai iš viso buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt