5 c Alytus
Šeštadienis, Gruodžio 5d.
AlytusPolitikaAlytausnaujienos.lt straipsniai
2018 Birželio 26d.
5

Reiškiamas nepasitikėjimas vicemerais – politinis žaidimas ar seniai brandintas nepasitenkinimas? (Apklausa)

titleAlytaus miesto merui V.Grigaravičiui adresuotą pareiškimą dėl nepasitikėjimo vicemerais T.Tamulevičiumi ir V.Gibiene pasirašė devyni tarybos nariai. Zitos Stankevičienės nuotr.

Praėjusį penktadienį, baigiantis darbo valandoms, Alytaus miesto savivaldybei buvo pateiktas devynių tarybos narių merui Vytautui Grigaravičiui adresuotas pareiškimas dėl nepasitikėjimo abiem vicemerais – Tautvydu Tamulevičiumi ir Vale Gibiene. Taip pat pateikti ir tarybos sprendimų projektai dėl jų atleidimo iš pareigų prieš terminą. Vicemerai tai vertina kaip jau prasidedančius savivaldybių tarybų rinkimus ir prieš juos jau pradedamus žaisti politinius žaidimus. Pareiškimą pasirašę tarybos nariai aiškina, kad tai seniai brandintas nepasitenkinimas vicemerais. Šiandien dar neaišku, ar reiškiamo nepasitikėjimo pareiškimas bus svarstomas šį ketvirtadienį vyksiančiame miesto tarybos posėdyje.

Kodėl reiškiamas nepasitikėjimas?

Alytaus miesto merui V.Grigaravičiui adresuotą pareiškimą dėl nepasitikėjimo vicemerais T.Tamulevičiumi ir V.Gibiene pasirašė devyni tarybos nariai. Tarp jų visi keturi socialdemokratai – Jurgis Krasnickas, Henrikas Šivokas, Nerijus Cesiulis, Laima Vincė Kirkliauskienė, visi frakcijos „Už Alytų“ atstovai – Valius Micevičius, Tomas Pačėsas, Sigitas Leonavičius, liberalas Saulius Janulevičius ir prieš pusmetį „Alytaus piliečius“ palikęs Aurelijus Jaruševičius.

Pareiškime nurodoma, kad vicemeras T.Tamulevičius nepateisino lūkesčių, savo darbais neparodė reikiamų gebėjimų kuruoti, kontroliuoti jam pavestas veiklos sritis. O jis savivaldybėje kuruoja aplinkos apsaugą, jaunimo politikos įgyvendinimą, infrastruktūros objektų modernizavimą ir plėtrą, verslo skatinimo, urbanistinio planavimo programas.

„Mūsų įsitikinimu, mero pavaduotojo Tamulevičiaus veikla ir skirtingas požiūris į miesto verslininkus, lojalius ir nelojalius miesto valdžiai, neprofesionalus miesto viešojo transporto konkurso organizavimas, abejotinos naudos projektų kūrimas kelia sumaištį ir verslininkų bei kitų miesto gyventojų nepasitenkinimą. Įvairioms miesto problemoms spręsti sudaromos darbo grupės, bet į jų parengtus pasiūlymus neatsižvelgiama“, – dėstoma pareiškime.

Jame apie vicemerę V.Gibienę taip pat konstatuojama, kad ši nepateisino lūkesčių, darbais neparodė reikiamų gebėjimų kuruoti ir kontroliuoti kuruojamas sritis – švietimą, kūno kultūrą ir sportą, bendrosios kultūros ugdymą, sveikatos, socialinę apsaugą.

Pareiškimą pasirašiusių tarybos narių nuomone, V.Gibienės veikla organizuojant pertvarką švietimo srityje destabilizavo visą švietimo darbą. Atseit vicemerės dalykinės kompetencijos trūkumai lėmė, kad pertvarka švietimo srityje vykdoma chaotiškai, be jokių aiškių tikslų, kelia didelį ugdymo įstaigų darbuotojų, mokinių ir tėvų bendruomenių nepasitenkinimą, ką patvirtino Švietimo ir mokslo ministerija.

Pareiškėjų teigimu, kultūros ir gydymo įstaigose netinkamai organizuojami darbo vietų konkursai, jų rezultatai apskundžiami, o konkursai atšaukiami, neatsižvelgiama į sudarytų darbo grupių pateikiamus pasiūlymus.

Įvairūs valdininkų galimi tarnybiniai nusižengimai ar piktnaudžiavimai tiriami tik formaliai, pažeidžiant Valstybės tarnybos įstatyme keliamus skaidrumo reikalavimus.

Taip pat pareiškimo dėl nepasitikėjimo autoriai įžvelgia, kad abu vicemerai galimai nusižengė Valstybės politikų elgesio kodekse numatytiems pagarbos žmogui ir valstybei, padorumo ir pavyzdingumo principams.

Pareiškimą pasirašiusių tarybos narių iniciatyva parengti sprendimų projektai dėl vicemerų atleidimo iš pareigų kaip praradusių tarybos pasitikėjimą. Projektai praėjusį penktadienį, baigiantis darbo valandoms, kartu su pareiškimu įteikti savivaldybei.

„Tik dabar susidarė kritinė masė“

Miesto tarybos opozicinės socialdemokratų frakcijos vadovas J.Krasnickas sakė, kad jo atstovaujamos partijos taryboje atstovai jau seniai kritikavo merą ir pavaduotojus dėl „mieste nesančios jokios dinamikos į priekį“: „Ir dėl investicijų, ir dėl verslo, ir dėl švietimo nieko naujo. Tiesiog žlugdomas Alytus. Galiu dar pasakyti, kad tokio prasto mero, koks yra dabar, mieste dar nebuvo. Ar padarė, ką žadėjo? Manau, ne. Pažadai – viena, reklama – kita.“

J.Krasnicko pasiteiravus, ar toks nepasitikėjimo vicemerais pareiškimas nesusijęs su artėjančiais savivaldybių tarybų rinkimais, šis pareiškė: „Negaliu atmesti, kad nesusijęs. Bet tik dabar susidarė kritinė masė, reikalinga pasirašyti tokiam pareiškimui.“

Kaip žinia, įstatymiškai nepasitikėjimas vicemerais gali būti svarstomas, kai pareiškimą dėl to pasirašo ne mažiau kaip trečdalis tarybos narių, Alytaus miesto tarybos atveju – ne mažiau kaip devyni tarybos nariai iš 27.

Miesto tarybos socialdemokratų frakcijos vadovas mano, kad šį ketvirtadienį vyksiančiame tarybos posėdyje vicemerams nepasitikėjimą pavyks pareikšti, tam reikia daugiau kaip pusės – 14 – tarybos narių pritarimo. Tačiau tuoj pat pridūrė, kad tai parodys slaptas balsavimas.

Reiškiamo nepasitikėjimo pareiškimą pasirašiusio frakcijos „Už Alytų“ seniūno Valiaus Micevičiaus teigimu, atsibodo konkrečių darbų nebuvimas: „Ir dėl atliekų, ir dėl viešojo transporto, ir dėl sveikatos priežiūros įstaigų priežiūros, turiu galvoje buvusį ilgai sugedusį magnetinį rezonansą ligoninėje, dėl ko alytiškiai turėjo važiuoti tirtis į kitas ligonines, ir dėl švietimo įstaigų reformos. Kyla įtarimų dėl savivaldybės lėšų panaudojimo samdant advokatus kai kuriose bylose. Nesiskaitoma su kai kuriais verslininkais dėl jų keliamų problemų.“

„Dėl nuomonių skirtumo pasitraukiau iš frakcijos“

Pareiškimą pasirašęs tarybos narys liberalas S.Janulevičius tvirtino jau seniai matantis netvarką dėl švietimo įstaigų pertvarkos. Jo įsitikinimu, daug neaiškumų dėl Pramonės parko, kai čia rengiamasi pirkti žemės sklypus už savivaldybės biudžeto lėšas, neatsižvelgta į darbo grupės pasiūlymus dėl miesto viešojo transporto.

Kaip sakė S.Janulevičius, toks nepasitikėjimas vicemerais brendo seniai.

„Nenorėčiau komentuoti nepasitikėjimo pareiškimo. Tegul tai daro iniciatoriai, tarybos opozicijoje dirbantys socialdemokratai. Aš dėl nuomonių skirtumo prieš pusmetį pasitraukiau iš frakcijos („Alytaus piliečių“ – A.M.)“, – teigė pareiškimą pasirašęs A.Jaruševičius, kuris šiuo metu nepriklauso nė vienai taryboje veikiančiai frakcijai, dirba kaip nepriklausomas tarybos narys.

Visuomeninį rinkimų komitetą „Alytaus piliečiai“ į šios kadencijos miesto savivaldybės rinkimus vedė tiesiogiai išrinktas meras V.Grigaravičius, komitetas iškovojo daugumą taryboje. „Alytaus piliečių“ atstovus meras pasirinko ir vicemerais, kuriems dabar reiškiamas nepasitikėjimas.

Vicemerai nedaugžodžiavo, meras mato siekį paralyžiuoti tarybos darbą

„Manau, kad tas pareiškimas nesusijęs su darbais ar nedarbais, tai politinis momentas, kuriamos progos pasisakyti. Pareiškime pasigendu konkrečių priekaištų, daugiau abstraktūs vertinimai, tačiau tarybos nariai tokią teisę turi“, – savo nuomonę išsakė vicemeras T.Tamulevičius.

Vicemerė V.Gibienė, paklausta, kaip vertina nepasitikėjimo pareiškimą, buvo dar mažiau kalbi: „Savivaldybių tarybų rinkimai prasideda (jie vyks ateinančiais metais – A.M.), daugiau nieko nenoriu komentuoti.“

Miesto meras V.Grigaravičius tokiu pareiškimu mato siekį paralyžiuoti sėkmingai vykstantį tarybos darbą: „Užsimezgė geri santykiai dėl investuotojų pritraukimo, kadangi investuotojai vertina stabilumą, jie gali pasirinkti kitą savivaldybę, mes galime juos prarasti. Ta dalis tarybos narių gali pakenkti pritraukiant investuotojus.“

Alma Mosteikaitė

 

 

Komentarai

5
Komentuoti
Irgi aš2018-06-27
Kai ateisi pas Gibienę su problemom, ji tau pasiūlys "nesėdėti įsikabinus į savo darbo vietą, o eiti ieškoti kito darbo", vietoje to, kad pažeidėjus sutramdytų. Abu vicemerai nekompetetingi. Vienas mala liežiuviu apie "bile ką", o iš kitos negirdėjom gramatiškai taisyklingo sakinio. Kol supranti ką nori išlementi, baigiasi kantrybė.
2018-06-26
Aš pasitikiu V.Gibiene.
ech2018-06-26
Opozicija sau minusą užsidėjo už tokius žaidimėlius, bent iš mano pusės.
O kas2018-06-26
O kas bus vicemerai? Leonavičius ir Pačėsas?
Kostia2018-06-26
Tai laba diena, rinkimai artėja, cirkai prasideda.
traffix.lt