Iki birželio 24 dienos Lietuvoje viešės moksleivių ir mokytojų grupės iš Ukrainos, dėl bombardavimų ar okupacijos netekę namų ir perkelti į saugesnes teritorijas.
13–16 metų amžiaus paaugliai ir jų pedagogai iš Lvivo srities Gorodoko, taip pat iš Alytaus miesto partnerio, Poltavos srityje esančio Kremenčiuko, atvyksta į Alytų, taip pat Varėną ir Vilnių, kur juos priims Sostinės vaikų ir jaunimo centras (SVJC).
Viešnagės metu jaunieji ukrainiečiai bei jų mokytojai dalyvaus emocinės gerovės, pramogų ir edukacijų programoje, kurią jiems parengė SVJC kartu su partneriais – Alytaus miesto ir Varėnos rajono savivaldybėmis.
Ukrainiečiai dalyvaus edukacijose, susitikimuose Alytaus profesinio rengimo centre, lankysis karjeros centre „Alytaus karjeras“, atvirame jaunimo centre „Be rėmų“, Alytaus jaunimo centre, Alytaus šv. Benedikto gimnazijoje, Alytaus kraštotyros muziejuje, susitiks su Alytaus miesto savivaldybės miesto vadovais. Šią programą organizuoti padeda Alytaus miesto savivaldybės švietimo ir sporto skyrius.
Kaip tikimasi, programa, svečiams iš Ukrainos padės bent iš dalies sušvelninti karo sukeltų psichologinių traumų pasekmes – atgauti vidinę pusiausvyrą, stiprinti atsparumą nestabilumui ir pokyčiams, pasitikėjimą savimi, aplinkiniais bei savo šalies ateitimi.
Pasak projekto organizatorės Jolantos Markevičienės, pokyčiai, kuriuos išgyvena ukrainiečiai, išties dideli – beveik 8 milijonai ukrainiečių karo metu buvo priversti trauktis į kaimynines šalis; tiek pat persikėlė į saugesnius regionus šalies viduje, tokius, kaip minėtas Kremenčukas ar Lvivas. Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, karo metu 1 tūkst. 733 švietimo įstaigos buvo iš dalies, o 200 – visiškai sunaikintos, 3 tūkst. 500 – uždarytos ir naudojamos humanitariniams tikslams.
Nors pamokos nuotoliniu būdu, vyksta apie 86 proc. Ukrainos mokyklų, tačiau į socialinių bei emocinių gebėjimų stiprinimą orientuoti neformaliojo švietimo užsiėmimai arba visiškai sustabdyti arba vykdomi fragmentiškai, todėl būtent neformaliajam švietimui – lanksčioms, modernioms, Lietuvoje pasiteisinusioms jo formoms, ir skirta ši Ukrainos jaunimo ir pedagogų viešnagė Lietuvoje.