Rotušėje surengtas seniūnaičių susirinkimas tema „Dėl raginimo išvalyti miestų erdves, gatves nuo likusių totalitarinių režimų ženklų“.
Alytaus miesto savivaldybės kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas Nerijus Abromaitis ir vyr. architektas Arūnas Grigaitis šį susitikimą surengė rekomendavus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC).
Pokalbis su seniūnaičiais vyko dėl šalia žydų žudynių ir užkasimo vietos Alytuje, Vidzgirio miške, esančios sovietinių aktyvistų palaidojimo teritorijos.

N. Abromaitis patikslino, kad prie įėjimo skelbiama, jog „Tarybų valdžios pokario aktyvistų kapinės“, tačiau užrašas galimai netikslus. Archyviniais dokumentais kol kas nepatvirtintais, nepagrįstais duomenimis, pasak specialisto, tai galėtų būti II pasaulinio karo metu vokiečių kariuomenės, jų specialiųjų padalinių „likviduotų komunistų, komjaunuolių ar kitaip su sovietais kolaboravusių asmenų palaidojimai“ (Alytausgidas.lt redakcijos pastaba: tai – specialisto siūloma formuluotė).

Seniūnaičiai atkreipė pranešėjo dėmesį, jog ant monumento fasado yra iškaltos konkrečių žmonių pavardės (redakcijos pastaba – ne rusiškos, o visos lietuviškos), į šių palaidojimų vietoje kaskart atnešama gėlių, ją esą lanko ir sušaudytųjų giminaičiai.
N. Abromaitis patvirtino, kad gavęs pranešimų, jog šis paminklinis ansamblis nėra saugus, nuo jo byra tinkas, iš esmės nėra tvarkomas, dėl to yra „iš dalies suiręs, neestetiškai atrodantis, vaikščioti arti prie jo galimai yra nesaugu“.

Memorialinį paminklą su ant sienos pritvirtintomis akmeninėmis lentelėmis, kuriose yra iškaltos žmonių pavardės, Ulonų seniūnaitis Petras Sabaitis pasiūlė aptverti, pradžiai – bent stopjuosta. Seniūnaičiai su specialistais sutarė, kad jau artimiausiu metu reiktų šalia vokiečių kariuomenės aukų palaidojimų įrengti informacinę lentelę, kad memorialo statinys nėra saugus.
Miesto vyr. architektas A. Grigaitis turėjo įvairių minčių – ne tik aptverti, o tai padaryti tvoros konstrukcijų pagalba, tačiau ir apdengti.

Susirinkime taip pat skambėjo vyr. architekto pasiūlymai palaikus iškasti, atlikti DNR tyrimus, palaidotųjų giminaičiams, jeigu tokių atsiras, siūlyti artimuosius persilaidoti į savo kapines, o paminklą demontuoti.
N. Abromaitis, nors ir pabrėžęs, kad yra valdininkas, vykdantis valstybės institucijų (redakcijos pastaba: tokių kaip LGGRTC ir pan.) formuojamą politiką, bei paaiškinęs, jog minima palaidojimų vieta nėra įrašyta į Kultūros vertybių registrą, siūlė nuosaikesnius variantus. Vienas jų – sovietinį paminklinį ansamblį paminklą palikti, panašiai, kaip tai padaryta Vokietijoje, tačiau koreguoti užrašą, nurodant, tikslesnį palaidojimų laiką. Jo teigimu, tai turėtų būti ne pokaris, o karo pradžia.
Kitas Kultūros skyriaus specialisto pasiūlymas buvo paminklo neužtverti, taip išvengti didesnio šios temos politizavimo, ir palikti atvirą lankytojams. Jų, pasak N. Abromaičio, kapinių teritorijoje Vidzgirio miške sulaukiama, būna padėta gėlių, uždegamos žvakutės.

Beje, anglų transliuotojo BBC vardu Vidzgirio miške žemės ploto tyrimus atlikę specialistai nustatė, kad vadinamojoje sovietinių aktyvistų sušaudymo vietoje palaidojimų tikrai būta, žinoma, kaip ir šalia esančioje žydų tautybės aukų, dėl kurių tikslaus skaičiaus (oficialiai nurodoma 60 tūkst.) taip pat jau yra kilusi diskusija.
Dvaro seniūnaitė Aldona Marcinkevičienė vokiečių kariuomenės sušaudytųjų miesto specialistams pasiūlė kreiptis ne tik į LGGRTC, tačiau ir į Alytaus miesto istorikus Giedrių Bernatavičių, Vilmantą Dunderį, Birutę Malaškevičių, taip pat į „knygas rašančius kraštotyrininkus“ bei ieškoti tų žmonių, šaltinių, kurie padėtų priimti atsakingus sprendimus.
Paminklinė kompozicija, nors ir su lietuviškomis aukų pavardėmis, bent jau Rusijos ir Ukrainos karo aplinkybėmis, savivaldybės lėšomis remontuojama nebus. Tą patvirtino tiek miesto vyr. architektas A. Grigaitis, tiek kultūros skyriaus specialistas N. Abromaitis, neslėpęs, kad, matyt, išmintingiausia būtų jos nedemontuoti ir,užtikrinant saugumą lankytojams, palikti „savaiminiam sunykimui“ per laiką.

Kaip toliau Alytaus miesto savivaldybės specialistai vykdys LGGRTC užduotį „Dėl raginimo išvalyti miestų erdves, gatves nuo likusių totalitarinių režimų ženklų“?
Minėtam centrui Alytaus miesto savivaldybė jau parašė prašymą dėl sovietinių aktyvistų palaidojimų vietos duomenų tikslinimo, jį perdavė nagrinėti ir laukia atsakymo.
Nors tai, kaip elgtis su memorialiniu paminklu galimai „komunistavusiems“ lietuviams, Alytaus miesto specialistų susitikime su seniūnaičiais nepaaiškėjo, tačiau bendrai buvo sutarta, kad šiai temai reikalingas didesnis viešumas ir miestelėnų įsitraukimas į diskusiją, o kas bene svarbiausia – pagarba per karą mirusiems, žuvusiems bei jų artimiesiems.