Europoje pastebima tendencija, kad „grįžtama“ prie „tradicinių“ medžiagų vartojimo, o labiausiai rinkoje paplitę sintetiniai kanabinoidai ir katinonai, kuriuos renkasi jaunimas, informuoja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD).
Specialistus neramina ir tai, kad ir Lietuvoje atsiranda suklastotų medikamentų, tokių kaip „Xanax“ tablečių, kurių sudėtyje rasta pavojinga nauja psichoaktyvioji medžiaga, o vartojant tokius suklastotus vaistus kyla reali grėsmė žmogaus sveikatai ar net gyvybei.
Beveik penktadalis apklaustų mokinių bent 1–2 kartus bandę kokių nors narkotikų, iš jų 21 proc. vaikinų ir 18 proc. merginų. Populiariausias narkotikas išlieka – kanapės, kiti vartojami – LSD, haliucinogenai, ekstazi, kokainas.

Daugiau nei penktadalis apkaustų Lietuvos moksleivių tvirtina galintys lengvai gauti kanapių, o 4 proc. patenka į aukštos rizikos kanapių vartotojų kategoriją.
Mokiniai kiek rečiau vartoja naujas psichoaktyviąsias medžiagas, kurių poveikis panašus į tradicinių narkotikų, pavyzdžiui, kanapių ar ekstazio. Šios medžiagos dar vadinamos „spaisais“ „legaliais narkotikais“, „sintetine marihuana“, „chimke“ ir gali būti įvairios formos, pavyzdžiui, žolių mišinio, miltelių, kristalų, suktinės, „markučių“, druskų, nosies purškalų ar tablečių. Jų bent kartą bandė vartoti 7 proc. visų mokinių. Dažniausiai jie nurodė vartoję rūkomų žolių mišinius ir skysčių formos medžiagų, mažiau – miltelių, kristalų ar tablečių formos medžiagų.

Labiausiai rinkoje paplitę sintetiniai kanabinoidai („spaisai“, „K2“, „sintetinė marihuana“, „chimkė“) bei sintetiniai katinonai („miau miau“, „dronai“, „mefedronai“, „mefai“).
Sintetinius kanabinoidus bent kartą vartojo 4,5 proc., o katinonus – 0,9 proc. apklaustų jaunuolių. Lietuva pagal sintetinių kanabinoidų vartojimą viršija ESPAD šalių vidurkį (vidurkis – 3,1 proc.).
Tokius skaičius įvardijo NTAKD specialistai, remdamiesi alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) rezultatais. Tyrime alyvavo beveik 25 tūkst. 15-16 metų mokinių.