Lygiai prieš dvejus metus, liepos 3 dieną, į Dzūkijos sostinę iš Lietuvos pasienio su Baltarusija buvo atgabentas 71 nelegalas.
- 51 vyras ir 20 moterų iš Afrikos kontinento Alytaus miesto savivaldybės iniciatyva buvo apgyvendinti aeroklubo administraciniame pastate I Alytuje. Čia, be teisės išeiti, išvykti moterys buvo laikomos daugiau nei du mėnesius, o vyrai – beveik tris.
Po nelegalų iškraustymo prieš prasidedant 2021-ųjų šildymo sezonui, patalpų nei administraciniame pastate, nei bendrabutyje ar angare Alytaus miesto savivaldybė neprižiūrėjo ir viską, pasak turtą šiemet atgavusių aviatorių, grąžino prastesnės būklės, nei buvo 2020 m.
Aviacinė technika, kurią buvo perėmusi miesto savivaldybė, aeroklubo atstovų teigimu, taip pat nebuvo tinkamai prižiūrima, tad jai dabar reikalingas naujas ekspertinis vertinimas, galbūt – ir kapitalinis remontas, taip pa naujos tinkamumo skaidyti dokumentacijos tvarkymas.
Tuo tarpu Alytaus miesto savivaldybė atsakė, kad „dviejų orlaivių specialieji tinkamumo skaidyti pažymėjimai galiojo iki 2021 m. sausio mėn., vieno – iki 2021 m. liepos mėn., o dar vieno – iki 2021 m. spalio mėn.“, esą todėl, atsižvelgiant į tai, kad „savivaldybė neeksploatavo orlaivių, specialiųjų tinkamumo skaidyti pažymėjimų galiojimo laikas nebuvo pratęstas“.
Alytaus m. savivaldybė taip pat nesutinka su tuo, kad aeroklubo patalpų ji neprižiūrėjo, nes anksčiau šio turto apžiūrėti esą negalėjo.
„Įtrūkę radiatoriai buvo pastebėti 2023 m. gegužės mėn. perduodant turtą asociacijai Alytaus aeroklubui. Tuo metu kai savivaldybė ir Lietuvos sporto centras pasirašė turto perdavimo ir priėmimo aktą, t. y., 2020 m. balandžio mėn., nebuvo galimybės apžiūrėti bendrabučio pastato, kadangi nebuvo perduoti pastatų raktai“, – dėstoma Alytaus miesto savivaldybės administracijos komunikacijos skyriaus vedėjo Romo Jankausko atsiųstame atsakyme.
Jame taip pat teigiama, kad „dėl migrantų srauto 2021 m. liepos mėn. visoje šalyje paskelbus ekstremalią padėtį Miškininkų g. 3, Alytuje, pastatuose buvo apgyvendinti migrantai, budėjo policijos pareigūnai“.
Savivaldybė, pasamdžiusi jai priklausantį Alytaus butų ūkį, išnaikino prie Alytaus aeroklubo buvusią topolių alėją, tujų tvorelę.
- R. Jankausko pateiktame atsakyme apie tai rašoma, kad „prieš migrantų apgyvendinimą, siekiant užtikrinti saugumą, buvo atliekami medžių genėjimo darbai pagal 2021 m. liepos mėn. išduotą leidimą“.
Alytaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos 2021 m. liepos mėn. želdinių apžiūros ir vertinimo akte nurodyta leisti genėti miesto bendro naudojimo teritorijoje Lakūnų g. šalia įvažiavimo į Miškininkų g. 3 medžių apatines šakas, medžių atžalas, leidimo kirsti „atžalinės kilmės krūmus“, „pažeistus puvinio gluosnius“, „pavojingai pasvirusį beržą“), genėti „medžių sausas, apatines šakas“, želdinius Miškininkų g. 3 sklype nereikia, nes jie nebuvo „priskirti saugotiniems“.
Tokiu būdu „nugenėta“ ne tik topolių alėja, tačiau ir aviatorių kelis dešimtmečius auginta, prižiūrėta tujų tvorelė, priešais kurią 2004 metais buvo sukomponuota ir įrengta Normandijos-Nemuno aviaeskadrilei bei jos lakūnui Roger Sauvage skirta stela (Alytausgidas.lt pastaba: autorius – jo anūkas Erikas Motiejutis), o taip pat kitai atmintinai datai atminti pasodinta sakura, taip, kaip valdžia norėjo, buvo „apkarpytos“ sidabrinės eglės, ilgus metus formuoti maumedžiai.
Be šios „teisėtos savivalės“ Alytaus m. savivaldybė, perėmusi turtą, atliko ir darbų, jie taip pat išdėstyti mūsų redakcijos gautame rašte.
Kad gamtinius reikalus atlikdami nelegalai neužkimštų vietinės kanalizacijos, savivaldybė patvirtino „įrengusi apie 100 m ilgio nuotekų trasą“, kuri buvo „prijungta prie miesto nuotekų tinklų“.
Taip pat buvo atvestas elektros įvadas, įrengta vaizdo stebėjimo, apsaugos, įskaitant priešgaisrinę signalizaciją, sistema.
- Administraciniame aviatorių pastate buvo keisti maišytuvai, klozetai ir rengti dušai, nors pastato projekte numatyta nebuvo, o dėl jo pakeitimo ir legalaus remonto į jokias instancijas savivaldybė nesikreipė.
Miesto savivaldybė taip pat teigia prie administracinio pastato įrengusi teritorijos apšvietimo sistemą, o dalį teritorijos (apie 100 m) aptvėrusi segmentine tvora.
Kad nelegalai nesugalvotų elgtis kaip panorėję, savivaldybės valdomas Alytaus butų ūkis aerodromo pastate taip pat „užsandarino langus“ ir, po to, kai nelegalai buvo sudeginę aviamodeliuotojų gamybinių patalpų rūsio pertvarą bei sugadinę dalį turto, įdėjo rūsio duris.
Aeroklubo pastatą pritaikant gyventi nelegaliems migrantams Alytaus m. savivaldybė tvirtina išleidusi daugiau nei 30 tūkst. eurų.
Konstitucinis teismas, kaip jau rašėme, šiemet pripažino, kad „neteisėtai sieną kirtusių migrantų priverstinis apgyvendinimas“ šalyje prieštarauja Lietuvos Respublikos konstitucijai, o migrantai buvo apgyvendinami „nesuteikiant jiems teisės laisvai judėti, nepriėmus jokios kompetentingos institucijos sprendimo, remiantis vien faktu, kad kirto Lietuvos sieną ir pateikė prieglobsčio prašymą, tad jiems nebuvo sudaryta teisė skųsti sulaikymą“.