Alytaus miesto savivaldybės tarybos ir mero kadencijos eina į pabaigą. Ar naujoji taryba pastaraisiais metais pradėtus projektus perims jau įgyvendintus?
Viena didžiausių aktualijų – ar teks nugriauti, ar pavyks legalizuoti ir išsaugoti Jaunimo parke pastatytas krepšinio ir žaidimų aikšteles.

Praėjusiais 2022-aisiais metais Jaunimo parkui Alytuje sukako 40 metų, o vietomis jis pasikeitė neatpažįstamai.
Žaidimų aikštelę meras Nerijus Cesiulis iškilmingai atidarė praėjusį pavasarį.
Gegužės mėnesį įvyko iškilmės, tačiau jas „sugadino“ Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos. Ji nustatė, kad abu objektai pastatyti be reikalingų statybos leidimų ir nurodė juos nugriauti arba įteisinti nelegalias statybas parengus statybos projektą ir sumokėjus savavališkos statybos įteisinimo mokestį.
- Alytaus miesto savivaldybei aikštelių legalizavimui buvo duotas pusmetis (iki 2022 m. lapkričio) su galimybe pratęsti dar trims mėnesiams.
VTPSI pateiktais duomenimis, Alytaus miesto savivaldybės administracija prašymą pratęsti privalomųjų nurodymų įvykdymo terminą pateikė 2022 m. lapkričio 17 d. Inspekcija, vadovaudamasi Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymu, privalomųjų nurodymų įvykdymo terminą pratęsė iki š. m. vasario 18 d.
Kaip mūsų portalą informavo Alytaus miesto savivaldybės administracijos statybos skyriaus vyriausiasis specialistas Mykolas Rinkevičius, buvo rengiami statinių projektai statybos leidimui gauti, taip pat pasitelkti ekspertai, turintys teisę nustatyti savavališkos statybos skaičiuojamąją vertę.

- „Visos įteisinimui reikalingos procedūros turėtų būti užbaigtos iki vasario mėnesio, tada galėsime tiksliai įvardinti kiek tai kainavo“, – Alytausgidas.lt tvirtino M. Rinkevičius.
Preliminariais skaičiavimais, nelegalių aikštelių statybos Jaunimo parke Alytaus miesto mokesčių mokėtojams gali atsieiti papildomus 100 tūkst. eurų.
Aikštelės jau kainavo apie 400 tūkstančius eurų, iš kurių 92 procentai lėšų buvo skirti iš Europos sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų.
Kaip Alytausgidas.lt portalą šiandien informavo VTPSI, Alytaus miesto savivaldybės administracija š. m. vasario 6 dieną pateikė prašymus išduoti statybos leidimus minėtų aikštelių „statybai“.
- Ar žaidimų ir krepšinio aikštelės Jaunimo parke išliks, paaiškės po galutinių patikrinimų, kuriuos planuojama baigti vasario 22 dieną.
VTPSI taip pat informavo, kad nelegalios statybos vykdytojai statinius gali legalizuoti parengę projektą ir, sumokėję įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą, kai „žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus, taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams“.
Apie tai, kad minėtos aikštelės Jaunimo parke gali būti pastatytos savavališkai, 2022 m. kovo 25 d. pranešimą gavo iš Alytaus miesto savivaldybės tarybos aplinkos ir plėtros komiteto pirmininko (Alytausgidas.lt pastaba: Sigito Leonavičiaus). 2022 m. balandžio 14 d. VTPSI atliko patikrinimą ir surašė faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktą.
Nustačius vaikų žaidimo aikštelės ir krepšinio aikštelės savavališkos statybos faktą, 2022 m. gegužės 16 d. statytojui surašyti savavališkos statybos aktas, o 2022 m. gegužės 18 d. – privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius ir privalomasis nurodymas iki 2022 m. lapkričio 18 d. nugriauti savavališkai pastatytus statinius ir sutvarkyti statybvietę.
- Viena iš dviejų nelegalių aikštelių Jaunimo parke buvo atsidaryta 2022 m. gegužės 12 d. surengtos šventės metu.

Žaidimų aikštelę pastatė „Fixman“ bendrovė iš Vilniaus, krepšinio ovalą – „VS sport“ iš Klaipėdos, o abiejų aikšteles įrengė bendrovė „Alstapa“ iš Alytaus.

Abejose nelegaliose aikštelėse jau nutiko atvejai, kai buvo kviečiama greitoji medicinos pagalba. Juridiškai, ypač gyvybės, sveikatos draudimo atvejais, šie įvykiai būtų sudėtingi, nes oficialiai patvirtintuose ir priimtuose dokumentuose nei žaidimų, nei krepšinio aikštelių kol kas „neegzistuoja”, nors jos jau pastatytos ir naudojamos neatlikus techninio statybų pridavimo…
ATNAUJINA
Naujausiais duomenimis, nelegalių aikštelių Jaunimo parke įteisinimas Alytaus miesto savivaldybei kainavo per 40 tūkstančių eurų.