Lietuvoje nustatyti pimieji koronaviruso atmainos „Omicron“ (B.1.1.529) atvejai. Apie juos pranešė išsamius tyrimus atlikusios Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros (NVSPL) ir Vilniaus universiteto Santaros klinikų laboratorijos.
„Turime laboratoriniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – patikslino Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė. Jos teigimu, tai – įvežtiniai atvejai, konkrečiai – iš Čekijos.
Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas „Omicron“ pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) lapkritį, užsikrėtimo šia atmaina atvejų išaiškinta beveik 80-yje valstybių, įskaitant Lietuvą
Anot viceministrės, pirmieji du „Omicron“ atvejai Lietuvoje nustatyti iš keturių kartu tirtų įtartinų mėginių, paimtų Vilniaus apskrityje.
Dėl „Omicron“ tirtų ir užsikrėtusių asmenų kontaktai yra nustatyti.
- Alytausgidas.lt šaltinių žiniomis, su „Omicron“ viruso nešiotojais Lietuvoje tiesioginį kontaktą turėjusiųjų asmenų tarpe yra ir asmenų iš Dzūkijos, o konkrečiai Čekijoje lankėsi, su naujausia atmaina užsikrėtusiais asmenimis iš Pietų Afrikos bendravo ir Vilniuje gyvenantis alytiškis.
„Omicron“ COVID-19 atmainos atvejais Lietuvoje buvo patvirtinti atlikus genetinius sekoskaitos tyrimus, kurie truko kelias dienas, mat pradiniai rezultatai galėjo parodyti tik vieną mutaciją, nors minėta naujausia kovido versija jų turi per pusšimtį.
Preliminariais duomenimis, susirgimas „Omicron“ atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus, tačiau šis koronavirusas turi 3-5 kartus didesnį užsikrėtimo lygį. Medikų žiniomis, šios atmainos plitimas priklausys nuo gyventojų sąmoningumo ir rekomendacijų laikymosi.
Kovido „Alfa“ atmaina išplito apytiksliai per tris mėnesius, o „Delta“ – per du, o „Omicron“, kaip spėjama, gali išplisti dar greičiau.