Turiu japonišką traktoriuką Kubota. Jis nebe pirmos jaunystės, pirkau iš naudotų traktoriukų turgelio. Viskas su juo gerai – važiuoja, kultivuoja, aria, net bulves kasa (įsigijau vienvagę bulviakasę), tačiau baisiai nepatogus sėdėti. Klojau sulankstytą antklodę – slysta. Bandžiau ją priklijuoti lipnia juosta – vėl nepatogumai. Nugara pastoviai skauda po ilgesnio darbo. Kaip tie japonai iš viso šiuo traktoriumi važinėjo?
Simonas, 45 m. Varėnos raj.
Tokius laiškus rašo žmonės, dirbantys su naudota žemės ūkio technika. Jiems ši problema yra labai skaudi – traktoriuko sėdynė nepatogi, sena, kartais net palūžusi. Ką gi daryti?
Patarimas labai paprastas – įsigyti naują. Tai galima padaryti ir internetu, neišeinant iš namų. Traktoriuko sėdynė nebūna didelės, jas atveža kurjeris tiesiai į namus. Įsigyti galima iš žemės ūkio technikos dalimis prekiaujančių el. parduotuvių. Svarbu tik žinoti tikslius išmatavimus ir atkreipti dėmesį į tvirtinimo būdą. Suprantama, viską dabar galima suvirinti iš kelių metalo profilių, tačiau geriau apsieiti be papildomų „aksesuarų“.
Tinkama traktoriuko sėdynė labai pakeičia darbo sąlygas
Pirmiausia, ne taip pavargsta nugara. Traktoriuko sėdynė dažnai neturi amortizacijos mechanizmo, kaip didelių traktorių sėdynės, todėl raumenims tenka itin dideli krūviai. Po 2-3 valandų arimo, grunto stumdymo, kultivavimo ar kitų eilinių darbų, nugara jau būna pavargusi.
Antra, gera ir minkšta sėdynė sumažina stuburo apačiai tenkančias apkrovas. Kitaip sakant, mažiau dirginamas uodegikaulis, todėl užpakalinė kūno dalis ne taip pavargsta.
Patogi sėdynė yra reikalinga ir tam atvejui, kai vairuotojui tenka važiuoti atbulomis ir persisukti į kitą pusę vos ne 180 laipsnių kampu. Rimtuose traktoriuose yra sukamos sėdynės, o mažiuose traktoriukuose tam nėra vietos ir galimybių.
Ketvirta, labai svarbūs yra porankiai. Jie tinka ne visiems modeliams, tačiau kai kur traktoriuko sėdynė gali būti su porankiais. Tai padeda išlaikyti rankas nenuvargusias, ypač, kai dirbamas gana monotoniškas darbas (pavyzdžiui, ariama, mulčiuojama, pjaunama žolė). Japoniški traktoriukai retai kada turi valdymo svirtis ant porankių, kaip mini ekskavatoriai, todėl galima pritaikyti patogesnes sėdynes, net jei to nenumatė gamintojas.
Patogi sėdynė reikalinga ne tik japoniškam traktoriukui, tačiau ir sodo traktoriui, kurio funkcija yra žolės pjovimas ar sniego valymas. Nors mini traktoriaus sėdynė yra kur kas paprastesnė, nei didžiojo, ji vis tiek turi nemažai privalumų prieš standartinę, kietą, plastmasinę sėdynę, su kuria parduodami naudoti traktoriukai Lietuvoje.
Investicija į naują ir patogią sėdynę tikrai atsiperka su kaupu. Pagerėjusi savijauta po darbų, komfortas, ir lengvesnė priežiūra yra labai aktuali šimtams Lietuvos smulkių ūkininkų ir sodybų šeimininkų.