Europos Sąjungoje tik keletas šalių yra įteisinę balsavimą nuo šešiolikos metų, Lietuvoje šis klausimas vis dažniau kelia diskusijų. Jaunimo aktyvumas merų ir savivaldybių tarybų rinkimuose dažniausiai siekia kiek daugiau nei 30 proc.
Balsavimo teisės vietos rinkimuose suteikimas nuo šešiolikos metų galėtų prisidėti prie jaunų rinkėjų aktyvumo didinimo, jauno žmogaus įgalinimo, artimesnio jaunimo ryšio su vietos savivalda kūrimo.
Prieš savivaldybių ir merų rinkimus asociacija „Jaunimas yra“ kartu su „Užimtumo akademija“ ir partneriais surengė „Rinkimų simuliacijas”, kuriose jaunuoliai nuo 16 metų galėjo išreikšti savo nuomonę.
- Simuliacijos vyko penkiuose miestuose: Alytuje, Kėdainiuose, Klaipėdoje, Marijampolėje ir Panevėžyje.
Dalyviai galėjo pasisakyti, ar turėdami Konstitucinę teisę balsuoti nuo 16 metų, dalyvautų ir atiduotų savo balsą vietos savivaldos ir merų rinkimuose.
Simuliacijose dalyvavo 960 jaunuolių:
- 72 proc. pasisakė, jog balsuotų turėdami tokią teisę,
- 27 proc. atsakė, jog nebalsuotų net ir turėdami tokią galimybę,
- 1 proc. biuletenių buvo sugadinti.
Renginio metu surinkti rezultatai bus analizuojami jaunųjų tyrėjų. Projekto organizatoriai tiki, kad simuliacijų metu gauti rezultatai prisidės prie tolimesnių procesų atsakant į klausimą, ar reikalingas ir naudingas balsavimas nuo 16 metų savivaldos ir merų rinkimuose bei prisidės prie pokyčio kūrimo ir pamažu formuos geresnį požiūrį į jaunus žmones, kurie taip pat nori ir gali aktyviai prisidėti prie valstybės valdymo.