Atsižvelgiant į socialinius, ekonominius ir politinius veiksnius, kurie įvyko nuo metų pradžios, galėtume daryti prielaidą, kad 2022 metų pradžioje Lietuvoje buvo steigiama vis mažiau įvairių juridinių formų įmonių. Visgi statistika tai paneigia. Šiais metais sausio – kovo mėnesių laikotarpiu Lietuvoje įsteigtos 4459 įvairių juridinių formų įmonės. Lyginant su vadinamuoju „priešpandeminiu“ laikotarpiu, 2019 metų sausio – kovo mėnesių laikotarpiu įsteigtos 3337 įvairių juridinių formų įmonės. O štai 2012 metais, kuomet Lietuvoje atsirado Mažoji bendrija (MB) kaip verslo forma, sausio – kovo laikotarpiu įsteigtos 3007 įvairių formų įmonės. Taigi juridinių asmenų kiekis vis auga.
Steigiant naują įmonę vien verslo plano ir pavadinimo nepakanka, svarbu išsirinkti ir tinkamą juridinę formą. Pačios populiariausios formos Lietuvoje – Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ir Mažoji bendrija (MB). Pastarąjį dešimtmetį itin populiarėja Mažosios bendrijos. Jų šiuo laikotarpiu įsteigiama trečdaliu daugiau nei Uždarųjų akcinių bendrovių. Trečia pagal populiarumą forma – Viešoji įstaiga (VšĮ), o likusios verslo formos užima tik mažą steigiamų juridinių asmenų dalį.
Dažniausias klausimas, kurį užduoda planuojantys steigti įmonę – UAB ar MB? Abi verslo formos yra ribotos atsakomybės juridiniai asmenys. Taigi UAB ir MB savininkai, verslo nesėkmės atveju, už bendrovės prievoles neatsako savo asmeniniu turtu.
Steigiant UAB būtinas nemažesnis nei 2500 Eur kapitalas. UAB kapitalas yra padalinamas į akcijas, kurios apmokamos piniginiu arba nepiniginiu įnašu. Nepiniginis įnašas turi būti įvertintas teisės aktų nustatyta tvarka. Akcininkai gali parduoti, mainyti, dovanoti savo turimas akcijas. Svarbiausius su UAB susijusius sprendimus akcininkai priima balsavimu. Visuotiniame akcininkų susirinkime sprendimai priimami paprastąja (daugiau už nei prieš) arba kvalifikuota balsų dauguma (pvz.: 2/3, ¾ ar pan.). MB steigimui nėra reikalaujamas minimalus kapitalas, tačiau MB narių įnašai privalo būti, tiesa jiems nėra nustatyti jokie papildomi reikalavimai. Reikalingi piniginiai ar nepiniginiai įnašai. Įnašų dydis nustatomas MB steigimo sutartyje arba steigimo akte, o jų dydis gali būti keičiamas narių sutarimu.
UAB steigėjai vadinami akcininkais, o MB steigėjai vadinami nariais. Uždarąją bendriją gali steigti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Jų skaičius nėra ribojamas. UAB veiklos eigoje, norint įtraukti naujų akcininkų (kaip investicijos formą), galima padidinti įstatinį kapitalą išleidžiant naujas akcijas ir parduodant jas. Mažąją bendriją gali steigti tik fiziniai asmenys, gali būti nuo 1 iki 10 narių. Narių galima įtraukti ir verslo vykdymo eigoje. MB nariai bendru sutarimu gali padidinti savo įnašus.
UAB akcininkai gali pasitraukti iš verslo perleisdami akcijas kitiems asmenims ar parduodant verslą. MB narys taip pat gali savanoriškai pasitraukti iš verslo. Tuomet jis gali atsiimti savo įnašą arba parduoti ar kitaip perleisti nario teises kitiems asmenims.
Jei UAB akcininkas nori dirbti įmonėje, su juo turi būti sudaroma darbo sutartis. Tokiu atveju jis gaus ir darbo užmokestį. Kitu atveju akcininkai išsimokėti uždirbtą pelną gali tik per dividendus ir tik jei įmonė dirba pelningai. MB nariai dirba bendrijoje nesudarydami darbo sutarties. Taigi jie gali išsimokėti lėšas keletu kitų būdų – vadovas – vadovavimo mažajai bendrijai sutarties pagrindu, o nariai – paslaugų teikimo mažajai bendrijai sutarties pagrindu. Nariams taip pat gali būti išmokamos lėšos asmeninėms reikmėms arba išsimokamas pelnas avansu. MB pelnas gali būti skirstomas nariams ir nepasibaigus finansiniams metams.
Mokestinės lengvatos taikytinos tiek UAB, tiek MB. Jei vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinių metų pajamos neviršija 300 000 Eur, taikomas lengvatinis 5% pelno mokesčio tarifas. Įprastas pelno mokesčio tarifas – 15%, išskyrus PMĮ (Pelno mokesčio įstatymas) 5 str. 3 dalyje numatytus atvejus. Pirmųjų mokestinių metų laikotarpio pelno mokesčiui gali būti taikomas 0% tarifas tokiam juridiniam asmeniui, kurio dalyviai yra fiziniai asmenys ir per tris iš eilės mokestinius metus, įskantant pirmuosius, juridinio asmens veikla nėra sustabdoma, asmuo nėra likviduojamas, reorganizuojamas ir akcijos/įnašai nėra perleidžiami naujiems dalyviams.
Kitais juridinių asmenų steigimo, mokesčių klausimais gali pakonsultuoti UAB „Justicija“ specialistai.
https://justicija.eu/teisines-paslaugos-asmenims/imoniu-steigimas/