Po naujausio gaisro Vilniuje, Gariūnuose veikiančioje „Ecoservice“ atliekų perdirbimo įmonėje, alytiškiai prisiminė gaisrus „Ekologistikoje“ ir „Ekobazėje“.
Rugpjūčio 5 d. kilęs „Ecoservice“ gaisras sostinėje buvo lokalizuotas per parą.

2019 m. spalį „Ekologistikos“ gaisras Alytuje užtruko dešimt dienų, tačiau jo padariniai kai kur jaučiami iki šiol, pvz., Alytaus rajonas, ekstremalią situaciją paskelbęs savivaldybės teritorijoje, šio įsakymo dėl aplinkos oro užterštumo pavojingomis medžiagomis neatšaukęs iki šiol, nors nuo „Ekologistikos“ gaisro tuoj bus skaičiuojami jau ketveri metai.
Kaip mūsų redakciją informavo Aplinkos apsaugos departamentas, aplinkosaugininkai nemiega – atliekamas neplaninis UAB ,,Ecoservice“ Marijampolės padalinio patikrinimas. Pasak tikrintojų, padalinio Alytuje „Ecoservice“ neturi.
„Ekobazės“ Alytaus padalinio patikrinimas pastarąjį kartą buvo atliktas prieš pat šią vasarą. Aplinkosaugininkų teigimu, patikrinimo metu pažeidimų nenustatyta.

Alytaus ,,Ekobazėje“ gaisras buvo kilęs per 2022-ųjų Velykas – tuomet sudegė 0,190 tonos plastiko atliekų ir apdegė rūšiavimo linija.
„Ekobazei“ dėl žalos gamtai buvo apskaičiuota bauda, ją, pasak departamento, įmonė atlygino.
Paskutinį tikrinimą skandalingai pagarsėjusioje „Ekologistikoje“, kurią nuo „Ekobazės“ Alytuje skiria vidinė pastato siena, aplinkosaugininkai atliko šių metų kovo pabaigoje.

Patikslino laikomų padangų kiekius ir laikymo vietos. Po patikrinimo Aplinkosaugos departamentas nusprendė „Ekologistikai“ skirti du privalomuosius nurodymus: perduoti laikomas padangų atliekas ir padangų plėšinius tokias atliekas tvarkantiems atliekų tvarkytojams, kad „padangų atliekos būtų sutvarkytos laikantis teisės aktuose nustatytų reikalavimų, o iki tol laikomos saugiai, kad nekiltų pavojus nei aplinkai, nei žmonėms“.

Byla dėl „Ekologistikos“ gaisro dar nagrinėjama teisme. 2023 m. buvo tęsiamas susipažinimas su byloje esančiais įrodymais – apklausti aplinkos apsaugos departamento specialistai, pateikę išvadas dėl padarytos žalos gamtai, parodymus davė kaltinamieji (UAB „Ekologistika“ vadovas J. C., vadybininkas A. P.), apklausti kaltinamieji A. B., A. K. ir R. V, o kiti posėdžiai numatyti rugsėjį (12, 21 ir 28 d.) bei spalį (17 d.), kai minėsime ketvirtas gaisro metines.
PAPILDYTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pateikiamais duomenimis, po „Ekologistiks“ gaisro Alytuje buvo tiriama tarša dėl sunkiųjų metalų (švino, gyvsidabrio, kadmio, arseno), dioksinų ir policiklinių aromatinių angliavandenilių.
VMVT taip pat skelbia, kad Augalinių produktų mėginiuose dioksinų tyrimų analizė parodė, kad dioksinų lygis siekė 0,07 pg/g drėgnos produkto masės ribos ir neviršijo reglamentuojamos poveikio koncentracijos (0,30 pg/g produkto masės). Atliktų vaisių ir daržovių mėginiuose sunkiųjų metalų tyrimų rezultatų analizė parodė, kad švino lygis siekė 0,006-0,07 mg/kg (leistina koncentracija 0,1-0,3 mg/kg priklausomai nuo rūšies), arseno ir gyvsidabrio nerasta (galimi kiekiai mažesni už metodų nustatymo ribas).
Tirtame dirvožemyje taršos padangų gaisro ir kitų galimų šaltinių kenksmingais produktais nerasta, t. y. visų tirtų cheminių medžiagų kiekiai dirvožemyje, VMVT duomenimis, neviršijo didžiausių leistinų ribinių verčių, o dioksinų, furanų bei polibromintųjų difenilų (PBDE) kiekiai buvo žemiau laboratorinio metodo aptikimo ribos.