Tinkamas ir laiku atliekamas perteklinio dumblo šalinimas – vienas iš pagrindinių nuotekų valymo įrenginio eksploatacijos žingsnių. Tik atsakingai ir sąžiningai tuo rūpinantis gali būti užtikrinamas gaminio efektyvumas bei ilgaamžiškumas. Žinoma, ne ką mažesnis dėmesys šiuo atveju tenka ir gamtai: nesaugiai į aplinką išleidžiamas dumblas gali sukelti liūdnas pasekmes. Taigi, ką derėtų žinoti apie jo šalinimą kiekvienam nuotekų valymo įrenginio turėtojui?
Bet koks perteklinio dumblo naudojimas draudžiamas
Iš nuotekų valymo įrenginio išsiurbto dumblo negalima niekur naudoti, nes jame gausu medžiagų, galinčių turėti neigiamą poveikį aplinkai. Dėl šios priežasties jis privalo būti išvežamas į centrinę (miesto) nuotekų valyklą, kur yra perdirbamas.
Perteklinį dumblą išleidus į aplinką galima gauti baudą už jos teršimą. Taigi rizikuoti tikrai neverta: tiek dėl finansinių nuostolių, tiek, žinoma, dėl ekologijos. Juk gamta – tai mūsų visų namai ir atsakomybę už ją turėtume prisiimti kiekvienas.
Dumblo šalinimas iš įrenginio: kas ir kaip?
Nuotekų valymo įrenginyje susidarantis perteklinis dumblas šalinamas specialiai tam skirta asenizacine mašina. Priklausomai nuo įrenginio našumo, hidraulinės ir organinės jo apkrovos, dažnis, kas kiek laiko reikia tai daryti, gali skirtis. Paprastai jis siekia 1–4 kartus per metus. Tiesa, kartais perteklinį dumblą reikia šalinti net rečiau nei kartą per metus. Tai labai palengvina nuotekų priežiūrą ir leidžia sutaupyti. Todėl neverta abejoti, kad biologiniai nuotekų valymo įrenginiai – atsiperkanti investicija.
Nustatyti, ar jau laikas šalinti susikaupusį dumblą, galima pakankamai paprastai, tiesiog atliekant nedidelį bandymą. Tam tereikia skaidraus indo, pavyzdžiui, stiklainio. Jis bus naudojamas vandens ir dumblo mišiniui iš bioreaktoriaus pasemti. Paimtą mėginį reikėtų palaikyti inde maždaug 30 minučių tam, kad dumblas nusistovėtų. Jeigu jo tūris praėjus nurodytam laikui sudaro 70 arba daugiau procentų, tai ženklas, jog metas šalinti perteklinį dumblą.
Svarbu atkreipti dėmesį, jog 2–3 valandas prieš tai atliekant reikia išjungti orapūtę ir taip leisti dumblui nusistovėti. Jis turėtų būti šalinamas nuo valymo įrenginio dugno, iš abiejų kamerų. Specialiai asenizacinės mašinos siurbimo žarnai nuleisti, įrenginyje yra skirtas vamzdis.
Iškilus klausimams naudinga konsultuotis su specialistais
Visiškai normalu, kad vos tik įsigijus nuotekų valymo įrenginį gali kilti įvairiausių su jo priežiūra ir eksploatavimu susijusių klausimų. Patikimiausias būdas sužinoti atsakymus į juos visus – kreiptis pagalbos į specialistus. UAB „Feliksnavis“ dirbantys savo srities ekspertai puikiai išmano kiekvieno gaminio specifikacijas ir naudojimo subtilybes. Jie suteikia profesionalias bei išsamias konsultacijas ir yra visuomet pasiruošę padėti.
Manote, kad atėjo metas pasirūpinti tvarkinga kanalizacija ir įsigyti biologinį nuotekų valymo įrenginį? Tai galima įgyvendinti kur kas lengviau nei įsivaizduojate – tereikia pasirinkti patikimą ir laiko patikrintą gamintoją. Pasirūpinkite efektyviu buitiniu nuotekų valymu ir švaresne aplinka!