„Alytus. Nespalvoti sugrįžimai“ – taip pavadinta alytiškio fotografo Vytauto Stanionio paroda, iki naujųjų metų veiksianti miesto teatre. Per du fojė aukštus čia įsikūrė keliasdešimt darbų, lankytojus nukeliančių į aštuntojo ir kitų praėjusių dešimtmečių Alytų.
Kaip atidaryme sakė parodos konsultantas, Alytaus kraštotyros muziejaus istorikas Vilmantas Dunderis, „Alytus. Nespalvoti sugrįžimai“ jam, kaip alytiškiui, padėjo nusikelti į vaikystę.
„Paroda išsaugojo miesto istoriją. Nuotraukose kaip feniksas iškyla tiltelis ir senojo malūno užtvanka, dabar paslėpta po smėliais ir vamzdžiais Šilelio gatvėje“, – pasakojo V. Dunderis.
Atidaryme kalbėjusio Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininko Gintaro Česonio teigimu, atvykęs į savo tėvų gimtąjį kraštą, Alytuje pamatė ne „parodėlę“, kurion kvietė autorius, o „parodą“.
Pasak G. Česonio, nuo 1972 metų Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys V. Stanionis – vienas svarbiausių, jeigu ne svarbiausias skyriaus narys.
Spalio pabaigoje 61-ąjį gimtadienį atšventęs Vytautas – nuo 1994 metų – laisvas fotografas, jo kūrybiniame bagaže – dešimtys parodų, eksponuotų Lietuvoje ir užsienyje.
Skirtingai nei ankstesni meninės ar dokumentinės fotografijos ciklai, „Alytus. Nespalvoti sugrįžimai“ – viena iš parodų, kuri, autoriaus manymu, nebus išvežama iš Dzūkijos sostinės.
Senojo Alytaus nuotraukų, pasak V. Stanionio, nėra prasmės pristatinėti svetur. „Juk pagrindinis atpažinimas vyksta čia“, – tvirtino fotografas, valstybės meno ir kultūros stipendininkas, dukart Alytaus miesto kultūros premijos laureatas.
V. Stanionis džiaugėsi, kad spintoje 20-30 metų prastovėję nuotraukos sudomino taip gausiai į parodos atidarymą susirinkusius alytiškius.
„Praėjęs laikas suveikė parodos naudai. Juk tuo metu, kai fotografavau, šie vaizdai nebuvo nei įdomūs, nei reprezentatyvūs ar apibūdinantys laikotarpį“, – prisiminė nuotraukų autorius.
Beveik aštuonios dešimtys „Alytus. Nespalvoti sugrįžimai“ parodos nuotraukų buvo įamažintos 1976-1993 metais. Fotografas priminė, kaip prieš 34-erius metus, norėdamas nupaveiksluoti gegužės 1-osios demonstraciją, gavo leidimą pirmą kartą užlipti ant „Dzūkijos“ viešbučio stogo…
„Deja, šio, Vytauto nuotraukose esančio Alytaus, nepažįstu“, – sakė V. Stanionio žmona Loreta Liausaitė, į Dzūkijos sostinę 1990-aisiais atvykusi iš Aukštaitijos.