Garsioji Merkinės piramidė, kur ne vienas žmogus tikina patyręs stebuklą, užbūrė ir kai kuriuos aukštus valdininkus. Alytaus apskrities valdžia ragina kuo skubiau nugriauti piramidės galias turintį sustiprinti kupolą. O štai Varėnos rajono meras Vidas Mikalauskas ieško būdų išsaugoti.
Grūdinto stiklo kupolas pastatytas Dzūkijos nacionaliniame parke, Merkio kraštovaizdžio draustinyje, kur bet kokia statyba draudžiama.
Alytaus apskrities vadovai nusiteikę griežtai – Varėnos rajone, Česukų kaime, iškilęs 12,5 aukščio ir 22 metrų skersmens statinys pastatytas be jokių leidimų, todėl turi būti nugriautas.
Piramidės ir kupolo sumanytojai Ona Žėkienė ir jos 26 metų sūnus Povilas pažeidė galiojantį įstatymą – su tuo sutinka ir rajono meras.
„Tačiau reikia ieškoti protingų sprendimų – jei kupole kam nors gerai ir niekam jis netrukdo, ar tikrai verta naikinti. Manau, tokie žmonės tikriausiai pridarė daug nuodėmių ir skuba jas išpirkti rodydami išskirtinį uolumą”, – žmonių pusėn stojo V.Mikalauskas.
Šiuo metu keli tūkstančiai žmonių pasirašė peticiją „Už Širdžių Šventovės išsaugojimą”.
Praėjusį mėnesį šis gaubtas uždengė prieš septynerius metus įrengtą trišonę 6 metrų aukščio ir 14 metrų pločio piramidę.
Bendras 10 milimetrų grūdinto stiklo ir konstrukcijų svoris – beveik 40 tonų.
Kupolo sumanytojai tikisi atšilus orams po piramide išdėlioti jau pagamintą spalvotą mozaiką.
Stiklinis gaubtas pagamintas iš specialios aliuminio konstrukcijos. Grūdintas stiklas iš vidaus išklijuotas ypatinga laminavimo plėvele, kuri sudužus stiklui apsaugotų viduje esančius lankytojus.
Pasak statytojų, Jungtinėse Valstijose pagaminta plėvelė sulaiko net 90 procentų ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių. Taip kupolo viduje sumažinamas šiltnamio efektas ir kondensato atsiradimas.
Specialistų nuomone, tokio kupolo statyba galėtų kainuoti nuo pusės iki vieno milijono litų.
Anot O.Žėkienės, visas statybų išlaidas sumokėjo dešimt rėmėjų, kurie patys pasisiūlė padėti. Mat kažkada jie melsdamiesi piramidėje išsigydė sunkias ligas.
Kol kas motina ir sūnus nenori skelbti jų pavardžių.
„Netikiu, kad kas nors išdrįs nugriauti kupolą. Tačiau tenka gintis.
Visada stengiuosi laikytis įstatymų, tačiau privalėjau įvykdyti Dievo valią”, – tvirtino 26 metų P.Žėkas.
Jo motina įsitikinusi, kad Povilas, dar būdamas septynerių metų, buvo pasirinktas įvykdyti šį Dievo planą, o jos pareiga – padėti sūnui įvykdyti visiems Lietuvos žmonėms svarbią misiją.
* * *
Piramidės niekas neketina griauti
Raimondas Dargis, Alytaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos priežiūros departamento direktorius
„Statinio šeimininkams buvo nurodyta iki gruodžio 30 dienos nugriauti be leidimų pastatytą stiklinį kupolą. Jie to nepadarė.
Dabar surašysime aktą, kad pastatas vis dar stovi, ir kreipsimės į teismą. Teismas turėtų įpareigoti savininkus neteisėtą statinį nugriauti, o jeigu to nebus padaryta, pašalinti nelegalią statybą turėsime mes. Tuomet griovimo darbams skelbsime viešą konkursą.
Iš patirties galiu pasakyti, kad tokios procedūros užtrunka ir dvejus, ir trejus metus, mažiausiai – pusmetį. Pažeidėjai turi teisę apskųsti teismo sprendimus.
Dabar viską spręs teismas. Tačiau laikantis įstatymų tokiai statybai net negali būti išduodamas leidimas, nes piramidė ir kupolas patenka į Dzūkijos nacionalinio parko teritoriją ir Merkio kraštovaizdžio draustinį, todėl čia įmanoma statyti tik tradicinės architektūros statinius iš tradicinių medžiagų. O kupolas yra iš stiklo ir plieno konstrukcijų.
Noriu pabrėžti, kad tikrai nesiruošiame griauti pačios piramidės. Neteisėtas statinys yra tik kupolas, o piramidė ir toliau galės stovėti ir skleisti gydomąsias galias ja tikintiems.”
* * *
Kupolo privalumai ir trūkumai
* Geodezinio kupolo konstrukcijos į Lietuvą atkeliavo vos prieš kelerius metus. Tačiau čia, kaip ir visame pasaulyje, ši idėja ne itin prigijo.
* Nors JAV yra pavyzdžių, kai statomi tokio kupolo formos gyvenamieji namai, toks statinys dažniausiai turi daugiau trūkumų nei privalumų.
* Toks gyvenamasis namas būtų visiškai nestandartinio planavimo, su nestandartiniais langais ir nišomis, kurias sudėtinga išnaudoti. Be to, kupole kitaip nei įprastame kampuotų formų statinyje sklinda garsas, šviesa, drėgmė. Čia sunkiau įrengti vėdinimo ir šildymo sistemas, patikimą stogo dangą, reikia izoliuoti daugybę siūlių, kad į vidų nesiveržtų vanduo.
* Tačiau statinys turi ir privalumų, kurie dažniausiai išnaudojami statant visuomeninės paskirties objektus. Tai lengva, ypač greitai pastatoma ir sąlyginai pigi konstrukcija. Ja galima be jokių atramų uždengti didelį plotą, todėl tinka sporto arenoms, botanikos sodams, moderniems parodų paviljonams.
* Lietuvoje dažniausiai tokios nedidelių kupolų konstrukcijos naudojamos kaip laikinos palapinės lauko renginių metu, nes jos lengvai ir greitai pastatomos, yra patvarios ir estetiškai atrodo.
* * *
Išsaugojo varpinę
Vilkyškiuose (Pagėgių sav.), šalia Šv.Onos bažnyčios, savo rankomis varpinę pastačiusių tikinčiųjų teismas pagailėjo.
Tauragės apskrities statybos inspekcija buvo nurodžiusi nugriauti be reikiamų leidimų ir žemės sklypo nuosavybės dokumentų iškilusį statinį. Tačiau Tauragės rajono apylinkės teismas paskelbė, kad panaikina visus iki tol duotus valdininkų įsakymus dėl varpinės nugriovimo.
Vilkyškių parapijos tikintieji privalės gauti visus reikiamus dokumentus ir leidimus, ir varpinė turėtų būti įteisinta. Teismas nusprendė, kad varpinės statyba buvo vykdoma faktiškai gavus statybos leidimą. 2003 metais leidimas statyti varpinę nebuvo gautas ne dėl principinių prieštaravimų.
Leidimo statyti varpinę ir rengti projektą vilkyškiečiai negalėjo gauti, nes nebuvo sutvarkyti žemės sklypo nuosavybės dokumentai, o žemės sklypo nuosavybės dokumentų nebuvo įmanoma gauti, nes ten iškilo niekam nepriklausantis pastatas.
Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad neįteisintas pastatas yra religinės, o ne komercinės paskirties, todėl jo nugriovimas prieštarautų Civilinio kodekso protingumo principams.