Sausio 14 d. Alytuje viešėjo žinoma choreografė, Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės Ansamblių vakaro kūrybinės grupės vadovė, scenarijaus autorė, režisierė ir vyriausioji baletmeisterė Leokadija DABUŽINSKAITĖ.
Viešnia susitiko su Dainų šventėje Alytų reprezentuosiančio liaudies dainų ir šokių ansamblio „Dainava“ meno vadove, Alytaus miesto garbės piliete Danute Plytnikiene, muzikantais, dainininkais, šokėjais ir jų vadovais.
Pokalbyje su alytiškiais kolegomis L. Dabužinskaitė apgailestavo, kad iki šiol visuomenei pateikiama per mažai informacijos apie Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirtą Dainų šventę „Amžių sutartinė“. Galbūt tikrai pasaulis labiau domisi mūsų Dainų švenčių tradicija, negu mes patys? UNESCO mūsų Dainų šventes pripažino Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru, tad yra gera proga dar kartą parodyti mūsų kultūros savitumą, išskirtinumą.
Liepos 1-6 d. Dainų ir šokių šventės „Amžių sutartinė“ renginiai vyks Vilniuje ir Kaune. Tai bus atskiros įspūdingos Dainų, Šokių, Ansamblių ir Folkloro dienos. Manoma, kad jose dalyvaus per 40 tūkst. atlikėjų iš visos Lietuvos ir išeivijos lietuvių.
Pati L. Dabužinskaitė yra atsakinga už liepos 4 d. Kauno Dainų slėnyje ir Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje įvyksiančią Ansamblių šventę „Metai“. Režisierė sako, kad šiame renginyje dalyvaus ne visi Lietuvos ansambliai, o tik 12 geriausių kolektyvų. Tarp jų – ir ketvirtąjį veiklos dešimtmetį įpusėjusi, daugybę garbės laurų nuskynusi alytiškė „Dainava“.
„Dainų šventė Kaune tikrai bus įspūdinga, išskirtinė, ne tokia, kaip visada. Skambės ne tik liaudies melodijos, bet ir daug modernios muzikos“,- tvirtina L. Dabužinskaitė.
Režisierės nuomone, improvizuoti, jungti senąją kultūrą su dabartine šventės kūrėjus ir scenarijaus autorius paskatino faktas, kad mes iš tikrųjų tiksliai nežinome, kokias dainas dainavo ar kokiais muzikos instrumentais prieš tūkstantį metų grojo mūsų protėviai. Nežinome, kokius šokius jie šoko, kokius drabužius vilkėjo, tačiau iš fantazijos, senųjų dokumentų, rankraščių nuotrupų kuriama vientisa spalvinga istorinė, meninė mozaika, pasakojimas apie Lietuvos valstybės gimimą, jos žmonių gyvenimą, kelią į laisvę.
Stebėjusi atskirų „Dainavos“ ansamblio kolektyvų repeticijas, šventės režisierė ir vyriausioji baletmeisterė liko patenkinta alytiškių profesionalumu, o su Laimutės Insodienės vadovaujamais šokėjais netgi dalijosi choreografinio meno subtilybėmis.
Sužinojusi, kad birželio viduryje švenčiama Alytaus miesto šventė, L. Dabužinskaitė prasitarė, jog Alytuje būtų galima parodyti Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės prologą. Tai būtų ir puiki dovana alytiškiams, kurie negalės atvykti į renginius Vilniuje ar Kaune, ir generalinė repeticija prieš svarbiausią Dainų šventę Lietuvoje. Galbūt šiai idėjai pritars ir Alytaus miesto savivaldybės Kultūros skyrius, alytiškiai?