9 c Alytus
Pirmadienis, Spalio 26d.
Rėmėjų turinys
2020 Spalio 15d.
0

Pakeltos lysvės bei patarimai, kaip tinkamai šias paruošti apsodinimui

titleNuotraukų galerija

Remiantis tradiciniu „ūkišku“ mąstymu, gėlynai – eksterjero puošmena, tuo tarpu lysvės – objektas, atnešantis naudos, tačiau aplinkai grožio anaiptol nepriduodantis. Tiesa, keičiantis žmonių gyvenimo būdui bei įpročiams, „permainų vėjai“ pūstelėjo ir šioje srityje.

Vis populiaresnės tampa pakelto lysvės, kurios, priešingai nei įprastos, nenugrūdamos kažkur nuošaliai, o, priešingai, gali tarnauti ir kaip savotiškas puošybos elementas. O pakeltos lysvės iš „Meistro kodo“ gerokai palengvins kasdienybę daržininkams, norintiems greičiau „griebti jautį už ragų“ (tiksliau – ridiką ar salotą!), ųžuot sukus galvą, kaip šis gaminys turi būti sukonstruojamas.

Įsigijus pakeltą lysvę, metas imtis darbų, vedančių link galutinio tikslo: šviežių, ekologiškų daržovių, kvapnių prieskoninių žolelių ar žaismingų augalų ir, galiausiai, svajonės tapti „stebukladariu“, iš sėklos ar daigelio užauginančio augalą, išsipildymo. Supažindinsime jus su keliais paruošiamaisiais darbais pakeltoje lysvėje, garantuojančiais gausesnį derlių bei komfortiškesnę daržininko patirtį,

Išrinkite vietą lysvei. Pakeltos lysvės, tinkamai šias apsodinus, gali ne tik džiuginti derliumi, bet ir papuošti aplinką, tad pastarųjų kažkur „nugrūsti“ nebūtina. Priešingai, galima joms „dedikuoti“ išskirtinę vietą. Tiesa, prisiminus, jog kalbame ne tik apie „negyvą“ lysvę, bet ir augalus, turinčius tam tikrus poreikius, vadovautis reikėtų ne tik savo norais, bet, svarbiausia, saulės krytimi. Bene idealiausia pakeltos lysvės dislokacija – pietų–šiaurės kryptis, garantuojanti tolygų šviesos spindulių pasiskirstymą. Galite lysvę priglausti ir prie pietinės namo sienos. Tai – puikus variantas šilumą mėgstantiems augalams: per dieną įkaitusi namo sieną skleis šilumą, tad ir atėjus nakčiai augalai tikrai nesušals. Tiesa, jei pakelta lysvė yra platesnė, rekomenduojama šią ne visiškai sublokuoti su pastatu, o palikti tarpą: bus lengviau lysvę ravint ir, aišku, skinant užtarnautą derlių.

Paruoškite substratą. Žemę, kurioje pakeltoje lysvėje augs augalai, galima paruošti dviem būdais. Greičiausias bei lengviausias – tiesiog sumaišyti paprastą daržo žemę su kompostine. Kitas variantas pareikalaus daugiau laiko bei pastangų: taip „sukurtoje“ lysvėje augalus „apgyvendinti“ galėsite tik kitais metais. Visų pirma, išsirinkus vietą lysvei, reikės nukasti paviršinį žemės sluoksnį, kurio vietą užpildysite tokiomis organinėmis medžiagomis kaip lapai, šakos, šiaudai ir panašiai. Šios, ilgainiui irdamos, į žemę išskiria vertingas medžiagas. Minėto organinio sluoksnio puvimą paspartinti gali šio sluoksniavimas su dirva bei „paskaninimas“ mėšlu. Galiausiai žemės „mišrainė“ užpilama sluoksniu daržo žemės, sumaišytos su perpuvusiu kompostu. Neišsigąskite, jog po kurio laiko žemė lysvėje susmuks. Tai – įprastas procesas, sąlygojamas organinių atliekų irimo. Kitais metais, prieš apsodindami lysvę, šią, iki norimo aukščio, pripildykite trūkstamos žemės.

Pasirūpinkite lysvės bei joje augsiančių augalų saugumu. Ne, saugos tarnybos samdyti nereikės. Jei jūsų pasirinkta pakelta lysvė yra medinė, derėtų apsaugoti šią nuo drėgmės, kuri skatina puvimą. Tereikia lysvės rėmus iš vidinės pusės padengti polietileno plėvele ar kita medžiaga, nepraleidžiančia vandens, Atkreipite dėmesį, jog lysvės dugno iškloti plėvele nereikia, priešingu atveju kaupsis drėgmė, kurios perteklius nieko gero nežada.

Tiesa, ant pastarojo rekomenduojama ištiesti tinklelį, sumažinsiantį pavojų, jog jūsų pakelta lysvė taps mėgiama kurmių „viešnagės“ vieta. Derlingoje žemėje gyvenantys sliekai bei kiti smulkūs padarėliai vilioja kurmius bei peles, o nuolatiniai šių apsilankymai, apie kuriuos bylos, pavyzdžiui, išrausta žemė, jūsų, patikėkite, nedžiugins.

Atlikus minėtus paruošiamuosius darbus, galėsite imtis maloniosios dalies: sprendimo, kokius augalus sodinti ir kaip šiuos išdėstyti pakeltoje lysvėje. Tačiau tai – jau atskira tema, reikalaujanti platesnio gvildenimo.

 

 

Fotogalerija


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt