9 c Alytus
Pirmadienis, Spalio 26d.
Rėmėjų turinys
2020 Spalio 15d.
0

Knygos internetu: ar elektroninės knygos nukonkuruos tradicines?

title

Nors šiandien vienu mygtuko paspaudimu galime nusipirkti elektroninę ar audio knygą, tradicinės knygos vis dar išlieka žmonių pirkinių krepšeliuose. Bet ar ilgai?

Šiame straipsnyje detaliau apžvelgsime knygų industrijos ir elektroninių knygų evoliuciją, bei kodėl knygos internete ( vaga.lt/ ) šiais laikais tokios aktualios.

Kada knygos tapo prieinamos visiems

Dar prieš pasirodant spausdinimo mašinoms, leidyba – kokią ją dabar suvokiame – jau buvo praktikuojama visuomenėje, pirmiesiems raštininkams rengiant įvairių raštų kopijas ranka.

Istoriniais duomenimis, ksilografijos (pirmosios spaudos formos naudojant medžio raižinius) ištakos siejamos su Kinija, o spausdinimo mašinos evoliucija prasidėjo 1041 metais, kinų išradėjui amatininkui Bi Shengui sukūrus lengvai keičiamus molinius įspaudus, kurie patobulino rankraščių rinkimą ranka.

Tačiau maždaug 1440 metais vokiečiui Johanui Gutenbergui išradus metalinį spausdinimo presą, o 1455 metais išspausdinus Bibliją, prasidėjo masinio spausdinimo era Europoje. Gutenbergo pasiekimai žymi ir tai, jog spausdintas žodis tapo prieinamas plačiajai visuomenei. Kita vertus, spausdintos knygos tuo metu buvo prieinamos tik elito sluoksniui.

XIX amžiaus pradžioje leidybos industrija įsibėgėjo, autoriams pradėjus spausdinti savo knygas, bendradarbiaujant su vietiniais leidėjais. Nuo to laiko knygų pardavimai sparčiai augo, o knygos tapo prieinamos vis didesniam kiekiui žmonių.

O štai XX amžiaus 9 dešimtmetyje paplitus asmeninių kompiuterių naudojimui, prasidėjo didysis leidybos industrijos pokytis. Tuo metu pradėjo vystytis ir asmeninė leidyba (savileidyba), patiems autoriams (be leidėjų) inicijuojant savo turinio leidimą. Skaitymo kultūra įgavo dar didesnį pagreitį.

Elektroninių knygų industrijos vystymasis

Pirmoji elektroninė knyga pasirodė 1971 metais, skaitmeninėje platformoje išleidus JAV nepriklausomybės deklaraciją.

Tačiau tik XXI a. pradžioje prasidėjo taip vadinamoji „elektroninių knygų era“, kai knygos plačiajai visuomenei pradėtos pardavinėti elektroniniu formatu. O jau XXI a. antrojo dešimtmečio pradžioje, JAV išpopuliarėjus elektroninių knygų skaitytuvams (e-skaityklėms), elektroninių knygų pardavimai sparčiai išaugo.

Knygos internetu XXI a. pradėjo populiarėti ir kitose valstybėse: mažesni gamybos kaštai ir sąlyginai mažesnė pardavimo kaina, lengvesnis prieinamumas bei ekologinis aspektas elektroninėms knygos suteikė daug privalumų lyginant su tradicinėmis knygomis.

Kita vertus, Europa šiuo klausimu išliko labiau konservatyvi negu JAV – daugelyje Europos valstybių elektroninių knygų pardavimai nepasiekė tokio masiškumo.

Elektroninių knygų pardavimai smuko trečdaliu

JAV elektroninių knygų rinka yra sparčiausiai besivystanti ir turinti didžiausias apimtis visame pasaulyje.

Tačiau Statista duomenimis, 2017 metais atliktoje apklausoje tik 20 procentų amerikiečių nurodė dažniau skaitantys elektronines, negu spausdintas knygas, ir tik 4 proc. teigė skaitantys vien elektronines knygas. 2018 metais 26 proc. amerikiečių nurodė skaitę bent vieną elektroninę knygą praeitais metais (kai apie 80-90 proc. nurodė skaitę bent vieną spausdintinę knygą).

JAV elektroninės knygos populiaresnės tarp jaunesnių skaitytojų: 2018 metais 34 proc. 18-29 metų amžiaus jaunuolių nurodė skaitę bent vieną elektroninę knygą per pastaruosius dvylika mėnesių, kai į tą patį klausimą teigiamai atsakė tik 15 proc. amerikiečių nuo 65 metų amžiaus.

2020 m. leidinyje „Info Docket“ pasirodžiusiame straipsnyje teigiama, kad nuo 2015-ųjų iki 2019-ųjų elektroninių knygų pardavimai visame pasaulyje smuko 30,8 proc., kai tuo tarpu audio knygų pardavimai per tą patį laiką išaugo 15,9 proc.

Bendrai per 2019 metus knygų industrijos generuojamos pajamos pasauliniu mastu siekė 25,93 milijardus JAV dolerių, iš kurių 76,4 proc. pajamų buvo gauta būtent iš spausdintinių knygų.

Taigi jei iš pradžių elektroninėms knygoms buvo pranašaujamas „aukso amžius“, teigiant, kad ilgainiui jos užims didžiąją knygų industrijos dalį, - statistika rodo, kad elektronines knygas renkasi tik maža skaitytojų dalis. Panašu, jog kol kas nei elektroninės knygos, nei audio knygos nepakeis tradicinių spausdintinių knygų.

Kodėl tradicinės spausdintinės knygos aktualios skaitmeniniame amžiuje?

Išaugusi elektroninių knygų paklausa ir spartėjanti skaitmenizacija tarsi skatina klausti – ar tradicinės spausdintinės knygos išliks aktualios?

Kaip jau buvo minėta straipsnyje, elektroninės knygos taip ir netapo dominuojančios knygų industrijoje. Kodėl žmonės vis dar renkasi pirkti spausdintines knygas?

Geresnė jutiminė patirtis. Spausdintinės knygos mums suteikia visiškai kitokią skaitymo patirtį. Spausdintinės knygos (skirtingai negu elektroninės) mums leidžia įtraukti daugiau savo juslių: užuosti knygos kvapą, liesti knygos puslapius.

Be to, knygos, kuriose yra daug iliustracijų, skaitmeniniu formatu praranda visą savo žavesį. Šiuo atveju skaitmenines ir spausdintines knygas galima sulyginti su lankymusi gyvoje ir virtualioje meno galerijoje.

O kaip parodė 2014-aisiais italų mokslininkų atliktas tyrimas, – skaitydami fizines knygas daug lengviau įsisaviname informaciją.

Palankiau sveikatai. Spausdintinių knygų skaitymas yra palankesnis ir mūsų sveikatai: šiandien mes ir taip itin daug laiko praleidžiame prie ekranų (kas tampa akstinu įvairiausių sveikatos sutrikimų vystymuisi), tad knygų skaitymas tampa galimybe nuo to atitrūkti.

Spausdintinių knygų skaitymas sukelia mažiau apkrovos akimis, o tai ypač aktualu skaitant prieš miegą. Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad žmonės, lovoje skaitantys per planšetes, dažniau patiria miego sutrikimų. Skaitydami per elektroninius įrenginius mes būname lengviau išblaškomi. 

Išliekamoji vertė. Galiausiai, spausdintinės knygos turi didesnę apčiuopiamąją vertę. Knygos yra tam tikras paveldas – knygų biblioteka kaip palikimas gali būti perduodamas iš kartos į kartą. O kuomet tam tikros knygos leidyba yra sustabdoma, jos turėjimas savo knygų lentynoje dar labiau padidina knygos vertę.

Kodėl verta tradicines knygas pirkti internetu?

Skubančiame pasaulyje knygas internetu pirkti tampa vis populiariau. Pateikiame pagrindines to priežastis:

Dažniausiai knygos internetu kainuoja pigiau kainuoja nei knygynuose. Taip yra dėl to, kad internetiniai knygynai sutaupo pinigus patalpų nuomai bei išlaikymui. Be to, internetinėse parduotuvėse daug lengviau palyginti knygų kainas ar pastebėti knygoms taikomas akcijas ir nuolaidas (ypač užsisakant internetinių knygynų naujienlaiškius ar kitus reklaminius pranešimus).

Internetiniuose knygynuose pirkti itin patogu. Perkant internetiniu būdu, sutaupomas laikas – nereikia eiti į fizinę parduotuvę, o knygų paieška internete itin supaprastinta.

Internetiniuose knygynuose įprastai pateikiama daug didesnė knygų pasiūla, skaitytojų atsiliepimai ir įvertinimai, kas leidžia daug lengviau išsirinkti sau tinkamą knygą.

Kitas dalykas, užsisakant knygas internetu, knygų pristatymas į namus ar pasirinktą siuntos punktą būna atliekamas itin greitai ir patogiai. Niekada nebus, jog įsigyta prekė netiks (kaip, pavyzdžiui, perkant rūbus internetu).


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt