7 c Alytus
Trečiadienis, Lapkričio 25d.
Politika
2020 Rugpjūčio 23d.
26

Noriu gyventi kaime

titleDAIVA ULBINAITĖ Savarankiška pretendentė į kandidatus LR Seimo rinkimuose Dzūkijos vienmandatėje rinkimų apygardoje Nr. 69

KVIEČIU Dzūkijos ūkininkus, vietos gamintojus, kaime nuolat gyvenančius ir gyvenimu kaime neseniai susiviliojusius žmones pasikalbėti apie gyvenimo kaime privalumus, perspektyvias veiklas, vietines ir europines ūkininkavimo tendencijas, bendradarbiavimo galimybes. 

Rugpjūčio 27 d. 17 val. stadione prie Dargužių amatų centro atviroje diskusijoje – piknike „Noriu gyventi kaime“.  

Koks bus Dzūkijos kaimas po 20 metų? Atsakyti neįmanoma, nes vizijos nėra net 3 metams į priekį. Nei sostinėje, nei Varėnoje, nei Alytuje. Kaime nusprendę kurtis ir gyventi žmonės palikti ieškoti vizijų ir sprendimų patys.

Ir vis dėlto sakančių: „Noriu gyventi kaime“ ar „Man gera gyventi kaime“ daugėja. 7 karvės arba 25 ožkos ir sūrinė – tai ne joks romantinis ūkininkavimas, tai gali užtikrinti orų pragyvenimą ir įdomų gyvenimą kaime, sako tai išbandę žmonės. Deja, vis dar ūkininkaujančių 40-mečių trigubai mažiau nei 60-mečių.

Tiesa, skaičiai liudija ir kitą gyvenančiųjų – ūkininkaujančiųjų kaime realybę.

Alytaus rajone – 3830 registruotų ūkininkų ūkių, Varėnos rajone – 1687. Pernai Varėnos rajone įregistruoti 53, o išregistruoti – 65 ūkiai.  Tendencija tokia, kad smulkūs, šeimos ūkiai po truputį nyksta, o kiti jų sąskaita stambėja. Vidutinio ūkio žemės plotas Alytaus rajone – 10,26 ha, Varėnos rajone – iki 30 ha.

Žmonės sako, kad reikia labai nedaug, kad gyvenimas kaime įgautų naują kvėpavimą – bent kiek aiškesnės, orientacinės kaimo plėtros ir ūkininkavimo krypties, žinių apie tai, kur eina Europa, pasaulis ir kur gali būti mūsų kaimo žmonių vieta toje kintančioje aplinkoje, verslumo įgūdžių, na ir …  šiek tiek  paskatų iš vietos valdžios ir valstybės.  

Dabar yra laikas galvoti, kuo baigsis priklausomybė nuo ES išmokų, kai dėl jų ariama ir sėjama net ten, kur nedygsta, ir nuo to nederlingos žemės virsta tik dar nederlingesnėmis. Deja, Alytaus ir Varėnos žemės išties nederlingos, net gerais metais, kaip šiemet, kuldami po 6 t iš ha – Žemaitijos nepasivysim. Tai ir nežinia ar didesnės tiesioginės išmokos yra laimėjimas, vertas ąžuolų vainiko, kai parama kaimo plėtrai gerokai sumažės?

Europa aktyviai pereina prie agroekologinio ūkininkavimo, o Lietuvoje net sąvoka neįteisinta. Tvaresnis, precizinis, draugiškas gamtai ūkininkavimas, apie kurį grįžęs Lietuvon Respublikos Prezidentui raportavo eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, nelabai žinoma sąvoka Dzūkijos kaime, nors būtent tokioms veikloms  Europos Komisija žada papildomai skirti 15 mlrd. eurų.

Kaip veikia ir kuo mūsų kaimo žmogui gali būti naudinga strategija „Nuo lauko iki stalo“ (From the field to the table), ar jos įgyvendinimui turime reikiamas priemones ir kas atsakingas už trumpųjų tiekimo grandinių palaikymą, kad šviežia vietos gamintojų produkcija pasiektų vaikų darželius, mokyklas, ligonines ar slaugos namus.

Žmones neramina ir žemėvaldos ypatumai – naujokui kaime sunku, nes trūksta žemės, jas seniai  susigriebę stambieji žemvaldžiai. Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės Dzūkijoje dar yra, bet ir čia ji dažnai nuomojama kitų rajonų žmonėms, kad artų ir ES išmokas gautų, o vietiniai ūkininkavimo plėtrai žemės gaut negali.

Patys be jokių brangiai apmokamų konsultantų žmonės kurpia ir kooperacijos, bendradarbiavimo planus. Dzūkijoje dar gyvos kelios žemės ūkio bendrovės, jos taip pat ieško naujų kelių. Pavyzdžiui „Dzūkijos sūrinė“ greičiau iš svajonės virstų realybe, o gal net pilotiniu projektu visai šaliai, jeigu idėja susilauktų valdžios, konsultantų dėmesio, bent menkiausio paskatinimo ar  tiesiog pasitikėjimo.

Kokybiškas, profesionalus, o ne formalus kaimo žmonių konsultavimas ir švietimas, įgalinimas suteiktų pasitikėjimo kaimo žmonėms. Aktyviais vedliais jiems galėtų būti Žemės ūkio konsultavimo tarnybos, žemės ūkio specialistai, kurių yra kiekvienoje seniūnijoje, vietos veiklos grupės, Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, Žemės ūkio rūmai. Tačiau net aktyviausiems kaimo žmonėms dažnai sunku prisibelsti į šias tarnybas, o prisibeldus gauti profesionalių patarimų. Be to nemokamas konsultacijas gali gauti ne kiekvienas panorėjęs, yra apribojimai. O ką jau kalbėti apie galimybes susipažinti su kitų šalių ūkininkų ir gamintojų patirtimis. O galimybių kaimo žmonėms yra tikrai daug ir nemažų. Bet kodėl apie jas greitai sužino tik apsukrios interesų grupės, o ne visi kaimo žmonės?

Kaimo plėtros politika nėra paprastas reikalas – tam reikia holistinio, visaapimančio požiūrio. 

Bet ir kaimo žmogus šiandien nėra paprastas. Jis nori dalyvauti sprendimų priėmime, kaimo plėtros ir žemės ūkio strategijų kūrime, nes sukurtos be paties žmogaus, be ūkininko jos tiesiog neveiks.

Spręskime drauge, koks bus Dzūkijos kaimas 2040-aisiais ir kokiu keliu eisime. 

 

Daiva Ulbinaitė

Savarankiška pretendentė į kandidatus LR Seimo rinkimuose

Dzūkijos vienmandatėje rinkimų apygardoje Nr. 69

 

Politinė reklama bus apmokėta iš specialiosios D. Ulbinaitės rinkimų sąskaitos. Užs.nr. 2020/08/01

 

 

 

 


Komentarai

26
Komentuoti
Ne jau ne2020-09-08
turime savų normalių,kurie dirbs koalicijoje su valstiečiais,tik už tokius neapsišaukėlius kandidatus,pagal nuveiktus darbus,o ne bėgiotojus prie kamerų.
J.J.2020-08-26
Daivute pirmyn!
Liaudies išmintis2020-08-25
1. Jei rodosi - žegnokis. Jei rodosi Ulbinaitė - kreipkis į gydytojus, nors greičiausiai jau per vėlu.
2. Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis.

Tikiu, kad Jurgita per rinkimus Alytuje pasirodys LABAI GERAI.
Pamąstymams2020-08-25
Tik nejuokinkit su ta Šukevičiene :) Tuščia moterikė, įsivaizduojanti kad yra labai graži ir kurios didžiausias rūpestis yra su nauja suknia gražiai nusifotografuoti. Man atrodo, kad Ulbinaitė -rimta pretendentė. Kaščiūnas irgi, jo vienintelis minusas, kad vrublius remia. Valiūnas irgi turi šansų.Bet tik ne šita tuščia puškė.
už Daivą2020-08-25
Aš už Daivą ! profesionalių žmonių reikia, kitaip valdys va tokie komentatoriai
Kiaule2020-08-24
o kokios kiaules akys!!!!!
Re2020-08-21
Norėčiau, kad ponia gyventų Panevėžio vienutėje.
Pamąstymai2020-08-21
kaip bežiūrėsi bet Alytuje gyvenantis žmogus natūraliai turėtų balsuoti už žmogų kuris irgi gyvena Alytuje. Ulbinaitė tai iš Vilniaus/Varėnos kaimo. Alytus jai kaip šuniui penkta koja. Tad jokiu būdu manau alytiškiai už ją nebalsuos, išskyrus vieną kitą mėgstantį išmest balsą bile kam. Mano asmenine nuomone Alytuj Dzūkijos apygardoje rinkimus laimės vicemerė Šukevičienė. Antrą/trečią vietas turbūt ims Kasčiūnas ir Valiūnas. Toliau visi kiti jau po nedaug balsų begaus.. Alytaus rajone ir Varėnoj bus visiškai kitokia situacija negu pačiam Alytaus mieste.
Nuomone2020-08-21
Neatsistebiu-is kur tokie dzukai randasi..vilmos,rimas...? is gudzios girios gal? nezinojot ka veike pas grybe ulbinaite? da ja i seima,absurdas manau,va kur lietuva ritasi del tokiu rinkeju.Geda
to kokie2020-08-21
pati neanonime?
Kokie 2020-08-21
Kaži ką patys gyvenime nuveikę, anonimkškus komentarus pilt. Moteriškė kaip moteriškė. Patys eikit. Lot tiktai.
kests2020-08-21
da viena višta apie kaimą nusimano, o prie lovio tik kiaules priima
ALGIS2020-08-21
panele per sena i kaima
TEISMAS2020-08-20
Ar ne šitą ponią teisė dėl valstybinės paslapties atskleidimo? Gal būtų ir nuteisę jei ne pagalba iš aukščiau. Ar galima žulikavotą žmogų rinkti į Seimą? Aš kategoriškai PRIEŠ!!!
Nu2020-08-20
Nu tai paprocykit už kų balsuoc? kansiervai pritukį, darba parsija nelabai, komunistai ne.
Rimas2020-08-20
Nei Gribauskaitė gėdos Lietuvai nepadarė nei Ulbinaitė padarys. Gal geriau dirbančios moterys nei gažūs šnekantys vyrai.
nors vilmų yra 2020-08-20
Gerai, kad tokių Vilmų yra, teiisngai balsuos, už žmogų, o ne lankstinuką. piktuoliai - laikas miegot!
jetau2020-08-20
Ir is kur tos Vilmos randasi? Rinks Ulbionaite..be komentaru..kitas raso kad bus gera seimune..o jetau..,nu ir mastymas siu runkeliu...opaskui stebimes kad valdzia bloga.Nuo tokiu rinkeju apsaugoki Lietuva Dieve!
Gera tema2020-08-20
Dažnas miestietis -* kaimietis. Laikas vertinti kaimą labiau. Aktuali tema
nu jei nori2020-08-20
gyvent kaime tai ir gyvenk kas tau neleidzia gali ir miske man jokio skirtumo
Tvarkos buvo ir nėr2020-08-20
Gerą politinę mokyklą praėjus, ir seimūnė mažum gera bus. Rinksiu. Nes nuo tų pačiu veidų jau koktu!
Šitai2020-08-20
Kaip ir kitiems dykaduoniams tik įlysti į seimą,ne s varbu,kokiais būd a is . Rado apygardą,kur nėra su kuo varžytis ir pirmyn...30 -čiai metų...po savaitės pamirš apie žmones,kurie rinko! Puikus pavyzdys-grybė-tą kaip išrinko,tai ir giminę pamiršo: į prezidentūrą liepė neįleisti! Šiukšlės!
As2020-08-20
Man gerai gyventi ir mieste gyvenu mieste ir kaime ateities tikrai savo nematau aš už Alytu
Vilma2020-08-20
Tai , kad čia vienintelis pasirinkimas. Daugiau nėra už balsuot Dzūkijos apygardoje
Pagaliau2020-08-20
Pagaliau atsiranda žmonių, kuriem rūpi ne tik save parodyt, bet ir pasigilint, ko tam žmogui reikia.

Tik už Ulbinaitę!
boba2020-08-20
ko sita priskreto ? tegu pas grybe sedi ir mekena,nu nerinksim jos tikrai.
traffix.lt