16 c Alytus
Sekmadienis, Rugsėjo 27d.
Sveikata
2020 Rugpjūčio 11d.
1

Kas turi mokėti už medikų apsaugos priemones – jų darbdaviai ar pacientai?

titleAlytausgidas.lt nuotr.

„Už sveikatos priežiūros darbuotojų naudojamas asmenines apsaugos priemones pacientai mokėti neturėtų“, – tokio atsakymo iš Valstybinių ligonių kasų (VLK) sulaukė alytiškiai, pastaruoju metu naudojęsi odontologijos paslaugomis Alytaus poliklinikoje ir mokėję už medikų naudotas vienkartines asmens apsaugos priemones. Kiti įstatyminiai aktai tokį mokestį imti leidžia. Kas teisus?

„... Prievolė nemokamai aprūpinti darbuotojus būtiniausiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis yra nustatyta darbdaviui“, – taip patikslinta rašte, kuriam parengti, pasak į mūsų redakciją besikreipusiųjų pacientų, VLK prireikė beveik dviejų mėnesių.

Tai, jog už mediko apsaugai naudojamas priemones turėtų mokėti ne pacientai, patvirtino ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM), savo atsakyme patvirtinusi, kad „... į paslaugos kainą neturi būti įskaičiuotos mediko apsaugai naudojamos priemonės – jomis turi pasirūpinti darbdavys“.

Naujienų portalui pateiktame atsakyme, kurį pasirašė SAM atstovė Lina Zimnickienė, taip pat pažymima, kad „iš pacientų, kurie turi teisę į nemokamas (t. y. apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto arba valstybės biudžeto lėšomis) sveikatos priežiūros paslaugas, jokie mokėjimai už paslaugą ar jos metu naudojamas priemones (taip pat ir vienkartines priemones) negali būti imami, išskyrus tuomet, kai jie savo iniciatyva pasirenka brangesnes priemones ar paslaugas“.

Sulaukėme ir VšĮ „Alytaus poliklinika“ atsakymo. Šios sveikatos įstaigos atstovų teigimu, tokia situacija susidarė dėl skirtingų, vienas kitam neretai prieštaraujančių įstatyminių aktų.

„Situacija apie kurią kalbame – dviprasmiška visoje Lietuvoje, skirtingi tvarkos aprašai ir nuostatai teigia vienas kitam prieštaravimus ir vieningos nuomonės – stinga“, – rašoma komentare.

Išties, VLK ir SAM, teigiančios, kad „... prievolė nemokamai aprūpinti darbuotojus būtiniausiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis yra nustatyta darbdaviui“, jog  „... į paslaugos kainą neturi būti įskaičiuotos mediko apsaugai naudojamos priemonės – jomis turi pasirūpinti darbdavys“, tarsi prieštaraudamos sau, savo paaiškinimuose, atsiųstuose Alytausgidas.lt, taip pat pažymėjo: „... mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos 8 punkte, nustatančiame, jog Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose teikiant odontologinės priežiūros paslaugas, apdraustieji (išskyrus vaikus ir asmenis, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia atitinkamą savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą) moka už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, sunaudotas odontologinės priežiūros paslaugų teikimui, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas, yra išskiriamos odontologinės priežiūros paslaugoms teikti naudojamos medžiagos ir vienkartinės priemonės, todėl, vadovaujantis nurodytu įsakymu, pacientų mokėjimas už šias priemones yra pagrįstas...“.

„Kaip bebūtų, tikslas vienas – saugumas bet kokia kaina. Dėl pacientų, dėl personalo buvo parūpintos ne tik būtiniausios, bet ir papildomos priemonės, tai ekstremalios situacijos metu įpareigojo dar kiti teisės aktai, tiesa, visa našta buvo užkrauta vien tik įstaigoms, o apsaugos priemones teko pirkti gerokai aukštesnėmis kainomis, kai paklausa visoje Lietuvoje ir ne tik viršijo pasiūlą“, – tvirtino VšĮ „Alytaus poliklinikos“ atstovai.

„Jeigu manote, kad Jūsų teisės buvo pažeistos, vadovaudamasi LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu turite teisę raštu kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje buvo pažeistos Jūsų teisės, administraciją...“, - besikreipusiems alytiškiams savo raštiškame atsakyme rekomendavo VLK direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus pareigas, Neringa Norkūnaitė-Sasnauskienė.

Ar tikrai už dalį poliklinikoje teikiamų odontologo paslaugų pacientui reikia sumokėti?

 Pateikiame Valstybinės ligonių kasos viešai randamą informaciją, kad „Gydantis dantis iš tiesų už kai ką reikia mokėti: pavyzdžiui, už plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Taigi, ligonių kasa sumoka už gydytojo darbą, o pacientas sumoka už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones.

Išimtis taikoma vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Tada būtina pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą, kurioje nurodyta, kad asmuo yra valstybės remiamas ir gauna socialinę pašalpą.“

Alytaus poliklinika – ne vienintelė Lietuvoje, pakliuvusi tarp „kūjo ir priekalo“ vienas kitam prieštaraujančių įstatyminių aktų situacijoje, tačiau buvo linkusi besikreipiančių pacientų prašymus dėl medikų vienkartinių priemonių naudojimo jų priėmimo metu apmokėjimo grąžinimo tenkinti, taip buvo padaryta ir į VLK besikreipusių alytiškių atveju.

 

 


Komentarai

1
Komentuoti
Nu,nu2020-08-12
Norėčiau išsamesnio paaiskinimo, kai pacientas turi neįgalumą. Už ką jis turi susimokėti. Už, kokias paslaugas. Alytaus poliklinikoje pas odontologijos gydytoja.
traffix.lt