5 c Alytus
Šeštadienis, Gruodžio 5d.
VerslasTechnologijosRėmėjų turinys
2020 Liepos 27d.
37

Moderni gamykla Alytuje – galimybė Lietuvai įsitvirtinti Europos chemijos pramonės žemėlapyje

title

Lietuvos Vyriausybei ieškant būdų, kaip į šalies regionus pritraukti naujų investicijų, patys vietos verslininkai imasi iniciatyvos. Alytuje modernią gamyklą ketinanti statyti UAB „MS LT01“ ne tik pasiryžusi investuoti 7 mln. eurų bei sukurti naujų darbo vietų, bet ir padėti miestui įsitvirtinti chemijos pramonės žemėlapyje visos Europos mastu. Kaip pasakoja įmonės direktorius Andrius Stasiukynas, modernioje gamykloje, remiantis aukščiausiais saugumo reikalavimais, bus perdirbama granito tipo uoliena, o pagaminta produkcija, tinkama daugeliui gamybos sektorių, įskaitant mediciną, tekstilę, popieriaus pramonę, parduodama visoje Europoje.

Savo ruožtu mokslininkai antrina, kad tokių gamyklų pasaulinėje chemijos pramonėje veikia šimtai tūkstančių ir jos nekelia pavojaus žmonėms bei aplinkai. Todėl ir alytiškiai galės didžiuotis turėdami reikšmingą chemijos pramonės atstovą Europos mastu savo mieste.

Unikali galimybė Alytui ir Lietuvai

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. per keturis pirmus mėnesius chemijos pramonės ir jai giminingų pramonės šakų produkcijos eksportas iš viso sudarė 12,7 proc. ir buvo viena didžiausių pramonės šakų visoje lietuviškojo eksporto struktūroje. Tiesa, didžiąją dalį šio eksporto sudaro trąšos bei pirminės formos plastikai. Alytus artimiausiu metu gali padėti šią statistiką dar labiau pagerinti, prisidedant ne tik prie šalies eksporto stiprinimo, bet kartu ir įrašant miesto vardą į Europos chemijos pramonės žemėlapį.

„Gamykloje iš iškastinės mineralinės uolienos serpentino (granito tipo uoliena), kuris yra visiškai nepavojingas ir kai kur netgi naudojamas dirvos gerinimui, būtų gaminamos tokios medžiagos kaip magnio sulfatas, natrio sulfatas, kvarcinis smėlis. Šiandien jos yra naudojamos daugumoje pramonės sričių, netgi medicinoje, gaminant kosmetiką, gyvulinius pašarus. Jei žmonės paskaitytų etiketes ant kasdien naudojamų produktų, ant jų rastų bent vieną iš ingredientų, kuris bus gaminamas naujojoje gamykloje“, – pasakoja A. Stasiukynas.

Jis priduria, kad šios medžiagos turi itin didelę paklausą, todėl ir buvo nuspręsta imtis jų gamybos bei investuoti į gamyklą Alytuje. „Galime drąsiai teigti, kad čia gaminamą produkciją naudos visa Europa, o tą liudija jau pasirašytos sutartys su Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos bendrovėmis, kurios išreiškė ne tik susidomėjimą, bet ir pasitikėjimą mumis. Tai unikali galimybė miestui, tuo pačiu sukuriant pridėtinę vertę visai Lietuvai“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

A. Stasiukynas užtikrina, kad gamyklos veikla nekels pavojaus nei žmonėms, nei aplinkai. Gamybai bus pasitelkiama tik sertifikuota įranga, pagaminta Vokietijoje, Italijoje, Lietuvoje. „Gamybos proceso metu žirnio dydžio gabalėliai yra smulkinami, apdorojami vandeniu bei veikiami sieros rūgštimi. Šis mišinys sąveikauja  uždaruose įrenginiuose, iš kurių išeinantis oras išvalomas pagal visas ES normas, atliekamos filtravimo procedūros. Vanduo bus sunaudojamas gamybiniam procesui pakartotinai, be pašalinio dumblo susidarymo, tad vandens kiekis nebus ypatingai didelis ir be nuotėkio į tinklus bei aplinką. Tai bus beatliekis procesas, kuriam net ir Lietuvos mokslininkai neturi priekaištų, tik tam tikras rekomendacijas“, – kalba A. Stasiukynas.

Mokslininkai pavojaus neįžvelgia

Kad gamybos procesas yra nepavojingas, liudija ir iš Lietuvos mokslų akademijos narių sudarytos specialios komisijos parengtos išvados. Kaip tvirtina komisijos pirmininkas, profesorius, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto direktorius, Neorganinės chemijos katedros vadovas Aivaras Kareiva, gamybos procese planuojama naudoti sieros rūgštis yra didžiausiais kiekiais pasaulyje gaminamas cheminis reagentas.

„Alytuje pastatyta gamykla naudos „Lifosoje“ pagamintą sieros rūgštį. Būsima gamykla nebus pavojingesnė, nei už „Akmenės cementą“, nei už „Achemą“ ar panašią veiklą vykdančias gamyklas“, – pabrėžia A. Kareiva.

Jis atkreipia dėmesį, kad šalia būsimos gamyklos Alytuje yra įsikūrusi chemijos įmonė AB „Koslita“, kuri nuo 1991-ųjų veikia sėkmingai ir saugiai. „Bet kuri gamykla, gaminanti ar gausiai naudojanti chemines medžiagas, gali kelti pavojų žmonėms bei aplinkai, jeigu nebus laikomasi visų gamtosauginių, priešgaisrinių ir kitų saugos reikalavimų. Tačiau civilizuotame pasaulyje saugiai veikiančių chemijos pramonės gamyklų yra šimtai tūkstančių“, – teigia mokslininkas.

Anot jo, šiuo atveju laikymasis Lietuvos įstatymų užtikrintų visišką gamyklos veiklos saugumą. Tuo pačiu įstatymų laikytis turėtų ir visos kitos kontroliuojančios organizacijos: Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės saugos departamentas, Darbo saugos institucijos ir kt. Tai padėtų užtikrinti, kad įmonė veiktų saugiai.

Jokių pažeidimų neužfiksuota

Mineralinių uolienų perdirbimo gamyklos vadovo A. Stasiukyno teigimu, saugumo reikalavimų laikymasis yra vienas iš svarbiausių įmonės prioritetų. Dėl šios priežasties būsimai gamyklai buvo pasirinktos patalpos Pramonės rajone, kur galima užtikrinti maksimalų saugumą.

„Buvusio medvilnės kombinato verpimo cecho patalpos yra tinkamos vykdyti šiai veiklai, tačiau papildomai dar reikalinga jas remontuoti bei pritaikyti pagal saugumo reikalavimus. Atitinkamai patalpų sienos yra dažomos specialiais dažais, liejamos grindys iš išorės poveikiui atsparesnio betono, įrenginėjami oro filtrai bei gaudyklės, kurios užtikrins, kad tarša atitiktų visas normas“, – teigia A. Stasiukynas.

Pasak įmonės vadovo, gamybos procesas vyks tik uždarose patalpose ir jo metu neatliks jokių pašalinių produktų, todėl gyventojams neteks matyti susidarančių atliekų kalnų ar kitų panašių dalykų. Sieros rūgšties ir kitų gamybai reikalingų medžiagų rezervuarai, esantys patalpose, bus akylai saugomi, o pašaliniai asmenys į teritoriją neturės galimybės patekti.

„Gamyklos patalpose jau lankėsi Statybos inspekcijos bei Aplinkos apsaugos agentūros atstovai, kurie norėjo įvertinti, kaip vyksta pasiruošimas gamyklos startui. Šių apsilankymų metu specialistai neturėjo neigiamų pastabų. Tai tik parodo, kad judame tinkama linkme. Ir toliau bendradarbiaujame su atsakingomis institucijomis bei mokslininkais, kurie nori įsitikinti mūsų technologijos saugumu. Tik gavę visus leidimus imsimės gamyklos įrenginių testavimo“, – pabrėžia „MS LT01“ įmonės vadovas.

Užs. Nr.  2020/07/27-1


Komentarai

37
Komentuoti
Alytiskis2020-10-05
Alytus nenori ramiai gyventi. Ši gamykla išmes per kaminus nuodingas medžiagas kurias mes kvėpuosime, jau nekalbu apie gaisrą.
Tuk tuk2020-08-28
Aivaras Kareiva juk mokėsi Alytaus pirmoji vidurinei tai kaip Alytiškis.Jo tėvukas vyresnės kartos gyventojai turėtų atsiminti buvo milicijos vyriausias ,,Komisaras"".
tik2020-08-26
1.tegul pasako iš kur tie 7 miljonai . kuriuos tipo investuos?
2.koks dėmesys bus darbuotojams? , nes dabar su dirbančiais elgiasi kaip su vergais.
3.kada bankrotą numatę?
Alytiškis 2020-08-25
O. K. Tegul stato, bet iki artimiausio pastato 1,5 km.-nemažiau.
Alio Minedai2020-07-30
Pradėk ruoštis pažarui. Pasitreniruok su mocu kaip reiks lakstyti apie gaisrą.
Dzūkė2020-07-28
Įdomu, ar yra gyvų ir sveikų, kurie dirbo Alytaus chemijos gamykloje? Gal norite pasakyti?
jurgis2020-07-28
Tokiu gamyklu Alytui nereikia negana kad daug isvazinejo Alytiskiu sita gamykla dar kitus ismarins
Skaitytija2020-07-28
Melagių melagis, kaip ne gėda ir dar save laiko alytiškiu
Na jo....2020-07-28
... generolo jau senokai nėra.. A.A, o iš Andriuko net praporščikas nesigauna ... įdomu kas jam komandas duoda.... skystas jis čia. Bet reikalai juda- patalpos jau ruošiamos, vadinasi bus. Ir niekam neįdomu kiek dėl to užsidarys įmonių, liks bedarbių... svarbu "+" užsidėt kad nauja gamykla, pasekmės niekam neįdomios...
"Unikali galimybė"2020-07-28
Baltosios rožės miestui, kartu su reikalingomis gamybai išankstinėmis uolienomis atgabens ir jų sudėtyje esančių radioaktyviųjų elementų (urano, stroncio,radono), bei sunkiųjų metalų tūkstančius tonų. Vėliau visi stebėsis, padidėjusiu vėžinių susirgimų, bei apsigimimų skaičiumi. Tikrai "unikali galimybė"!!!
yyyyy2020-07-28
......dar trūksta chemijos Alytuje, ačiū....
.....2020-07-28
Merui ne tas galvoj. Jis dabar sturmuos žemės rutulį su motociklu...:)
Putinų gyventojas2020-07-28
Negalima tokių gamyklų statyti arti gyvenamųjų rajonų. Tegul stato bent 20 km toliau. Tas mokslininkas Kareiva tvirtina, kad nauja gamykla bus nepavojingesnė negu Achema. Bet Achema ištikrųjų labai pavojinga ir ji stovi toliau nuo miesto. Buvo renkami gyventojų parašai prieš tokios gamyklos statybą. Negi nebus atsižvelgta?
Uk 2020-07-27
Ydomu kieno cia ausys kyso .Kieno pinigai suksis,Stasiukynas per silpnas.
Susirink2020-07-27
Gidukas irgi paperkamas užsakomais straipsniais. O su tokiom gamyklom gali i dykumas varyt nors ir ten biduinai neisileistu.
Jolita2020-07-27
Jau turbūt pamiršot kaip Stasiukyno įmonė žaliąją gatvę statė...kiek kartų buvo vienas žingsnis iki nelaimės ir kaip darbuotojams sekėsi gauti atlyginimus...o dabar jis svajoja apie chemijos gamyklą...miestui iš to jokios naudos...kažin ar daug atsiras norinčių dirbti pavojingomis sąlygomis( saugias kažin ar sugebės užtikrint) už minimumą.
na na2020-07-27
idomu uz kiek nupirko koreiva kad palaimintu tokia gamykla ir dar mieste
Jolita2020-07-27
Jau turbūt pamiršot kaip Stasiukyno įmonė žaliąją gatvę statė...kiek karto buvo vienas žingsnis iki nelaimės ir kaip darbuo
Kur Meras2020-07-27
Kur MERAS dingo.
Dalius2020-07-27
As uz naujas tehnologijas, bet tik ne mieste. Pazvelkite paralonas uz miesto ir mokant normalu atlyginima zmones vazineja. O cia , mes juk pasimokinome su padangomis, 100 procentines garantijos nera, kad neiviks avarija, kas paskui, Alytaus neliks. Na Alytus gal ir liks, tik gyventoju gerokai pamazes. As pries chemija mieste.
Saulius2020-07-27
darbo vietoms už minimumą ir dar pavojingomis sąlygoms NE!
P.S. nemanykit, kad po nupirktu straipsniu nebus nupirktų komentatorių...
koslita2020-07-27
ko gero yra prasciausia chemijos gamykla LT nes ji beveik nieko negamina tik prekiauja ivairia produkcija ir darbuotojai keiciasi ko gero ne kas menesi o kas savaite nes matomai algos nesiekia net minimumo
Tomas2020-07-27
Puiki investicija miestui, reikalinga Alytui, butinai!
Hujne2020-07-27
Gydo galva, nupirktas straipsnis kad tik galetu savo chymke statyt
Užtikrintojui2020-07-27
..."Stasiukynas užtikrina, kad gamyklos veikla nekels pavojaus nei žmonėms, nei aplinkai..." Stasiukynas gali užtikrinti tik tiek, kad jo pirstelėjimas nieko nenunuodys. Papasakoja tegul apie tūskstančius tonų sieros ir kito nuodo, kurį atgabens į MIESTĄ
Dzukas2020-07-27
Nieks paprastu zmoniu neklausia.. biznis yra biznis. Pastatys ir nuodis. Naudos miestui tikrai nebus..nesvaikit cia apie darbo vietas.
Re2020-07-27
Nu praktiškai vitaminų gamykla, pakvėpavę iš kaminų gyvensim amžinai! :D o rimtai tai niekšas neeilinis.
Nu nu2020-07-27
Tegu tokias įimones įrenginėja už miesto o ne prie pat gyvenamųjų rajonų
jo2020-07-27
tikrai tariam ne
Prijaučiantiems2020-07-27
Šią gamyklą statykite Vokietijoje. Bus jums patiems pigiau, o mes kaip nors išsiversime ir be "investitorių".
Feliksas2020-07-27
Ši gamykla būtina Alytaus miestui
pypt2020-07-27
geriausiai nedaryti nieko
va pasalpasd reikia nuimti, tada is karto bus taip .................
Aigis2020-07-27
Ne ne ne !!!
Kst2020-07-27
Jeigu nebus kontrolės, priežiūros ar elementarios tvarkos, tai net ir pas tuos labai aršiai besipriešinančius Jakobsenus jų skudurai ir baldai jeigu užsidegtų, tai visiems šilumos užtektų. Kaip ir tos padangos - pažeidimai buvo akivaizdūs, už kyšius nutylimi, tai ir turim ką turim. O priešintis viskam, tai ir vaikščiosit į darbo biržą iki kol numirsit. Ar neatsibodo dar?
tak to tak....2020-07-27
Šiai gamyklai tariame- NE!
PASPIRTUKAS2020-07-27
Gamykla reikalinga , reikalingos darbo vietos Alytui
Dzūkas2020-07-27
Šiai gamyklai tariame- NE!
traffix.lt