23 c Alytus
Penktadienis, Rugpjūčio 14d.
Sveikata
2020 Liepos 8d.
1

Sveikatą dėl „Ekologistikos“ gaisro tyrėsi mažiau nei pusė kviestų gyventojų

titleAsociatyvi iliustracija

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, vykdanti biomonitoringą, kokią įtaką žmonių sveikatai galėjo padaryti pernai Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ įvykęs gaisras, gavo į pirmąjį tyrimo etapą pakviestų žmonių anketas.

Visi tyrimo dalyviai turėjo užpildyti anketas – nurodyti gyvenamosios ir darbo aplinkos rizikos veiksnius, sveikatos būklę ir sveikatos istoriją, socialinius ir ekonominius veiksnius, gyvenseną, amžių, lytį, ūgį, svorį ir kt. Pavojingų cheminių medžiagų koncentracija bus tiriama iš žmonių kraujo ir šlapimo paimtų mėginių.
 
Nuasmeninti apibendrinti tyrimų rezultatai, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų bei rekomendacijos, padedančios sumažinti pavojingų cheminių medžiagų poveikį gyventojų sveikatai, bus pateiktos atsakingoms institucijoms, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, Lietuvos mokslo bendruomenei ir plačiajai visuomenei. Rezultatus ir rekomendacijas planuojama pateikti kitų metų pabaigoje. Dalyviai, kurie to pageidavo, taip pat gaus savo asmeninius tyrimų rezultatus.

Tyrimą vykdo Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų institutas, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras bei Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras. Šių institucijų darbuotojams talkina Nacionalinis kraujo centras – jis delegavo savo darbuotojus kraujo mėginių paėmimui, suteikė saugos reikalavimus atitinkančias patalpas.

Toks tyrimas, vykdomas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva, Lietuvoje atliekamas pirmą kartą.
 
Tyrimui 100 Alytaus miesto ir rajono gyventojų bei dar 100 žmonių, gyvenančių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestuose ir jų rajonuose, buvo atrinkti atsitiktinės atrankos būdu iš Registrų centro Gyventojų registro. Taip pat buvo atrinkti 100 ugniagesių-gelbėtojų, tiek dalyvavusių, tiek nedalyvavusių likviduojant gaisrą ir jo padarinius.

Tyrime sudalyvavo 91 iš 100 kviestų ugniagesių gelbėtojų ir – 81 iš 200 atrinktų teritorijų gyventojų. Mokslininkai netrukus pradės apdoroti anketų duomenis, o paimti mėginiai yra ruošiami laboratoriniams tyrimams. Jie, kaip planuojama, prasidės šį rudenį, surinkus likusių tyrimo dalyvių duomenis.


Komentarai

1
Komentuoti
ABC2020-07-09
Eilinį kartą po klanais ir teisėsauga kvailina kaltinimus pateikdami sraigteliams. Ir tų vengia teist. Nes tie gali visą tiesą pasakyt. Kur gali išaiškėt užkuliusį stovintys ekskomisarai ir kiti ne prasti. Kur iki šiol primityviais metodais dūrina liaudį ne tik šiuose epizoduose. Žurnalistas E.Jakilaitis tel. laidoje po gaisro skaitydamas gaisrų gesinimo įstatymų punktais po mero nežinau iš kart išaiškino. Teisėsaugai tik taškus dėt. O čia pasišaipydami virš pusmečių neišsiaiškina. Anais laikais būt susodinti kaltininkai ir juos dangstantys. Kad kiti nedrystų. O dabar šaipos. Ir kita firma padavus prašymą padangų perdirbimo verslą vystyt arti gaisro vietos. Cirkai. Kaip ir dėl terštumo kol imituoja, dalis ir nesulauks.
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žolinė Pivašiūnuose