3 c Alytus
Antradienis, Lapkričio 24d.
Švietimas
2020 Birželio 30d.
0

Laimingas vaikas – laiminga bendruomenė

titleNuotraukų galerija

Vaikystė yra gražiausias ir dažnai geriausias žmogaus gyvenimo laikotarpis. Ji kupina emocijų, ieškojimų ir atradimų, neužmirštamų minučių ir įspūdžių. Vaikystė prabėga kaip trumpa akimirka, bet palieka ryškų pėdsaką žmogaus gyvenime.

Nuo 2017 m. VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centro Vaikų dienos centras vykdo projektą „Laimingas vaikas – laiminga bendruomenė“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Projekto metu vaikai turi galimybes ne tik turiningai leisti laisvalaikį, bet ir nuolat ugdyti naujus įpročius. Labai džiugu, kad ir 2020 m. Vaikų dienos centras „Viena šeima“ gali ne tik tęsti veiklas, bet ir papildyti naujomis, nes minėto projekto finansavimas pratęstas ir šiems metams.

Jau ne vieneri metai, kai projekto vykdytojai rodo daug išradingumo kurdami užimtumo planus, veiklų programas ir organizuodami jų įgyvendinimą. Vaikams sudarytos galimybės savo gebėjimus lavinti įvairiose veiklose: meninės raiškos, fizinio aktyvumo, socialinių įgūdžių, protinių gebėjimų ir kt. Vaikų veiklą įvairina vaikų gimimo dienų paminėjimai, viktorinos, konkursai, varžybos, ekskursijos, išvykos, parodų, kino filmų, koncertų, ir kitų kultūrinių renginių lankymas, pagrindinių kalendorinių paprotinių švenčių minėjimas bei šventimas, įvairios edukacijos, vaikų dirbinių parodėlės...

Edukacinėmis programomis labiausiai ugdomas vaikų kūrybiškumas, įtvirtinami bendrieji ir socialiniai įgūdžiai, stiprinamos įvairios kompetencijos, plečiamas akiratis. Alytaus kraštotyros muziejuje vykusioje edukacijoje „Pasėjau grikį...“ vaikai susipažino su grikio keliu nuo sėklos iki gaminamų gardžių patiekalų ir kepė grikinę babką. Edukacijoje „Susuk filmuką“ mokėsi patys susukti filmuką. 

Parodoje „Dzūkų abrūsėliai" apžiūrėję tekstilinius eksponatus, lino apdirbimo įrankius buvo skatinami domėtis lietuvių kultūra, istorija, tautosaka ir tautodaile. Anzelmo Matučio muziejuje sklaidė rašytojo kūrybos puslapius, popietėje „Kodėl varnėnai grįžta?“  spėjo paukščius, apie kuriuos vaikų poetas sukūrė eiles, bandė atpažinti ir įvardinti pagal čiulbesį Lietuvos paukščius, grožėjosi atbudusia pavasario gamta Anzelmo Matučio medžio skulptūrų parke. Dzūkijos dvare vykusioje edukacijoje „Duonos saldainių gamyba“sužinojo duonos atsiradimo istoriją, išmoko patys pasigaminti įvairių skonių duonos saldainius. Edukacijoje „Kibinai“ susipažino su šios tautos nacionaliniu pyragėliu, mokėsi jį pasigaminti.

Filmų pagalba vystomas vaikų emocinis intelektas, kritinis mąstymas bei tinkami elgesio modeliai. Dainavos kino teatre vaikučiai stebėjo pasakojimą „Pirmyn“ apie brolišką ryšį ir mumyse pačiuose slypinčią magiją. Grožėjosi istorija apie tikrą draugystę, komandinę dvasią ir gerus nematomus darbus filme „Fiksiai prieš Krabius“. Žiūrėjo kupiną nuotykių istoriją apie tikrą, draugystę, pasitikėjimą ir drąsą – „Augintiniai susivienija“. Galimybes fantazuoti ir leistis į keliones, kurių nesaisto nei laikas, nei erdvė, nei fizikos dėsniai, praplėtė apsilankymas Virtualios realybės kambaryje. Čia žaidė interaktyvius žaidimus, rengė interaktyvias slidinėjimo varžytuves ir pan.

Vaikams organizuojamos įvairios veiklos: gyvenimiškųjų gebėjimų ugdymo, rankdarbių, fizinio aktyvumo, paskaitos apie teises ir pareigas, grėsmes virtualioje erdvėje, patyčias, tinkamą elgesį viešose vietose, streso valdymą, konfliktų sprendimą ir pan. Socialiniai darbuotojai ypatingą dėmesį skiria individualiai pagalbai vaikui ruošiant mokyklines namų užduotis.

Darbuotojai stengiasi išpildyti vaikų pageidavimus sportuoti pamėgtose batutų, lauko įrenginių pramogose. Supažinę su saugos reikalavimais vaikai mokėsi taisyklingai laikyti ginklą, išbandė akies taiklumą bei rankos tvirtumą. Vaikus džiugina žygiai po miškus, parkus, ekskursijos po muziejus ir kitus objektus. Žygyje maršrutu Alytus – Vaišupio miškas – Alytus mažieji mokėsi pasirinkti tinkamą aprangą ir avalynę, statyti pastogę, užkurti laužą. Su Vidzgirio miško augalija ir gyvūnija, Radžiūnų piliakalnio istorija susipažino žygyje maršrutu Alytus – „Tarzanija" – Alytus.

Rumšiškėse įsikūrusiame Lietuvos liaudies buities muziejuje važinėjosi arklių traukiamais vežimais, klausėsi pasakojimų apie piemenukų gyvenimą, kepė kiaušinienę ant laužo, susipažino su visų Lietuvos regionų buitimi. Ekskursijos Vilniuje metu pramogavo dviejų aukštų labirinte su specialiais spinduliniais ginklais, „Pelėdų parke“ iš arti bendravo su pelėdomis ir apuokais, juos glostė, sužinojo kiekvieno paukščio atsiradimo istoriją.

Kūrybinius gebėjimus, saviraišką, teigiamas emocijas skatina pasirengimas ir įvairių šventinių - pramoginių popiečių pravedimas. Gamintas Užgavėnių personažų kaukes ne tik eksponavo J. Kunčino bibliotekos Vidzgirio filiale, bet ir jomis puošėsi per Užgavėnių šventę. Kiekvienais metais, paminėdami valstybės šventes, ugdomas vaikų pilietiškumas ir bendruomeniškumas. Sausio 13-ąją languose sužibo žvakutės, vaikai giedojo Tautišką giesmę, tylos minute pagerbė Sausio 13-osios didvyrius, klausėsi patriotinių dainų apie laisvę, vyko viktorina.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo progai Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vykusiame „Protų mūšis“ tikrinosi žinias apie Lietuvą, jos įžymius žmones, pastatus, gamtos objektus. Paminėdami trisdešimtąsias nepriklausomybės atkūrimo metines dalyvavo renginyje - „Lietuva - laisvės lelija". Mamyčių dienai - dekoravo vazonėlius, galvojo sveikinimo žodžius, rinko tinkamiausią augintinį. Didžiausia šventė, suteikianti daug džiaugsmo, leidžianti pasijusti svarbiam ir reikalingam – gimtadienis, kuriame, pasak vaikų, svarbiausia didelė draugų kompanija, nuotaikinga aplinka, laisvė nevaržomiems šėlti. Ši šventė buvo švenčiama kiekvieną mėnesį.

Vaikai noriai dalyvauja socialinėje veikloje, meistrauja ir kelia inkilus paukšteliams, renka ir džiovina vaistažoles, arbatžoles, vykdo įstaigos aplinkos švarinimo akcijas, talkina tvarkant teritoriją, prižiūrint gėlynus, įvairiomis technikomis atliktais rankdarbiais puošia įstaigos koridoriaus stendus, savo patalpas, miesto bibliotekos erdves ir kt.

Vaikų dienos centras tęsė savo veiklą ir karantino laikotarpiu. Vaikus ir tėvelius darbuotojai subūrė į virtualų bendrystės ratą, kad kartu išgyventi šį laiką būtų lengviau. Bendravo elektroniniu paštu, Skype, Messenger ir kitų programėlių pagalba. Alytaus miesto bendruomenės centro Facebook paskyroje paskelbus šalyje karantiną šeimoms buvo perduota informacija, kaip saugiai elgtis šalį pasiekus pandemijai. Čia buvo dalijimasi įvairiomis veiklos namuose idėjomis, mokomąją medžiaga, vaizdo įrašais, jausmais ir mintimis apie tai, kas neramina, kartu paminėtos svarbios datos ir įvykiai, diskutuojama. Vaikai atliko įvairius rankdarbius, dalyvavo akcijose, piešė piešinius, sportavo. Darbuotojai ruošė maisto produktų davinius centrą lankančių vaikų šeimoms, skatinant mokytis gaminti namuose, visi dalinosi įvairiais nesudėtingais patiekalų receptais.

Darbuotojai siuvo apsaugines kaukes Vidzgirio bendruomenei ir Vaikų dienos centro vaikams ir jų šeimos nariams.  Vaikai ir vėl nustebino savo lankstumu, kūrybiškumu, įsitraukimu į naujas, kitokios formos veiklas ir beribiu vaikišku pozityvumu. Vertybės, kurias dabar mes visi atradome yra neįkainojamos, apie jas padiskutuojame, ką turėjome, ko nevertinome ir ką šiuo metu atradome. Tai suteikė stiprybės, pasitikėjimo bei optimizmo.

Projekto „Laimingas vaikas – laiminga bendruomenė III“ veiklas finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Fotogalerija


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt