9 c Alytus
Šeštadienis, Spalio 31d.
Aktualijos
2020 Birželio 15d.
1

Nemune – negyvos žuvys, baltarusiai kelia įvairias upės taršos versijas (FOTO. ATNAUJINTA. VIDEO. PAPILDYTA)

titleNuotraukų galerijaDzmitry Vincheuski nuotr.

„Nemune – katastrofa“, - įspūdžiais ir nuotraukomis nuo Baltarusiją su Lietuva jungiančios upės kranto Gardine pasidalino Dzmitry Vincheuski, taip pat kiti asmenys.

Nuotraukas, kuriose matomos įvairiausios negyvos žuvys, matomos apie 30 metrų nuo Gardino centro.

Aplinkai neabejingas vyras žuvis apverstais pilvais nufotografavo sekmadienio popietę. Pirmadienį šie vaizdai sujaudino ir Lietuvos aplinkosaugininkus.

„Šiandien žvejojau Nemune prie Alytaus, bet nieko įtartina nepastebėjau“, - Alytaugidas.lt portalui sakė alytiškis profesionalus žvejys Modestas Atmanavičius. Tiesa, jis patikslino, kad girdėjęs, jog prie Birštono negyvų žuvų žvejai pirmadienį matė.

ATNAUJINTA

Nemune nuo Prienų link Kauno marių matosi vienas kitas negyvas karšis.

M. Atmanavičiaus teigimu, negyvos žuvys tokiu metu  nėra retas reiškinys, nes po neršto kai kurios baigia gyvenimą.

Tiesa, priežastys gali būti rimtesnės, o nepriklausomi Baltarusijos ir Lietuvos gamtosaugininkai, taip pat kaikurie etatiniai aplinkosaugininkai jau ėmėsi tyrimo dėl galimos cheminių medžiagų intervencijos į Nemuną.

Kaip informuoja skaitytojas Andrius, gamtos apsaugos specialistai dėl to, kad mirštančios ar negyvos žuvys plaukė Nemunu pro Merkinę (Varėnos r.), buvo informuoti jau praėjusią savaitę.

Negyvi Nemune buvo pastebėti karšiai, kuojos, lydekos ir plakiai.

Aplinkos apsaugos agentūra vandens mėginius galimai taršai  ties Druskininkais ir Alytumi nustatyti paėmė pirmadienį.

Gardino žvejai tvirtina, kad negyvų žuvų gausybė matėsi šeštadienį, tačiau pastabesni tokius vaizdus fiksavo jai penktadienį, kartu su mėlynomis dėmėmis ant Nemuno upės vandens.

Baltarusių aplinkosaugos specialistų atsakymo dar laukiama. Gardino ir apylinkių žvejai padidėjusį žuvų mirtingumą aiškina tuo, kad liūtys galėjo sutapti su laukų cheminiu purškiami, o gausių kritulių paveikti chemikalais esą tiesiog buvo nuplauti į Nemuną.

Versiją, kad žuvys galėjo uždusti dėl deguonies vandenyje trūkumo karštomis dienomis, baltarusiai žvejai atmeta, mat Nemuno upė kol kas nebuvo pasiekusi nė 20 laipsnių šilumos. Tuo tarpu Baltarusijos aplinkosaugininkai paskelbė pirmąją oficialią versiją: per praėjusios savaitės karščius ir liūtis į Nemuną įbėgęs vanduo vietomis buvo 30 laipsnių, o tai esą galėjo sumažinti deguonies kiekį upėje nuo žuvims reikiamų 6 miligramų viename kubiniame decimetre iki 2 ir dar mažiau mg/dm³. 

Antradienį Gardine lankysis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka. Ar jam žinomos ir ekologinės miesto aktualijos, nėra žinoma. Neatmetama versija, kad galimai nevalytos nuotekos į Nemuną prieš šalies vadovo vizitą kaip tik ir buvo nuleistos tvarkant apleistas Gardino vietas.

PAPILDYTA

Dėl galimo ekologinio incidento Gardine, kviesdamas į jį reaguoti, į LR užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių kreipėsi Seimo narys Audronius Ažubalis. Jis spėja, kad įvyko rimtas ekologinis incidentas, o dėl nedidelio atstumo iki Gardino pasekmės gali būti juntamos ir Lietuvai. „Labai svarbu, kad Lietuva tiesiogiai pagal galimybes dalyvautų aiškinantis padėtį, nes praktika liudija, kad Baltarusijos valdžia ne visada atvirai kalba apie įvykusius incidentus valstybėje, dažnai turinčius neigiamas pasekmes Lietuvai“, – tvirtina A. Ažubalis, prašantis tiesioginio įsitraukimo, kad būtų atliktas objektyvus tyrimas ir, jei būtų nustatyta, kad Lietuvos gamta patyrė nuostolių, Baltarusija juos atlygintų.

Fotogalerija


Komentarai

1
Komentuoti
ALGIS2020-06-16
uzdraust nuo deguonies trukumo zuvims dust ir plaukt pasroviui
traffix.lt