17 c Alytus
Ketvirtadienis, Liepos 9d.
Verslas
2020 Birželio 14d.
17

Alytuje – gyventojų ir kaimyninių verslų nerimas dėl planuojamos gamyklos

titleZitos Stankevičienės nuotr.

Alytaus verslas ir gyventojai nerimauja dėl įmonės „MS LT01“ planų Pramonės rajone, kuriame esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ pernai kilo gaisras, statyti chemijos gamyklą. Savo ruožtu „MS LT01“ vadovas sako, kad gamykla bus saugi ir atitiks aukščiausius standartus.

Dėl planuojamos gamyklos Aplinkos ministerijai skundžiasi ne tik verslas, tačiau ir Alytaus gyventojai. Vietos verslo bendruomenės laiške ministerijai skundžiamasi, kad Alytaus miesto savivaldybė nematė reikalo plačiau išdiskutuoti planą su visuomene. Laiške nurodoma, kad planuojama gamyba – sudėtinga ir galimai pavojinga aplinkai.

Šį kreipimąsi pasirašė tokios įmonės kaip „Haltex“, „Jakobsen Home“, „Snaigė“, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), „Alytaus Melga“.

Tuo metu gyventojų pasirašytoje peticijoje nurodoma, kad „MS LT01“ gamybos procese bus naudojamos žmogaus sveikatai žalingos cheminės medžiagos: per metus apie 82 tūkst. tonų sieros rūgšties ir apie 2 tūkst. tonų vandenilio peroksido.

„Abiejų šių medžiagų pavojingumo klasės ir kategorijos pakankamai aukštos, jų galimas poveikis žmogaus sveikatai vertinamas kaip labai pavojingas“, – rašoma peticijoje.

Vietos verslas: visi rajone yra prieš gamyklą

Tarp aršiausių naujos gamyklos kritikų yra Pramonės rajone veikiantys užsienio investuotojai – danų kapitalo baldų gamintoja „Jakobsen Home“ ir britų verslininko Roberto Moores'o valdoma sporto reikmenų gamintoja „Haltex“.

Pats R. Moores'as sako, kad prieš naują gamyklą yra iš esmės visos pramonės rajone veikiančios įmonės.

„Visi šioje zonoje yra prieš tai. Mes esame ganėtinai šokiruoti, nuo vyruko, kuriam priklauso restoranai, iki smulkių verslų. Šalia yra padangų verslas, jie yra labai sunerimę. Taip pat netoli yra „Snaigė“. Niekas nėra dėl to laimingas, nes žinome vieną dalyką – oro užterštumas bus tragiškas“, – BNS sakė R. Moores'as.

Pasak jo, „Haltex“ pastatas iš esmės „liečiasi sienomis“ su planuojama gamykla, todėl bet kokia avarija ar gaisras turėtų tragiškų pasekmių.

„Jei ten įvyktų sprogimas ar gaisras, jis mus „išneštų į orą“, – sakė „Haltex“ akcininkas ir vadovas.

Anot R. Moores'o, nerimą kelia tai, kad „MS LT01“ skelbiasi naudosiantys unikalius gamybos metodus, tačiau nedetalizuoja konkrečių gamybos procesų, o aplinkinės kompanijos nepasitiki jų kvalifikacija.

„Jų planus supa tam tikras paslaptingumas, tačiau mes žinome, kad gamyboje bus daug chemikalų (...) Mes nesame tikri, ar jie turi kvalifikuotus žmones, mes jais labai nepasitikime“, – sakė jis.

„Jie nieko (apie procesą – BNS) nesako, jie tik sako, kad tai yra slaptas procesas ir niekas daugiau tokio nenaudoja“, – pridūrė verslininkas.

R. Moores'as netgi prabilo apie galimybę iškelti dalį verslo iš Lietuvos.

„Žiūrint iš „Jakobsen“ ir mūsų taško, žinome, kad tai (nauja gamykla – BNS) ilguoju laikotarpiu turės žalingą įtaką. Tarp mūsų dviejų kompanijų, esame didžiausi darbdaviai mieste. „Jakobsen“ jau dabar dairosi kitų vietų. Aš perkėliau savo verslą iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą ir, žinote, nėra nieko, kas galėtų mane sustabdyti nuo dalies verslo iškėlimo kitur“, – pripažino jis.

„MS LT01“: pateikėme tiek, kiek privaloma

„MS LT01“ vadovas Andrius Stasiukynas sako, jog skundai yra nepagrįsti, o įmonė poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje pateikė tiek duomenų, kiek reikėjo. Pasak jo, bendrovė savo technologijos išduoti negali.

„Poveikio aplinkai ataskaitoje, kuri yra pateikta visuomenei, yra padaryti visi reikalingi matavimai“, – BNS sakė A. Stasiukynas.

„Kaip mes galime išduoti technologiją? Yra tiek pateikta, kiek privaloma, o kaip mes galime išduoti tai, kas yra mūsų know-how, tai, kas yra mūsų sukurta?“, – klausė verslininkas.

Jo teigimu, planuojama gamykla – visiškai saugi.

„Tai visiškai saugi gamyba, visiškai neteršianti aplinkos ir be atliekų“, – sakė A. Stasiukynas.

Verslininkas aiškina, kad dėl didelių kiekių planuojamos sunaudoti sieros rūgšties nerimauti nereikėtų.

„Susmulkinę mineralinę uolieną, ją sudrėkiname su vandeniu ir į talpą supilame sieros rūgštį. Magnis prisijungia prie savęs sierą ir jau gaunasi magnio sulfatas plius vanduo“, – aiškino „MS LT01“ vadovas.

„Magnio sulfatas, kurį naudojame tręšti laukus, augalus, dabar yra kuriama kosmetinė linija magnio sulfato pagrindu, jis naudojamas ir grožio procedūroms. Tai nėra nei pavojinga, nei tarši medžiaga. Tai kur čia tas pavojus, kad mes naudosime tiek tos žaliavos? Ji susijungia į galutinį produktą, kurio 95 proc. bus eksportuojamas. Čia nėra rizikos“, – teigė jis.

A. Stasiukynas nurodė, kad planuojamos investicijos siekia apie 12 mln. eurų, pradžioje planuojama sukurti apie 70 darbo vietų, vėliau gamyba gali išaugti iki 300 darbo vietų ir daugiau.

2018-ųjų pabaigoje įregistruotą „MS LT01“ tiesiogiai valdo 29-erių Martynas Skorupskas. Registrų centre nurodoma, kad jis taip pat kontroliuoja Kaune registruotą bendrovę „MS LT03“.

A. Stasiukyno teigimu, investicija Alytuje bus finansuojama „akcininko lėšomis“.

 


Komentarai

17
Komentuoti
O jeigu polit prostitu.... už pinigus2020-06-15
Alytuj vyksta, kaip čia sustabdyti šitą nuodų fabrikėlį ?
Konclageris ?2020-06-15
Ar Alytų ruošiasi paversti naujuoju konclageriu ? Jei per dieną atvažiuos keliasdešimt tirų su chemikalais tokiais kaip sieros rūgštis ir jos gamykloje bus šimtai tūkstančių tonų, tai tik toks apibudinimas miestui ir beliko. Sveiko proto žmonės tokias gamyklas laukuose stato, kur aplink nei vieno gyventojo nėra. Todėl vokiečiai ir susirado "gudrutį" Stasiukyną, kad pas dzūkelius šitą monstrą įkurtų
Tadas2020-06-15
O kada granulių gamyklą uždaris, visas Alytus dūmuose ???
Cesiuliui ir parazitam2020-06-15
Matyt ir šį atveją įsitrauks į Alytaus muziejų? Kad ateities kartom įrodyt, kaip šauniai Alytų gynė ..? Kaip pergalingai tyrė žemės sklypų ir padangų gaisrų skandalus..? Kas galimai po kitų kompiuteriais atsakomybei pakišant slopino retus alytiškius, drystančius stot už miesto interesus ir neįtikusiais retų po šeimų interesais. Kaip per tarybos sprendimus atvirai 100 n tūkstančių eurų paramų dalija iš praskolinto biudžeto likučių. Kaip iš prieš 30 metų buvusio galingo miesto potencialo liko likučiai ir tų patys išlaikyt nesugeba. Net virš 30 tūkstančių alytiškių sumažėjo reiškia stipriai gina žmonių gerovę.
Kas2020-06-14
Kas su mūsų mylimu Alytumi šitaip???Nesutinkam
NE2020-06-14
Mes prieš, šią gamyklą!!!Kur meras?Elektros pastotė neduoda gyvent,dar chemija dusinsit!Beliks išsikraustyti.
Alytiskis2020-06-14
Koks jis verslininkas,a.a tėvo pinigais svaistosi ir aplamai kalba,kad be smegenų...
Kur Seimo nariai Sabatauskas, Šarknickas ? Cesiulio kur aiški pozicija ? 2020-06-14
Stručio pozą gerai įvaldę. Nieko nemato, tik spektaklį vaidina, kad domisi.
As2020-06-14
Čia gal garbės pilietis Cicenas naują dovanėlę ruošia alytiškiams?
Kur Seimo nariai Sabatauskas, Šarknickas 2020-06-14
Stručio pozą gerai įvaldę. Nieko nemato, tik spektaklį vaidina, kad domisi.




Sunerimęs2020-06-14
Pirmiausiai ,tai žinant šį "verslininką" kyla abejonės apie šio projekto įgyvendinimo rimtumą.Jug nėra nei vieno įgyvendinto projekto kurį jis pradėjo,vien didelis noras susireikšmint ,žinoma per apgavystes,nesažiningumą.Tačiau kyla klausimas,kas šį kartą stovi t.y.pakiša jam idėją ? Na ir galų gale mastant apie jo eilinius svaisčiojimus norisi paklausti: norint rimtai įgyvendinti siūlomą projektą reiktų ir pastatą statyti pągal gamybos riziką ,o nebandyti įsikurti galimai rizikingame pastate ,paveiktame buvusio gaisro pasekmių. Gal miesto valdantieji lai palaimina jo įsikūrimą Norvegijoje,kaip jis sakosi padarysias.Apsaugok....?nuo tokių verslininkų ir jo projektų.
Raimis2020-06-14
Kur meras dingo? Ir vėl kaip visada Facebook reklamuojasi :) ar jis meras ar influenceris.
123452020-06-14
Ka cia ir bekalbeti jeigu Alytaus meras yra neigalus protiskai.Labai paprastas dalykas,Jeigu tu esi miesto seimininkas ir tau rupi miesto gerove paimi pasamdai kelis ES chemijos institutus kurie isanalizuos visos gaminamos produkcijos kensminguma arba zala jeigu tokia yra ir klausimas uzdarytas. Dabar visos pasakos pagrystos kaimo bobuciu kalbomis. Ir tai reiskia,kad Alytus neturi miesto seimininko nes dabartinis yra neigalus visomis prasmemis.CECIULI eik karviu ganyti tai tavo pasaukimas o ne miestui vadovauti.
Vidas2020-06-14
Ką gi, jei bus pritarta tokios gamyklos įkūrimui, tai realiai liks tik išsikraustyt iš miesto, nelaukiant dar vienos ekologinės avarijos.
ALYTUJE2020-06-14
JAU VEIKIA 2 GAMYKLOS TAI KOSLITA IR I ALYTUJE CEMIJOS GAMYKLA
jurgis2020-06-14
Jei galima parasykit apie sita verslinyka ir bus aiskus jo verslai
Uk2020-06-14
Gyventojams pasirinkimas nusisauti.
traffix.lt