18 c Alytus
Sekmadienis, Liepos 12d.
VideoreportažaiAlytus
2020 Gegužės 25d.
15

Pastatytas būsimo paminklo Dainavos apygardos partizanams maketas (TRANSLIACIJOS VIDEOĮRAŠAS)

title

Alytuje esančiame Senamiesčio skvere pirmadienį bus pastatytas maketas būsimam paminklui Dainavos apygardos partizanams, patį paminklą ruošiamasi atidengti šių metų lapkritį, į atidarymą kviečiamas ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„14 valandą bus pastatytas paminklo maketas, pažiūrėsime, kaip jis atrodo toje vietoje, o per kariuomenės dieną, tikimės, kad su prezidentu galbūt išeis paminklą atidengti visuomenei“, – BNS sakė miesto meras Nerijus Cesiulis.

„Tai mūsų istorija, tie žmonės, kurie kovojo už mūsų laisvę, yra mūsų pasididžiavimas. Kad šiandien esame laisvi ir galime vadintis lietuviais, jie prisidėjo labai daug prie to“, – teigė jis.

Jo teigimu, paminklas tikrai bus pastatytas dar šiemet, norima, kad jį dar pamatytų ir Alytuje likę partizanai.

„Labai norisi, kad paminklą pamatytų ir Alytuje likę partizanai, nes vis dėlto, buvo atidėliojama, siūlomos kitos vietos“, – sakė Alytaus vadovas.

Alytaus miesto savivaldybė šių metų balandžio 16 dieną sudarė paminklo pagaminimo ir sumontavimo darbų sutartį su Klaipėdos rajone registruota bendrove „Kisinai“, paminklą pagaminti numatyta už 44,7 tūkst. eurų.

Paminklo autorius – skulptorius Gintautas Jonkus, jis anksčiau teigė, kad paminklas – tarsi iš žemės besiskleidžiantis atminimo pumpuras, jo kompoziciją užbaigia stilizuotas Jogailaičių kryžius.

Apatinėje postamento dalyje planuojamas užrašas „Dainavos apygardos partizanams 1944-1953“, o kitoje pusėje – keturi žodžiai: „Tikėjimas, Laisvė, Nepriklausomybė, Santarvė“, taip pat paminklą ketinama papuošti Vyčiu.

Paminklo aukštis sieks 4,5 metro, jį ketinama apšviesti 12 LED šviestuvų, o šalia jo planuojama pastatyti informacinį stendą. 

Paminklo sukūrimo grupėje taip pat yra kraštovaizdžio architektas Jonas Abromas ir architektas Petras Grecevičius.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė yra sakiusi, kad Dzūkija – vienintelis Lietuvos regionas, kur nėra paminklo ten buvusios apygardos partizanams.

1945 metais lapkričio mėnesį įkurta Dainavos apygarda vienijo apie 300 partizanų, kovojusių su sovietų okupantais. Apygarda apėmė dabartinius Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonus bei su jais besiribojančių Marijampolės, Šalčininkų ir Trakų rajonų dalį.

Dalies Dzūkijos partizanų vadų gyvenimas buvo susijęs su Alytaus miestu. Alytaus mokytojų seminarijoje dirbo apygardos vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.

Apygardoje veikė ir kiti žymūs partizanai: Juozas Vitkus-Kazimieraitis, Lionginas Baliukevičius-Dzūkas, Domininkas Jėčys-Ąžuolis, Vaclovas Voveris-Žaibas ir kiti.

Dainavos apygarda praktiškai nustojo egzistuoti 1952 metų rugpjūčio mėnesį, tačiau pavieniai partizanai Dzūkijoje veikė iki 1954 metų vasaros pabaigos.

Ramūnas Jakubauskas


Naujausios žinios

Komentarai

15
Komentuoti
dzin2020-06-18
pas mus juos vadindavo banditais,tokio vardo jie nusipelne
Nuomonė2020-06-15
O prie ko čia tremtiniai? Gi gerieji, drąsieji partizanai jų vežamų į Sibirą nevadavo. O dalis tų tremtinių gi juos rengė, maitino ir girdė...
Pagaliau2020-06-01
Gaila, kad taip ilgai nesugebėjome pastatyti paminklo mūsų didvyriams. Pasirodo, kai nori, supranti jo reikšmę, galima tai padaryti.
idomu2020-06-01
panasus i alytaus 400m jubliejini paminkla o idomu kur jis dabar dinges
ALGIS2020-05-30
toki sedevra reiketu pastatyt ten kur buvo stabas ju ir nutiest asfalta .Vaziuotu eskursijos ,butu darbo vietos,galetu papasakot eskursiju vadovai apie vykusius musius ir ttt.
Vidad2020-05-26
Baisus, neprofesionalus, nekontekstualus. Geriau jokio paminklo, nei toks
jurgis2020-05-26
Grazus kuklus paminklas nors galejo ir didesni musu sauniems partizanams
ALGIS2020-05-25
tas betono luitas turetu but ten kur tie partizanai slepesi tau tuose miskuose o ne mieste
Nuomonė2020-05-25
Cesiulis su visa svita į balvoną pažiūrėt atvyko. Xa xa daugiau nesugeba nieko.
Andrius2020-05-25
Kažkam (ir ne vienam) reikėtų pakartoti meno studijas... čia ne paminklas, o kažkoks neatpažintas neskraidantis objektas. Ne gėda, o sarmata... mūrininko darbas ir tiek.
Įspūdis2020-05-25
O koks gali būt ? Tai klaikiai atrodo! Šlykštu! Alytiškiai,gal prabalsuojam? Juk niekas daugumos neklauso? O kaip kiti galvoja?
Įspūdis geras2020-05-25
Svarbiausia, kad ir vietai, ir pačiam paminklui pritaria patys buvę partizanai bei jų rėmėjai, tremtiniai. Paminklas statomas jų kančiai ir didvyriškumui įamžinti, todėl jų nuomonė ir yra svarbiausia. Merai, partijos - ateina ir nueina, vieni palikdami gilesnes, ryškesnes pėdas, kita tik lengvus pėdsakus. Gerus, svarbius darbus būtina įvertinti atminimo ženklais.
Vytautas2020-05-25
Pasirodo galima padaryti gerus darbus pasitarus su suinteresuotomis visuomenės grupėmis????
Manau,2020-05-25
kad tas paminklas bus nuverstas dar nepastatytas,o ir šitam merui tai pirma ir paskutinė kadencija...
Minedas2020-05-25
Statykit labiau i Cesiulio bebru ir Alytaus konservu kadencijos pabaiga. Nes Aerodroma, Mokyklas, Sporto mokykla ruosiasi griauti Cesiulio šaika. Uzsakys kas nors pas Cesiulį kol meras pirmą ir paskutinį kartą, Cesiulis su šaika siugriaus ir si paminkla.
traffix.lt