24 c Alytus
Penktadienis, Rugpjūčio 14d.
Lazdijai
2020 Gegužės 19d.
0

Tvarkyti atliekas gali būti paprasta (SPECIALISTŲ PATARIMAI)

title

Pastebima, kad Lazdijų rajono gyventojai vis atidžiau rūšiuoja atliekas, tačiau atvejų, kai jos nugula ne į tą konteinerį, dar pasitaiko. Ne tuo adresu nukeliavusios atliekos užteršia tinkamai išrūšiuotas pakuotes ir yra dažniausia perpildytų konteinerių priežastis. Tad ekspertai gyventojams primena esminius atliekų tvarkymo principus, kuriais vadovaujantis tai daryti bus lengviau ir paprasčiau.

Skirtingų rūšių atliekos – tik į joms skirtus konteinerius. Bendrovės „Ecoservice projektai“ duomenimis, per 2019 metus Lazdijų rajone surinktų stiklo atliekų kiekis išaugo 7 proc., tuo tarpu pakuočių atliekų – net 21 proc. Tai tik įrodo, kad gyventojai vis atsakingiau žiūri į atliekų rūšiavimą. Vis dėlto, antrinių žaliavų konteineriuose dar aptinkama buitinių ar net automobilinio plastiko atliekų. Taip pat juose randama statybinių ir remonto atliekų, namų apyvokos daiktų, o sezoniniams ūkio darbams įsibėgėjus – konteineriai dažnai užkemšami užterštomis šienainio plėvelėmis.

„Tiesa ta, jog Lazdijuose tik šiek tiek daugiau nei pusė į plastiko konteinerius patekusių atliekų būna tinkamos perdirbimui. Be to, netinkamai išrūšiuotos atliekos sukelia nepatogumų ir patiems gyventojams – vežėjai tokių konteinerių ištuštinti negali, o ne ten atsidūrusios atliekos juos perpildo kur kas greičiau. Pastaruoju metu atidžiau tikrinamas konteinerių turinys ir apie netinkamai išrūšiuotas atliekas Lazdijų gyventojus informuoja ant konteinerių užklijuoti lipdukai“, – gyventojų dėmesį atkreipia „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo direktorė Daiva Skrupskelienė.

Ekspertė taip pat primena, kad buityje susikaupusios atliekos, tokios kaip higienos reikmenys, šiuo metu ypač aktualios apsauginės veido kaukės bei pirštinės, cheminių priemonių tara, kompostui netinkantys maisto likučiai – turėtų keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Tuo tarpu automobilinį plastiką ir padangas, stogo dangos likučius, dailylentes ar kitokias didelių gabaritų atliekas – gyventojai turėtų patys pristatyti į didžiųjų atliekų aikšteles, kurių Lazdijų rajone yra net 3 – Lazdijuose, Seirijuose ir Veisiejuose.

D. Skrupskelienė atkreipia dėmesį, jog antrinių žaliavų rūšiavimo simboliais tapę žalios, mėlynos ir geltonos spalvos varpelius primenantys konteineriai skirti tik pakuočių atliekoms. Tad į žaliąjį turi keliauti stiklo buteliai, stiklainiai ir jų duženos, į mėlynąjį – popieriaus, kartono pakuotės ir makulatūra, o geltonasis konteineris skirtas polietileno maišeliams, plastikinėms, metalinėms ir kombinuotoms-daugiasluoksnėms pakuotėms. Laikantis šio paprasto principo, pasak ekspertės, teisingai išrūšiuoti atliekas bus kur kas lengviau. To paties rūšiavimo principo turėtų laikytis ir individualių rūšiavimo konteinerių savininkai.

„Tiesa, vis dar abejojant, kur reikėtų išmesti vienas ar kitas pakuotes – visada galima pasitikrinti ant jų esančius ženkliukus, kurie nurodo, ar pakuotės yra tinkamos perdirbti, ar ne. Taip pat daugybę rūšiavimo patarimų galima rasti ir internete“, – priduria ekspertė.

Prieš išrūšiuojant pakuotes – praskalauti ir suspausti

Netinkamai išrūšiuotoms arba užterštoms atliekoms artimas posakis – vienas supuvęs obuolys krepšyje ir kitus supūdo. Pavyzdžiui, į rūšiavimo konteinerį įmesta maisto likučiais užteršta pakuotė gali sutepti kitas ir suprastinti jų kokybę arba išvis paversti jas netinkamomis perdirbti.

„Ypač svarbu ne tik teisingai atrinkti, kokios atliekos turėtų keliauti į atitinkamus konteinerius, bet ir tinkamai jas paruošti išmetimui, pavyzdžiui, plastiko ar stiklo pakuotes užtenka praskalauti ir nepalikti jose maisto likučių. Tuo tarpu į popieriaus konteinerį turėtų būti metamos tik sausos popieriaus pakuotės ir makulatūra. Šlapias popierius konteineryje virsta koše ir yra netinkamas perdirbimui. Galiausiai didesnę pakuotę reikėtų suspausti arba išlankstyti – taip atliekų konteineryje tilps daugiau ir jis lėčiau užsipildys“, – gyventojams pataria D. Skrupskelienė.

5 universalios taisyklės, padėsiančios teisingai rūšiuoti.  Taigi, kad konteineriai nepersipildytų netinkamomis atliekomis, o rūšiuojamos pakuočių atliekos galėtų būti perdirbamos ir virstų naujais gaminiais, užtenka laikytis kelių paprastų taisyklių:

  • Skirtingų rūšių atliekas mesti tik į joms skirtus rūšiavimo konteinerius
  • Į antrinių žaliavų konteinerius mesti tik pakuočių, makulatūros, metalo atliekas
  • Pakuotes praskalauti, kad neužterštų kitų konteineryje esančių atliekų
  • Pakuotes, sudarytas iš skirtingų medžiagų – išardyti ir mesti palaidas, t.y. nesudėti vienos į kitą
  • Didesnes kartonines dėžes ar popieriaus pakuotes – išlankstyti, plastiko butelius – suspausti, taip konteineriuose atliekų tilps daugiau.

Visos kitos atliekos tvarkomos atskirai ir rūšiavimo konteineriuose jų neturėtų būti.


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt

Šią savaitę Dzūkijoje

  • Žolinė Pivašiūnuose