5 c Alytus
Šeštadienis, Gruodžio 5d.
VerslasNuomonė
2020 Gegužės 19d.
25

A. Stasiukynas: negaminsime ir neperdirbsime jokių pavojingų medžiagų (INTERVIU. NUOMONĖS)

titleNuotraukų galerijaA. Stasiukynas

Alytaus miesto meras ir kiti vadovai nuo pat savo darbo savivaldybėje pradžios, kai kurie jų   dar rinkimų kampanijos metu miestelėnams žadėjo daugiau darbo vietų, tuo politikai grindžia ir Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) reikalingumą. Darbo vietos gali būti steigiamos, o  investicijos į naujas gamyklas atliekamos ne tik įsivaizduojamame LEZ, tačiau ir specialiai tam sukurtame senajame, daugiau nei pusšimtį metų veikiančiame Pramonės rajone bei šalia esančiame Pramonės parke.

Apie gamybą bankrutavusios Alytaus tekstilės gamyklos verpimo fabriko patalpose prakalbusieji iškart susilaukė dėmesio, o jo šviesoje atsidūrė ir naują gamyklą senose patalpose siekiantis įkurti alytiškis verslininkas, bendrovės „MS LT01“ vadovas Andrius Stasiukynas, bei planuojamos ūkinės veiklos, poveikio aplinkai klausimus dėl minėtos gamyklos sprendžianti bendrovė „Aplinkosaugos vadyba“ (vadovas Nerijus Dilba). Jie atsakė į mūsų portalo klausimus, pateikiame atsakymus.

- Kokią ūkinę veiklą planuojate?

- UAB „MS LT01“ ketina vykdyti iškastinių mineralinių uolienų perdirbimą. Šios uolienos tokios pačios gamtinės medžiagos, kaip smėlis, žvirgždas ar granitas.

- Kokias tiksliai mineralines uolienas norite perdirbti?

- Tai bus iškastinės mineralinės uolienos, kuriose yra didelis natūralaus cheminio elemento magnio kiekis. Planuojame perdirbti iškastines uolienas, kuriose yra didelis kiekis magnio.  Šios uolienos naudojamos kelių tiesimui, iš jų gaminami stalviršiai, santechnikos prietaisai, sienų ir grindų plytelės, papuošalai, meno kūriniai. Tai yra nekenksmingos mineralinės uolienos, kurios išgaunamos Vakarų Europos, Kinijos, Rusijos ir kitų šalių kasyklose.

- Koks yra teorinis, o gal ir praktinis mineralinių uolienų žaliavos, gamybinio proceso taršumas, ar galimas neigiamas poveikis aplinkai, šalia esančiam ornitologiniam Gulbynės draustiniui, Panemunės ir Putinų mikrorajonuose, taip pat „Ekologistikos“ padangų perdirbimo gamyklos gaisro metu labiausia nukentėjusiems Miklusėnų ir aplinkiniuose kaimuose gyvenantiems žmonėms?

- Technologija, kuria yra pagrįstas mineralinės uolienos perdirbimas – beatliekinė. Ši technologija skirta gauti produktus, darant kuo mažesnį poveikį aplinkai, žmonėms, gyvūnijai. Visi gamybiniai produktai yra galutiniai produktai, turintys paklausą rinkose.

Mineralinė uoliena, kurios pateks į gamyklos teritoriją, bus gabenamos uždarose pakuotėse. Jos bus sandėliuojamos gamyklos uždarose patalpose. Jų sijojimas ir malimas, vyks maišant mineralinę uolieną su vandeniu. Oras iš mineralinių uolienų sandėlio ir kitų gamybinių patalpų, kuriame gali būti   dulkės, bus išvalomas ir išmetamas į aplinką tik išvalytas.

Gamyboje naudojamos mineralinės uolienos nėra pavojingos medžiagos. Tai yra toki pati medžiaga kai smėlis, žvirgždas ar granitas. UAB „MS LT01“ gamyklos poveikio vertinimo atlinkai ataskaitoje pateikta išsami informacija apie poveikį šalia esančiam ornitologiniam Gulbynės draustiniui, taip pat gretimoms teritorijoms, gyventojams. Nei vienas rodiklis nėra viršijamas.

- Vyktų tik perdirbimas ar būtų gaminamas galutinis produktas?  

- Pagrindinis produktas, kuris bus gaunamas šioje gamykloje – magnio sulfatas. Kaip šalutiniai produktai bus gaunamas įvairių frakcijų smėlis, metalurginiai milteliai. Vykdant tolimesnį smėlio perdirbimą, bus pagamintas labai aukštos kokybės smėlis.

Visos medžiagos yra ir galutinis produktas ir medžiagos, skirtos tolesniam perdirbimui. Metalurginiai milteliai gali būti panaudojami kaip plytų ar čerpių pigmentai, komponentai  dažų gamybai.  

- Kokioje tiksliai vietoje planuojate gamyklą?

- Veikla bus vykdoma Pramonės g. 1. Tai – buvusios Alytaus tekstilės gamyklos verpimo fabriko patalpos.

- Kiek laiko truktų gamyklos įrengimas?

- UAB „MS LT01“ pirmiausia planuotų atlikti pastato stogo, fasado ir patalpų remontus, įrengti buitines ir poilsio patalpas darbuotojams, modernias darbo vietas gamybos ir laboratorijos darbuotojams.

Pirmosios magnio sulfato gamybinės linijos montavimo darbai prasidėtų po 2-3 mėnesių, o darbai užtruktų iki 8-9 mėnesių. Pirmoji produkcija būtų gauta po 9-10 mėnesių nuo įrangos montavimo pradžios. Vėliau ketinama dar įrengti dvi magnio sulfato linijas.

Taip pat planuojame užsakinėti ir montuoti technologinę įrangą amorfinio silicio oksido ir kitų medžiagų gamybai. Visų gamybinių linijų montavimas ir paleidimas užtruks apie 3-4 metus.

- Kokią sumą ketintumėte investuoti – į statybas, įrengimus, kitus gamyklos poreikius?

- Šiuo metu dalies pastato remontui yra planuojama skirti apie 2 mln. eurų, o gamybinės linijos įsigijimui ir montavimui – dar 5 mln. Eur.

Esame įsitikine, kad UAB „MS LT01“ įmonės veikla turės didelę pridėtinę vertę Alytaus miestui ir regionui.  

- Alytuje dažnai politikuojama naujų darbo vietų klausimu. Kiek galėtumėte įdarbinti darbuotojų naujoje gamykloje?

- Pirmame etape planuojama įdarbinti apie 60 darbuotojų, o vėliau didinti darbuotojų skaičių iki kelių šimtų.  

- Kur Lietuvoje ar aplinkinėse šalyse veikia artimiausia panaši uolienų perdirbimo gamykla, ar jos veikla nesiskundžia tos vietovės gyventojai, neturi problemų biudžetiniai (etatiniai) ir vadinamieji nepriklausomieji (visuomeniniai) aplinkosaugininkai?

- Magnio sulfato gamyba yra vykdoma daugelyje pasaulio šalių, tačiau UAB „MS LT01“ sukurta technologija yra vienintelė.

- Jūsų atsakymų laukėme beveik nuo pat planuojamos ūkinės veiklos (PŪV) poveikio aplinkai plano paskelbimo. Per ši laiką susilaukėte daug dėmesio. Ar esate pasirengę atsakyti ir į kitus, ypatingai po „Ekologistikos“ gaisro, alytiškiams aktualius klausimus?

- Pabrėžiu: mes negaminsime ir neperdirbsime jokių pavojingų cheminių medžiagų. Labai gaila, kad atsakingi asmenys neskaito dokumentų, o tik politikuoja. Mielai lauksiu pačioje gamykloje, galėsiu papasakoti ir parodyti.

- Jeigu gamykla būtų įkurta, kaip laikysitės ne tik aplinkosauginių, tačiau ir gaisrinių reikalavimų?

- Gaisrinei apsaugai ketiname skirti ypatingą dėmesį – žaliavas gamybai galėsime įvežti ne mėnesiui ar savaitei, o dar trumpesniam laikui, pvz., 5 darbo dienoms. Patikėkite, mano, mokslininkų ir būsimų darbuotojų tikslas yra sukurti kuo mažiau taršią įmonę, gamybos procesus, o ateityje iš uolienų išgauti ir medicininį magnį, kurį, beje, sveikatos bei kitais tikslais naudoja ir mūsų moterys.

Kas yra kas Alytuje planuojamos naujos gamyklos kūrimo istorijoje.

  • Faktai ir skaičiai:

„MS LT01“ – bendrovė įregistruota paskutinę 2018 m. dieną Alytuje, Santaikos g. 30A. UAB vadovauja A. Stasiukynas, jis gi – ir naujai planuojamos gamyklos pastato Pramonės g. 1 ekepertinio tyrimo užsakovės, 1997 m. Kaniūkų kaime (Alytaus r.) registruotos bendrovės „Stamita“ vadovas.

„Aplinkos vadyba“ – Vilniuje m., Vilkpėdės g. 22, 2005 m. registruota, naujos gamyklos Alytuje aplinkosauginiais reikalais besirūpinanti bendrovė, kuriai vadovauja N. Dilba.

Pramonės g. 1 – planuojamas naujos gamyklos adresas buvusiose Alytaus tekstilės patalpose, anksčiau čia veikusiame verpimo fabrike. Pastatas, kaip ypatingas, iš gelžbetonio ir jo plokščių konstrukcijų buvo pastatytas 1969 m., dalis priklauso 1997 m. Kaniūkų k. (Alytaus r.) registruotai UAB „Transta“, kuriai vadovauja Donatas Būtėnas.

Naują gamyklą norima įkurti rytinėje Pramonės g. 1 pastato dalyje.

Vakarinėje pastato dalyje iki 2019 m. spalio 16 d. veikė „Ekologistikos“ padangų perdirbimo gamykla, kurios patalpos priklauso UAB „Vivatrans“ (šioms abiems minėtoms bendrovėms, Alytuje 2012 m. ir 2004 m. registruotoms Naujoji g. 27A, vadovauja Juozas Cicėnas).

Gaisras vyko pakankamai dideliu atstumu nuo planuojamos gamyklos pastato dalies, dėl aukštos temperatūros ir dėl gesinimo (vandens ir staigaus temperatūrų pokyčio) poveikio, vizualiai matomų naujų konstrukcijų pažeidimų nebuvo pastebėta (informacija iš iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veiklos, Alytuje planuojamos Pramonės g. 1, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos).

Pasiūlymų dėl PŪV poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos „Aplinkos vadyba“ laukia iki birželio 8 d. Viešas visuomenės supažindinimo su ataskaita susirinkimas nuotoliniu būdu prasidės birželio 8 d. 17 val. Kilus klausimams dėl prisijungimo prie vaizdo transliacijos skambinti tel. +37064035061. Pateikiama nuoroda į būsimą vaizdo transliaciją ČIA.

Alytaus m. tarybos narių Valės Gibienės, Vytauto Jastremsko ir Vilijos Ramanauskienės nuomonė:

Alytaus miesto savivaldybės mero Nerijaus Cesiulio nuomonė:

Augantis, klestintis ir klegantis žalias Alytus.
Tokia mano, kaip miesto vadovo, vizija buvo, yra ir bus.

Todėl darome viską, kad čia sugrįžtų jaunos šeimos.
Kad ateitų nauji investuotojai, o veikiantys verslai sėkmingai plėstųsi.
Kad Alytuje atsirastų daugiau darbo vietų. Ir ne bet kokių, o gerai apmokamų.
Esame atviras miestas naujoms idėjoms ir verslui.

Milijonines investicijas ir nuo 70 iki kelių šimtų darbo vietų žada šį rudenį startuoti planuojanti iškastinės mineralinės uolienos perdirbimo gamykla Pramonės g. 1.

TAČIAU.

Noriu aiškiai ir atsakingai pabrėžti, kad dėl tokios cheminių medžiagų gamyklos mūsų mieste man kyla labai rimtų abejonių.

Juk visai šalia yra gyvenamieji namai, vaikų žaidimų aikštelės, darželis, mokykla, Alytaus kultūros centras, reabilitacijos centras, kuriame slaugomi silpnos sveikatos seneliai. Vos už pusės kilometro – Gulbynės ornitologinis draustinis. Ką jau kalbėti apie kitus verslus, veikiančius praktiškai už sienos – pramonės įmonės, siuvyklos, sandėliai, kavinės ir daug kitų.

Sie­ros rūgš­tis, azo­to rūgš­tis, an­glies mo­nok­si­das, van­de­ni­lio pe­rok­si­das, azo­to diok­si­das, kie­to­sios da­le­lės KD10 ir taip toliau. Aš nesu chemikas. Bet ataskaitoje nurodyti cheminių medžiagų kiekiai, skaičiuojami šimtais tūkstančių tonų, sunkiai suvokiami.

Įmonės savininkas aiškina, kad procesai uždari, įmonė yra aukštos pridėtinės vertės, mokės tūkstantines algas, vystys nanotechnologijas, išgaus medicininį magnį, gamins tinkavimo mišinius, 3D printerių mišinius ir taip toliau. O tos cheminės medžiagos esą ne kažkokia chemija, o natūrali trąša. Absoliučiai jokios taršos. Jokių atliekų. Ir jokio triukšmo, dulkėtumo. Jokių nuotekų. Nieko.

Skamba labai gerai. Ir, tiesą sakant, neįtikėtinai.

Ypač, kai įmonė dar tik ruošia patalpas, o ugniagesiai čia atvyksta jau ketvirtą kartą.

Pirmas raštas statyti tokio tipo gamyklą mūsų mieste buvo gautas 2018 m., miestui vadovaujant Vytautui Grigaravičiui. Tiesa, dokumentas konfidencialus. Mes oficialų kreipimąsi dėl šios įmonės veiklos gavome pernai spalį. Tada pareikalavome aplinkos poveikio vertinimo.

Gauta informacija neįtikino. Toks įspūdis, kad mano žoliapjovė dirba garsiau nei tokio dydžio gamykla. Ką jau kalbėti apie jos natūralumą. Todėl dėl šios įmonės veiklos sukviečiau visas atsakingas institucijas mūsų mieste: priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir „Dzūkijos vandenų” atstovus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir savivaldybės aplinkos apsaugos specialistus.

Visiems klausimų daugiau nei atsakymų. Todėl nusprendėme konsultuotis su nepriklausomais chemikais ir inžinieriais, kurie objektyviai įvertintų visas galimas grėsmes.

Jeigu į juos bus pilnai ir išsamiai atsakyta, jeigu tai bus 100 proc. saugu ir nekels absoliučiai jokios rizikos miesto žmonėms, sveikatai, aplinkai, tuomet padėkosiu už tokį unikalų reikalą mūsų mieste.

Tačiau dabar rizikuoti gyventojų saugumu, sveikata, mūsų žalia gamta, rizikuoti kitais šalia dirbančiais verslais, kurie žada trauktis, jeigu cheminių medžiagų gamykla atsiras kaimynystėje – neleisiu.

Mes privalome apsidrausti. Vieną pamoką jau turėjome. Alytus tikrai nebus eksperimentiniu miestu. Nes šitą miestą aš tiesiog labai myliu.

Viešas poveikio aplinkai vertinimas bus pristatymas nuotoliniu būdu birželio 8 d. Tikiuosi, tada visi gausime atsakymus į rūpimus klausimus.

Tada ir sudėsime visus taškus ant I.

Fotogalerija


Komentarai

25
Komentuoti
kaimas2020-05-22
Šis "veikėjas" su kiaulės akimis tik Naujuosius Vasiukus pastatyti gali.
Vizija2020-05-22
Prie aptvertos gamyklos teritorijos vartų stovi minios alytiškių trokštančių nors trumpam patekti į gamyklos teritoriją ir pakvėpuoti visas ligas gydančiu aromatu sklindančiu iš šios gamyklos cechų. Nesvarbu, kad reikia laukti kelias valandas, bet pakvėpavus šiuo aromatizuotu gydomuoju oru pasidaro nebaisios jokios ligos, net ir korona virusas. Žmonės dėkoja naujajam Alytaus ekonomikos ir miestelėnų gelbėtojui ir neša jam gausias dovanas...
Ilfas ir Petrovas..2020-05-22
Ostapas - Suleimano - Berto - Marija - Benderis....:))))
Nu šiaip2020-05-21
Labai nemalonus ir nieko gero nežadantis veikėjas kiek teko girdėti.
nnn2020-05-21
jo geras cia veikejas,pravare visas tevo sukurtas firmas ,jau kazka uzjaute ,praplaut
Mmmm...taip...2020-05-21
Teko su šiuo "verslininku" susidurti... Nei išsilavinimo, nei kultūros. Tik a.a. tėvo palikimas (ir to bala žino kiek ištaškė). Netekę girdėti nei vieno gero atsiliepimo apie jį, nebent pats pasirūpindavo kokiu straipsniu. Negi galima pasitikėti bent vienu jo žodžiu? (p.s. o skaičiuot, kaip matosi, taip ir neišmoko daugiau , kaip ir visur pagrindinis skaičius 1 (MS LT01)????????????)
Dugnas2020-05-20
Yra Dugnas. Kaip šita būtybė gali dar kažką kurti daryti ir veikti? Kiek žmonių apgavęs? O kiek dar žmonėm pinigų neatidavęs? Kiek anksčiau atilsin per jį išėję? Kaip dar jo kas gali klausyti?
Alytiskis2020-05-20
O kur jau ju su grigaravicium skelbta gamyklos plasta cechai kurie butu sukue daugybe darbo vietu,net visai lietuvai buvo per ziniasklaidai pasiskelbe
riebus įmitęs2020-05-20
paršeli.....
nemo2020-05-20
Cia klounas o ne verslininkas. Kiek buvo tevo palikta imoniu visas subankrotino pinigus istaske imonems liko skoloje.Jeigu pas zmogu nera smegenu nuo gimimo tai smegenys ir nedaauga. Stateta miela malonu ziureti kaip tvarkosi o sitas nesuprantu i ka jis nusidaves.
tak to tak....2020-05-19
Panašu, kad rusai specialiai mums keršija vietinių pusgalvių rankomis.
Jokiu būdu2020-05-19
Čia,kaip Cicėnas su savo padngų gamykla...Būdamas statybų versle,kalba iš oro apie chemines medžiagas.Nieko apie tai žalio supratimo neturėdamas.Argi chemijos gamykla statos iš seno pastato,kažką pertvarkant.O jie be ES pinigų ta gamykla užsiimtų.?Manau neee.Dabar ES Pinigus praplaut reikia.
Senbuvis2020-05-19
Turejome galvaninius cechus OC 12/4, masinu gamykla , H2o kur...o Dailidke, Nemuna...... Naftos baze, karinis dalinys, kur nafta plauke? I Dalide,po to i Nemuna.... parkatiskai nevalytas h2o., sunkieji metalai, elektrolitai, rugstys, sarmai druskos ir t.t Is galvaniniu cechu ,proceisnis oras nevalytas i .... Alytaus dausas. :) Ir tai sios gamyklos , nenaudojo rugsciu tukstanciais tonu. Ne viena gamykla nedirbo be avariniu situaciju....NE VIENA. Buvo baudos, slepimai nuo visuomenes nevalytus vandenis, uzmirsot kiek sunkiuju metalu dailides dumbluose? Zmones , i kolektyvinius sodus veze, chromas ,nikelis, varis cinkas ,alavas ir ju druskos....vaje vaje, svarbu uz dyka, o kai kurie valdininkeliai ir pardavinejo. :)
Nafta , buvusioje Naftos bazeje, ir po siai dienai..."ilsisi " ten.
Letas zmoniu nuodijimas. Ne veltui, prie ruso uz kenksmingas salygas ,10% prie algos. :) ir pienukas..ne toks , kaip dabar, sveikesnis.
Sakyciau, geriau medvilneje , sandeliuoti atominiu elektriniu atliekas.....garntuota mirtis po trumpo laiko. Ir nebus isgyvenusiu ir problemu nebus., :)
Uztenka ARATC kvapu....vsio zakonna. :)
Kur garantija, kad vejas niekuomet nepus i ALYTU ?
Prisiminkit Kalipedos juru uosto problemas, kaip zmones kovoja?
REZIUME....dideli pinigai, pamina visa zmoniskuma ir zmoniu sveikata.
Tautieciai....mastykit uz ateiti, o ne padarinius keliu zmoniu saujeles ambicijom.
Alytus2020-05-19
As uz gamykla maladec darbo bus!
pasakėlės prieš miegą2020-05-19
Žaliava nėra pavojinga medžiaga, bet pavojingos medžiagos bus naudojamos gamyboje (sieros rūgštis, peroksidas ir t.t.), todėl nereikia aiškinti, kad bus beatliekinė gamyba ar pan. Kur dėsis garavimo ar džiovinimo metu susidariusios medžiagos? Šitie senoviniai darbdaviai kažkodėl mano, kad žmonės yra kvaili ir galima jiems sekti pasakas apie naujas (vieninteles pasaulyje) beatliekines technologijas ir tikrai visi jomis patikės. Pasakose išbandymai būna varinėmis triūbomis, ugnimi ir vandeniu - kažin ar atlaikys Cesiulis?
Mikas2020-05-19
Atidžiai perskairykite klausimus ir atsakymus į juos. Neatsakyta nei į vieną klausimą, tik issisukinejama.
Ne duok Dieve tokių gamyklų mieste ir tokių verslininkų.
kestutis2020-05-19
teisingai zmones ir kalba kad baiges dauguose melzeju kursus
kur torpeda.. ? kiti tarybos nariai?2020-05-19
paziurejau i snuki... verlo reikalu netureciau.. atrodo nepatikimai :)
Algis2020-05-19
Atlapnosiu aš jy asila
Elis2020-05-19
Pydaras tas stasiukynas ir jo saika????
nu jo2020-05-19
kaži šytas kasmanautas bent viduriny baigis
TiKSLIAI2020-05-19
....VIEN ZHODIS--stasiukynas--sudrebina kaip AFERISTAS....
Dzūkas2020-05-19
Užduotas labai konkretus klausimas - "Kur Lietuvoje ar aplinkinėse šalyse veikia artimiausia panaši uolienų perdirbimo gamykla, ar jos veikla nesiskundžia tos vietovės gyventojai, neturi problemų biudžetiniai (etatiniai) ir vadinamieji nepriklausomieji (visuomeniniai) aplinkosaugininkai?". Atsakymas - "Magnio sulfato gamyba yra vykdoma daugelyje pasaulio šalių, tačiau UAB „MS LT01“ sukurta technologija yra vienintelė." Labai tiksliai, galėjo atsakyti - Žemės planetoje, tikrai nebūtų suklydęs :) Ir apie vienintelę technologiją, tai geriau būtų patylėta :)


Alytiškis2020-05-19
Kalba kaip iš mėnulio nukritę ! Tūkstančiai tonų sieros ir kitokio velnio bus panaudojama perdirbant ! Jei ten gaisras ar kokia avarija, miesto net evakuoti nereikėtų, nes nespėtų, visi uždustų !!! Apie ką čia kliedi tie "investuotojai" ! Šalia žmonės gyvena !!! Tokia gamykla tik laukuose, 100 km spinduliu nuo žmonių !!! Ir tai, protingi, savo šalies neniokotų tokiomis "gamyklomis". Ne veltui vokiečiai dundukus iš Lietuvos susirado, pas save tai nesteigia
KREDITORIAI , kuriem neatidavei EUR2020-05-19
Kada atiduosi skolą ???!!! aferist.....
traffix.lt