1 c Alytus
Šeštadienis, Lapkričio 28d.
DzūkijaLaisvalaikis ir kultūra
2020 Gegužės 14d.
0

Lietuvos dvarų filmuke – ir Aštrioji Kirsna

titleNuotraukų galerija

Aštriosios Kirsnos (Lazdijų r.) dvaras su kitais Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nariais sukūrė ir dalinasi nauju filmuku, atskleidžiančiu gamtos, istorinių vietų grožį, pažinti kultūrinį paveldą.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija šiuo metu vienija 64 pilių ir dvarų paveldo išsaugojimu besirūpinančius narius, fizinius ir juridinius asmenis, kurių pastangomis senuosiuose istoriniuose Lietuvos pastatuose saugomos praeities vertybės, vykdomos kultūrinės veiklos, buriasi vietos bendruomenės.

Aštriosios Kirsnos dvaras, nuo Lazdijų – už 12-os kilometrų. Jis prie Lazdijos ir Rudaminos upelių, 1536 m. įkurtas su Karužių kaimu. Raistas prie Kirsnos upelio, vadinamas Aštra, buvo paskirtas Žygimanto Augusto dvariškiui Bogdanui Bielkai, šis dvarą perleido Benešui Mlinskiui.

1592 m. karalius Zigmundas III privilegija padovanoja Aštriosios Kirsnos dvarą Kijevo kaštelionui ir Liubeco seniūnui Povilui Sapiegai. Pastarasis rezidavo Leipalingio dvare ir, nuolat spaudžiamas pinigų trūkumo, pardavė dvarą Romanui Praževskiui.

Metams bėgant šioje vietovėje susidarė trys dvarai – Bulakava, Novaradziškės ir Aštrioji Kirsna. Dvaras ėjo iš rankų į rankas, kol 1755 m. atiteko Včicesiūnų seniūnui ir Kauno pavieto teismo paseniūniui Juozapui Tadui Karengai. Šio nurodymu buvo sudarytas dvaro inventorius, kuriame rašoma, kad dvare yra dviejų aukštų mediniai griūvantys rūmai, sūrinė, arklidės, daržinė, kluonas, bravoras ir malūnas, taip pat dvarui priklausančios trys smuklės.

Po J. T. Karengos mirties dvarą pasidalijo keturi jo sūnūs. XIX a. viduryje dvaras tapo Gavronskių giminės nuosavybe ir tuo metu dvaras turėjo 9160 margų žemės, veikė plytinė, spirito gamykla, kalkinė, malūnas, lentpjūvė.

1910 m. Aštriosios Kirsnos dvaro savininku tapo Krinskis, o 1912 m. – Balinskis.

Vykdant 1922 m. žemės reformą, dvaras buvo „išparceliuotas“, o savininkui palikta 150 ha žemės ir kultūriniam ūkiui išnuomota 170 ha žemės.

1927 m. Aštriosios Kirsnos dvare buvo įsteigta žemesnioji žemės ūkio mokykla.

1940 m. sovietinė valdžia nacionalizavo dvarą, o 1945 m. XIX a. II pusės neoklasicistiniuose dvaro rūmuose įsikūrė Aštriosios Kirsnos tarybinio ūkio administracija.

1990 m. Aštriosios Kirsnos dvaro ansamblį sudarė 19 statinių ir parkas su tvenkiniais.

Fotogalerija

  • Aštriosios Kirsnos dvaras. Lino Bartašiaus nuotr.

Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt