13 c Alytus
Sekmadienis, Rugsėjo 20d.
Nuomonė
2020 Balandžio 19d.
10

Skęstančios Britanijos gelbėjimas – imigrantų reikalas

titlePixabay.com nuotr.

Tautiečiai, būkite budrūs! Venkite nepažįstamųjų gatvėse, jeigu dar neturite, pagalvokite apie namų apsaugos sistemą, nepasitikėkite niekuo, net savo artimaisiais, ir miegokite atmerktomis akimis. Dar geriau, sudeginkite savo pasus, pasikeiskite savo pavardę, pasidarykite plastinę operaciją ir išsikraustykite gyventi į trobelę vidury miškų, be jokio ryšio su išoriniu pasauliu. Kitaip, vieną naktį  į duris pasibels ginkluotų vyrų gauja, suvarys visą jūsų šeimą į brezentu dengtą sunkvežimį, nuveš į artimiausią oro uostą ir išskraidins nežinoma kryptimi. Į Britaniją. Skinti uogų. Koronaviruso grėsmės šešėlyje užtemsta kiti svarbūs dalykai, vykstantys aplink, užtemo ir šis – iš Rytų Europos grobiami žmonės, sodinami į lėktuvus ir skraidinami į vergiją…

Šaržuoti galima iki begalybės, bet teisybės nepaneigsi – praėjusį ketvirtadienį Londono Stanstedo oro uoste nusileido specialiai užsakytas lėktuvas su darbininkais, atvykusiais pagelbėti vietiniams nuimti derlių. Pirmas iš šešių. Tiesa, ne iš Lietuvos. Iš Rumunijos.  Tačiau tai nekeičia fakto – tam tikri Britanijos sektoriai sunkiai tvarkosi be tų, kuriems dar visai neseniai buvo užkirsti visi keliai patekti į jų šalį. O sunkiai tvarkosi, nes, paprastais žodžiais tariant – nėra kam dirbti.

Dėl koronaviruso užsidarius sienoms ir nesulaukus įprasto sezoninių darbininkų srauto, ne ką lengviau sekasi ir kitoms Europos šalims, pripratusioms prie darbo jėgos iš svetur, tačiau virusas pasibaigs ir kitą derlių Vokietijoje vėl nuiminės atvykėliai iš Vengrijos, Lenkijos, Rumunijos bei Lietuvos. Tuo tarpu britams tai, kas vyksta šiandien, yra netolimos ateities realybė.

Didžiosios Britanijos santykiai su imigrantais - sunkūs ir įtempti. Dar komplikuotesni jie tapo po 2004 m., ES prasiplėtus į Rytus ir naujomis narėmis tapusių šalių gyventojams pradėjus masiškai naudotis atsivėrusiais legaliais keliais į ūkanotojo Albiono darbo rinką. Nors Londonas yra vienas kosmopolitiškiausių pasaulio miestų, po kurio stogu suranda vietos įvairiausių tautų ir kultūrų atstovai, tiek jame, tiek už jo ribų viskas nėra taip sklandu. Imigrantai kaltinami D. Britanijos pašalpų sistemos išnaudojimu, darbo vietų atiminėjimu iš vietinių, bei, kadangi sutinka dirbti už mažesnę algą, darbo užmokesčio dydžio mažinimu. Nesvarbu, kad tyrimai rodo, jog imigrantų kontribucija į JK biudžetą mokesčių pavidalu yra didesnė, nei gaunamos pašalpos ir lengvatos iš valstybės. Nesvarbu, jog iš teiginių apie  darbų atiminėjimus jau seniai buvo atvirai juokiamasi. Vienam žymiausių britų komikui Džimi Karui (Jimmy Carr) priklauso juokelis: „Žmogus iš Lenkijos atvažiuoja į tavo šalį, jis nekalba tavo kalba, neturi pinigų, nieko nepažįsta ir atima tavo darbą pačią pirmą atvykimo dieną? Tu tikrai turėtum būti šūdinas darbininkas”.

Iš pradžių lenkai su lietuviais, vėliau prie jų prisidėję rumunai bei bulgarai, apibrėžiami terminu „Rytų europiečiai“, tapo pagrindiniais kaltininkais dėl bet kokios šalį ištikusios negandos. Imigracijos korta smarkiai manipuliavo ir už „Brexit“ skatinantys balsuoti agitatoriai. Tačiau nepraėjus nė trims mėnesiams nuo sausio 31-osios dienos šampano purslais, džiaugsmingais aplodismentais ir pergalės šūkiais papuošto oficialaus Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos,  patys britai pamatė, kad jų savarankiškumo ir nepriklausomybės nuo imigrantų balionas pradeda bliūkšti.

Pagal nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliosiantį imigracijos reglamentą, norintiems naujai atvykti žemos kvalifikacijos darbininkams nebus suteikiamos vizos gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje. Išimtis bus suteikiama tik sezoniniams darbininkams (tokiems, kurie buvo atgabenti iš Rumunijos). Tačiau valstybės nustatytas jų skaičius, galintis gauti šešių mėnesių vizas trumpalaikiams darbams, yra juokingas palyginus su reikalingų skaičiumi. Valstybė leidžia sezoniniams darbams atvykti 10 tūkstančių darbininkų iš Europos. Valstybinės žemdirbių unija (NFU) teigia, jog norint džiaugtis britiškoje žemelėje užaugintomis gėrybėmis, reikia bent 70-ies tūkstančių.

Kur gauti kitus? Ar sezoninių darbuotojų trūkumo žemės ūkio darbams problemai yra alternatyvių sprendimų? Remtis vietinių studentų pagalba yra sudėtinga, nes gegužės-birželio mėnesiai yra pats mokslo metų įkarštis. Patys pašalpų išlepinti vietiniai taip pat nesiveržia dirbti sunkių ir menkai apmokamų darbų. Tikėtis, jog pavyks pritraukti bedarbius, irgi neatrodo realus variantas, nes  bedarbystės lygis D. Britanijoje yra vienas žemiausių šalyje per paskutinius 44 metus (2019 m. gruodį oficialiai buvo 3.7% darbo neturinčių gyventojų), tad surinkti papildomus 60 tūkstančių sezoninių darbuotojų, atrodo, yra misija neįmanoma. Kas belieka? Norint išvengti tuščių lentynų parduotuvėse, beliks peržiūrėti savo imigracijos politiką ir kažką bandyti taisyti.

Kad britai pradeda suvokti situacijos rimtumą, rodo ir staigiai besikeičiantis požiūris. Antiimigracijos ruporas „Daily Mail“, ne kartą sulaukęs pastabų už netolerancijos ir nusistatymo prieš atvykėlius skatinimą, žinią apie iš Rumunijos atskrendančius lėktuvus su darbininkais, padabino antrašte „Rumunai atvyksta mūsų išgelbėti”, o straipsnyje buvo vartojami šiam dienraščiui netipiški išsireiškimai apie imigrantus, kaip „kritiškai svarbūs darbininkai atvyksta gelbėti Britanijos derliaus“. Belieka tik laukti, kokias pamokas iš šios susidariusios situacijos išmoks tie, kurie priiminėja sprendimus.

Įsivaizduokime situaciją, kai vieną rytą, kažkur Anglijoje, vietinis gyventojas, vis dar besidžiaugiantis, kad pagaliau tie parazitai iš Rytų Europos netrukdys jo ir jo šalies šviesiam rytojui, per radiją išgirsta apie krizę žemės ūkio srityje ir specialiais reisais atskraidinamus darbininkus iš Rumunijos, kurie raudonais kilimais vedami į paauksuotas karietas ir, saugomi Karališkosios sargybos karių, vežami į šalies gilumą. Išbalęs jis puola ieškoti paguodos savo „Daily Mail“, atsiverčia ir staiga jo šokiruotą veidą iškreipia grimasa…

Prasidėjus „Brexit“ vajui bei kartu su juo kilusiai psichozei dėl imigrantų ir garsiai griaudint „Susigrąžinkime šalies sienas į savo rankas“ lozungams, vienas mano norų buvo pamatyti tą staigaus suvokimo grimasos apimtą brito veidą. Suvokimo, kad tie atpirkimo ožiais paversti geresnio gyvenimo ieškantys žmonės, dirbantys darbus, prie kurių jis nenori nė prisiliesti ir dėl kurių triūso jo šeima gali džiaugtis patogesniu gyvenimu, yra svarbesni jo kasdieniam gyvenimui daug labiau, nei galėjo įsivaizduoti. Atrodo, šiam norui pavyko išsipildyti anksčiau, nei galvojau.

 

Virginijus Kacinkevičius

 


Komentarai

10
Komentuoti
a2020-05-19
dar tik svarste del isstojimo is es ,bet jau verslas ir ukininkai sake kad bus sakes ,bet Teresa su antikvariniais diedukais norejo iseit tai ir gavo ko norejo ,o dabar turi ka turi,teko dirbt sezoninius darbus fabrike ir zemes ukyje ,negaliu sakyti kad kazkas elgesi blogai ,bet kad darbai labai sunkus tai faktas,nuvaziuoji 4 men atvarai kaip zombis ir i Lietuva ,ilgiau neisbutum,bet pinigai buvo geri palygint su Lietuva.jie pamatys kad negali be imigrantu ir darys darbo vizas.
Valdui2020-04-22
Autorius šaržuoja, nes pats faktas, kad specialiais užsakytais lėktuvais žmonės iš Rumunijos gabenami į JK, skamba kaip jūsų minėti trėmimai, žmonių grobimas ar ėmimas į vergiją.
Valdas 2020-04-21
Straipsnis neblogas.Tik pradžia yra nesuprantama. Atrodo kaip trėmimai.
Rami Siela.2020-04-21
Tai gal tada nebereikia tos Anglijos.
Te užtvindo šią šalį vandenėlis ir puse pragaro nugarmės.
Juk didesnės vergų šalies nei pasauly nematyti.. Gal Olandija dar.. vejasi..
Bet šiaip nuoširdžiai tariant - tegul visus kurie nemandagūs neišprusę tamsiaodžius musulmonus rumunus ar kitus siunčia į savo šalis.. Nes gamtoje nebus tvarkos su tais kurie nemėgsta net savęs.. Geriau tegul nuskęsta ši Karalystė ir pagaliau ateis šviesa į daugelio žmonių akis.
Londonas yra tiesiog pragaro vidurys - tad su visa pagarba - linkiu visiems pasveikti - jei corona nepadeda te padeda Dievas.. Bet turi ateiti pabaiga šitai nesveikai važiuojančiai šaliai.
Iki tautiečiai.
Ramybės.
Irena2020-04-21
Aš Anglijoij gyvenu 14 metu ir esu labai laiminga Lietuvoje apie tokl gyvenimą galeciau tik pasvajoti????Ray2020-04-21
Tai yra perdėtas straipsnis. Pirmoje eilėje niekas nieko negrobia, antroje eilėje ne iš Rumunijos o iš Bulgarijos žmonės savo valią su vauceriniais Wizair lėktuvais skrenda kur darbdavys už kiekvieną apmoka 250 svaru. Sienos į Angliją ne uždarytos, visus priima ir nacionalizmo nėra. Ką rašo puse melo. Anglai kaip nekentė migrantų taip ir nekes. Sėkmės ir kantrybės Anglijoj geriau negu Lietuvoj su Skverneliu......
Armiux2020-04-21
Juokinga pats gyvenu Anglijoje nedirbu juodo darbo ir nesu tas budulis kur atvyksta sezoniniai darbui. Bet labai aiškiai matau kas vyksta su juodais darbais kuriuos anksčiau dirbo nemokantys kalbos ir už minimumą emigrantai, jų trūksta ir tie kur yra po truputi mažėja dauguma palieka šalį vyksta kitur kur saugiau dėl rytojaus. O anglai? Na jau jie neis dirbti tų darbų o jai ir atsiranda vienas tai maždaug iš srities atėjau į darbą išsiviriau kavos ko dar iš manęs tikitės? Infrastruktūros nėra beveik išskyrus tuos ūkius, pamėginkite pagalvoti nors apie vieną prekę kuri gulėtų jūsų namuose pagaminta anglų? Praeis keli metai kol pasibaigs visos šalies santaupos ir skolinsis iš Europos sąjungos pinigus, bus užversti amerikiečių prekėmis kurios kaip pvz vištiena plaunama chlorkalkėm užtvindys jų lentynas.
Rob2020-04-20
Tam pačiam laikraštyje jau rašė kovo pabaigoje, nesulaukus iki balandžio vidurio 10 tūkst. easternų- gegužę britonai daržovių nebematys. Badas arba importas. O kas su ūkininkais? Vyriausybė jūjų priėmė nutarimą, apmokėti 10-12tūkst. svarų skrydžius, kad tik britonai ėstų savos šalies burokus. Jei vienas reisas talpina apie 200 juodadarbių tai reikia apie 50 skrydžių, negana to dar ūkininkams pritaikytos didelės mokesčių nuolaidos ir jų atidėjimas.
Arūnas2020-04-20
Šaunuolis
Jo2020-04-19
Jie be kt.pagalbos neissivers,anglai nenori dirbti,Joe tik pasalpu nori
traffix.lt