7 c Alytus
Trečiadienis, Lapkričio 25d.
VerslasPolitika
2020 Balandžio 16d.
6

Ginti Alytaus aeroklubą ir jam patikėtą istorinį aerodromą stoja šalies aviacinės organizacijos (ATNAUJINTA. PILDOMA)

titleNuotraukų galerija

„Gerbiamieji, dėkodami už jūsų pagalbą išsaugant Alytaus aerodromą, ginant garbias aviacijos tradicijas Dzūkijos sostinėje, dar kartą prašome dėmesio: daugiau nei 80 metų gyvuojantis aerodromas – vėl pavojuje!“, - į žiniasklaidą kreipėsi mieste seniausia be pertraukų veikianti visuomeninės organizacija Alytaus aeroklubas ir gausus būrys Lietuvos aviacinių asociacijų, federacijų ir kitų organizacijų.

Alytaus aeroklubui, valdančiam istorinį (nuo 1939-ųjų veikiantis) Alytaus aerodromą, kuris yra patikėtas iki 2078 metų, pasak aviatorių, sulaukė velykinės Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) „dovanos“ – sunaikinimu grasinančių projektų, numatančių, kad Lietuvos Respublikos vyriausybė planuoja „perduoti Alytaus miesto savivaldybės nuosavybėn savarankiškosioms savivaldybės funkcijoms įgyvendinti valstybei nuosavybės teise priklausantį ir šiuo metu Lietuvos sporto centro patikėjimo teise valdomą nekilnojamąjį Alytuje, Miškininkų g. 3, kurio likutinė vertė 2020 m. kovo 31 d. – 2 tūkst. 212,35 Eur“.

ŠMSM ir vietos valdžios užmojams sunaikinti Dzūkijos sostinėje seniausią visuomeninę organizaciją Alytaus aeroklubą ir siekiams nutraukti aviacinę veiklą klubui patikėtame legendiniame aerodrome, kur saugomas ir Normandijos-Nemuno eskadrilės atminimas, griežtai prieštarauja šalies aviacijos organizacijos. Beveik 20-ies jų atstovai pasirašė dokumentą, kuris pasiekė ne tik žiniasklaidą, tačiau ir LR vyriausybės vadovą Saulių Skvernelį, ŠMSM vadovą Algirdą Monkevičių ir LR vyriausybės kanceliariją.

17-os aviaorganizacijų prieštarauja LR vyriausybės (LRV) nutarimo „Dėl aviacijos sporto ir bendrosios aviacijos paskirties nekilnojamojo turto perdavimo Alytaus miesto savivaldybės nuosavybėn“ projektui ir atkreipia dėmesį, kad tai pažeidžia esamą teisinį reguliavimą. Aviatoriai nurodo, kad Valstybės kontrolė ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) primena, kad „Valstybės kontrolės rekomendacijos sietinos su Valstybės nekilnojamojo turto (VNT) perdavimu savivaldybių nuosavybėn jų savarankiškosioms funkcijoms vykdyti. Tuo tarpu paskaičiuota, kad, net „25 procentai valstybės perduoto turto, kurį savivaldybės nurodė ketinančios panaudoti savo savarankiškosioms funkcijoms vykdyti, nėra naudojama tam tikslui, dėl kurio valstybės turtas buvo perduotas, ir, įtraukus į savivaldybių nekilnojamojo turto pardavimo sąrašus, turtas parduodamas aukcione“, dėl to Valstybės kontrolė rekomendavo Vyriausybei teisės aktuose maksimaliai apriboti VNT perdavimą savivaldybių nuosavybėn ir sudaryti sąlygas tikslingam jo panaudojimui.

Bendrame Lietuvos aviacinių organizacijų rašte primenama, kad STT keliose antikorupcinio vertinimo išvadose pateikė rekomendacijos sietinos su savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto teisinio reguliavimo tobulinimu ir siekiu, kad savivaldybių turtas būtų valdomas Turto valdymo įstatyme aiškiai apibrėžiant pagrindines savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo sąlygas, savivaldybės institucijų įgaliojimus priimant sprendimus dėl turto valdymo“.

„Deja, net ir po daugybės raštų gautų iš aviacijos sporto šakas vienijančių asociacijų, po visos eilės šių asociacijų narių organizuotų susitikimų, ŠMSM nenori žinoti, kaip ir kokiomis priemonėmis minėtus tikslus ketina pasiekti Alytaus miesto savivaldybė“, - galimai neskaidrius susitarimus nutarimo projekte dėl Alytaus aerodromo įžvelgia Lietuvos aviatoriai, kurie stebisi, kodėl ŠMSM neatrodo svarbi aplinkybė, kad Alytaus miesto savivaldybė nepajėgi pati plėtoti aviacijos sporto, niekada jokios panašios veiklos neorganizavo ir neketina to daryti nei bendradarbiaudama su perduodamą turtą valdančiu ir prižiūrinčiu Alytaus aeroklubu, nei kaip nors kitaip.

Alytaus miesto savivaldybės vos penkių eilučių aiškinamajame rašte prie sprendimo „Dėl sutikimo perimti valstybės turtą“ aiškiai įvardinama – perimtas turtas bus naudojamas verslumui skatinti ir investicijoms pritraukti, toliau cituoja Lietuvos mažosios aviacijos atstovai, aiškinamajame rašte nei aerodromo statusui ar jo funkcionavimui, nei aviacijos sportui neradę nė vieno ministerijos, savivaldybės ar vyriausybinio žodžio.

Susivieniję 17-a Lietuvos aviacinių organizacijų prašo nepritarti Vyriausybės nutarimo projektui, pagal kurį VNT galėtų perimti Alytuas miesto savivaldybė. „Norint nestabdyti ir nežlugdyti normalios aviacijos sporto organizacijų veiklos, siūlome inicijuoti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo ŠMSM priklausantis Lietuvos sporto (buvęs olimpinis) centras būtų įpareigotas pasirašyti panaudos sutartis su visais aeroklubais 1 metų laikotarpiui, kol bus išnagrinėtos visos galimybės sistemiškai išspręsti efektyvaus aviacijos sporto inventoriaus ir visų bendrosios aviacijos aerodromų naudojimą“, - ragina Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento, buvusio LR ūkio ministro, dabartinio Jonavos r. mero Mindaugo Sinkevičiaus vadovaujamas šalies aviacijos sportą ir bendrąją aviaciją vienijantis Lietuvos aeroklubas, pažymintis, kad jo federacijos, rengdamos varžybas, mokymus, naudojasi Alytaus aerodromo baze, o konkrečiai tai daro akrobatinių skrydžių, sklandymo, vaikų sklandymo, aviamodelių ir kitos federacijos, taip pat Lietuvos kariuomenės padaliniai ir kt.

Išklausęs aviatorius Alytausgidas.lt komentarų kreipėsi į kitas suinteresuotas puses, t. y. į Alytaus m. savivaldybę bei kitas VNT perdavimu (perėmimu) suinteresuotas organizacijas. Gavę jų atsakymus, šią publikaciją kaskart atnaujinsime.

Su visu 17-os aviacinių šalies organizacijų raštu galima susipažinti ČIA.
LR vyriausybės nutarimo projektas skelbiamas ČIA, papildymas – ČIA.

ATNAUJINTA

Vyriausybės ekonomikos politikos grupė papildomai informavo, kad dėl VNT Alytuje, Miškininkų g. 3, perdavimo derinta su valstybės įmone Turto bankas ir Alytaus miesto savivaldybės administracija, kurios taryba, pasak LRV kanceliarijos, „artimiausiu metu numato svarstyti klausimą dėl pritarimo steigti laisvąją ekonominę zoną civilinio aerodromo teritorijoje Alytuje, Miškininkų g. 3“, savivaldybė vyriausybę darbo tvarka informavo, kad „šiuo metu dar nėra priimtų sprendimų, kaip konkrečiai bus panaudotas perimtas aviacinės paskirties turtas“, tačiau „planuoja, perėmusi šį turtą nuosavybėn, jo tolesnio naudojimo klausimą spręsti kartu su aviacijos sporto bendruomene bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija“.

Beje, Vyriausybės kanceliarijos teisės grupė paskelbė, kad esminių pastabų neturi, tačiau atsižvelgs į redakcinį pasiūlymą. LRV kanceliarija patvirtino, kad aviacijos sporto bendruomenė 16 (Alytausgidas.lt redakcijos pastaba: 17) aviatorių federacijų, asociacijų ir aeroklubų vadovai „prieštarauja pateiktam nutarimo projektui ir prašo Vyriausybės jam nepritarti, kol bus išnagrinėtos visos galimybės sistemiškai išspręsti aviacijos sporto inventoriaus ir visų bendrosios aviacijos aerodromų efektyvaus naudojimo klausimus“, dar priduriama, jog „aviacijos sporto bendruomenė siekia sugrąžinti aerodromuose esančio turto panaudos arba patikėjimo galimybes aeroklubams arba jų susivienijimams“. Visa tai Vyriausybė ketina apsvarstyti tarpinstituciniame pasitarime.

PAPILDYTA

Alytaus miesto vicemero Šarūno Klėgerio, kuris buvo paprašytas pakomentuoti nutarimo projektą, teigimu, „ne savivaldybės kompetencijoje komentuoti Vyriausybės nutarimus ir kitus šalies valdžios priimtus sprendimus".

Kaip mūsų portalą informavo LRV kanceliarija, Alytaus ir visos Lietuvos mažosios aviacijos atstovams aktualų klausimą numatoma aptarti tarpinstituciniame pasitarime ir ketinama svarstyti nuotoliniame Vyriausybės posėdyje, į kurių dienotvarkes svarstant diskutuojamą nutarimo projektą bus įtraukti ir 17-os organizacijų išdėstyti argumentai. Patikslintomis žiniomis, pirmasis posėdis planuojamas balandžio 21 d.

 

 

Fotogalerija


Komentarai

6
Komentuoti
Ar2020-04-21
Ar negraužtų sąžinė šiandieninius Alytaus miesto vadovus, sugriovus , sunaikinus prieš tiek metų buvusių alytiškių sukurtą aerodromą?Sunaikinti, išporceliuoti viską galima labai greitai. Bet ,ką gero sukursite ir paliksite ateinančioms kartoms per savo valdymo kadenciją. Turite labai gerai pagalvoti. LEZ-ui aerodrome -ne vieta.
Cesiuliui2020-04-17
Atsistatydink
nu2020-04-17
Netoli yra Pociūnų aerodromas gal su jais reiktų tartis ir jungtis, nes miestui per didelė prabanga laikyti tokį sklypą neįveiklinus.
Hjkll2020-04-17
Tokie tokius gyna suarti ta lau ką
aaa2020-04-17
Manau ši Alytaus valdžia moka tik valstybinius sklypus "įsisavinti". Šluoja garažus, aerodromus, nes kitos žemės, kurią galima parduoti jau neliko. Savivaldybė žemės jau neturi, tai perima valstybės žemę - aerodromą. Apie ateinančias investiciją nėra ką kalbėti - kiek investicijų atėjo į sutvarkytą infrastruktūrą pramonės rajone, stovi tušti sklypai.
Alyta2020-04-16
Jei ne stogų mentalitetai, kurie kurt nemoka tik atsišlifavę kitų sukurta naudotis, per 5 paskutinius metus į Alytų būt įmanoma pritraukt min. 150 milijonų es paramos ir protingai naudojant, kiti rodikliai ir atmosfera Alytuj. Brt, kaip ir Alitos atveju, kur prieš kiti sukūrė, jie atsišlifavę pasinaudot. Per aną kadencija įdėmiau vertinant net 5 savivaldybės įmonių vadovai pakeisti. Į blogesnės kokybės prieš tai buvusius. Pasekmė valdymui dar prastesni rinkimų rezultatai ir pati neatsakingiausia valdžia ir taryba. Didžiausias gyventojų mažėjimas Alytuj per paskutinius 30 metų. Kur vyksta kryptingai. Nuo buvusių apie 80 tūkstančių sumažėjo iki 50 tūkstančių ir mažėja. Įdomiai atrodytų žurnalistinis tyrimas apie top 10, kurie tiesiai ar netiesiai daugiausia įtakojo Alytaus nykimą laikotarpiais per 30 metų. Simboliškas teisėsaugos verdiktas - uždraust n metų dirbt atsakingą darbą. Šiam, kuris vienok savivaldybės sistemoj iš vadovų buvo gabiausias ir turintis reikiamą ūkinę patirtį. Vadinas tinkami priešingai - negabūs ir aklai paklusmūs. Įdomu valstybei menama žalos suma- sudėjus sumas lėšų, kiek vietoj jo ir dar yra sustatyti atstovai iš svetur išnaudoja atvykstant į darbo vietą Alytuj ir gryžtant kas dieną išnaudoja ir kaip kompensuojama, iš kur dengiama. Vienok taryboj privengia prabilt apie dzūkijos vandenys ir šilumos tinklai įmonių reikslus garsiau. Kiek priartėjo, tik susigūžia ir.. kitur per menkniekius vieni kitus blusinėja be gailesčio. Toks kaip pusiau policinio valdymas ant Alytaus. Labai daug ir koncentruotos energijos skiriama, kad užslopint neįtinkančius.
traffix.lt