3 c Alytus
Penktadienis, Gruodžio 4d.
AktualijosSveikataKoronavirusas
2020 Kovo 23d.
0

COVID-19: besilaukiančioms ir naujagimiams

title

Koronavirusui nesitraukiant, daug nerimo jis kelia tarp besilaukiančių moterų. Daugelyje ligoninių sugriežtinus lankytojų tvarką, nebus leidžiama, kad gimdyves lydėtų artimas žmogus. Tačiau kaip dėl pačios ligos? Kiek ji pavojinga besilaukiančiosioms ir naujagimiams?
Lietuvos neonatologijos asociacija valdybos posėdyje patvirtino oficialią informaciją.

Ar nėštumo metu koronavirusas yra perduodamas iš mamos vaisiui prieš, per ir po gimimo?

Kokią galimą įtaką naujagimio būklei turi perinatalinis perdavimas, vis dar nežinoma, tačiau yra aišku, kad naujagimio, užsikrėtusio COVID-19 (SARS-CoV-2) virusu, būklė daugiau priklauso nuo motinos infekcijos sunkumo ir gretutinių akušerinių patologijų, nei nuo pačio viruso.

Pasak medikų, labiau tikėtina, kad naujagimiui COVID-19 infekcija gali būti perduodama iš motinos oro lašeliniu būdu po gimimo, nei vertikaliu būdu.

Įprastų koronavirusų sukeltos kvėpavimo takų infekcijos naujagimystėje ir pirmaisiais gyvenimo metais jau buvo žinomos ir prieš pastarąjį COVID-19 protrūkį.

2020 metais jau nustatyti atvejai vaikų populiacijoje su kvėpavimo sutrikimo simptomais, pasireiškusiais per pirmąją gyvenimo savaitę ir su klinikine pneumonijos diagnoze, kurių motinoms buvo įtarta COVID-19 infekcija.

Iš tiriamųjų naujagimių nosiaryklės tepinėlių atlikti PGR tyrimai (viruso RNR paieška) buvo neigiami, tačiau nepatvirtino COVID-19 etiologijos. Remiantis literatūros duomenimis, COVID-19 infekcija po gimimo būna nesunkios eigos, lyginant su vyresnių pacientų grupėmis, arba net besimptomė.

Apsaugos priemonės žindymo metu:

• Žindymas ir motinos pienas suteikia apsaugą ir motinai, ir vaikui bei turi papildomą naudą šeimai, socialinių ir ekonominių privalumų.
• Remiantis mokslo žiniomis, motinos COVID-19 infekcijos atveju, motinos pienas nelaikomas galimu infekcijos šaltiniu naujagimiui, panašiai kaip ir kitų respiracinių virusinių infekcijų atveju.
• Vis dėlto, dabartinė COVID-19 epidemija reikalauja derinti žindymo skatinimą su higienos reikalavimais, ribojant viruso plitimą oru ir kontaktą su infekuotų pacientų kvėpavimo takų sekretu (įskaitant moteris, kurios ką tik pagimdė).
• Tikėtina, tačiau kol kas nedokumentuota, jog mama, serganti COVID-19 infekcija, su savo pienu gali perduoti naujagimiui specifinius COVID-19 antikūnus, jau praėjus kelioms dienoms nuo infekcijos. Taip keistųsi naujagimio infekcijos klinikinė išraiška.
• Taktika, kuri rekomenduoja rutininį COVID-19 užsikrėtusios motinos ir naujagimio atskyrimą, gali turėti neigiamą poveikį mamos ir vaiko santykiams ir neužtikrina naujagimio apsaugos, kadangi užkrėtimas gali įvykti ir besimptomėje motinos ligos fazėje.

Viruso perdavimo iš motinos vaikui profilaktikos nurodymai:

• UNICEF. Ši organizacija nesvarsto naujagimio ir mamos atskyrimo ir siūlo tęsti žindymą, papildomai užtikrinant higienos reikalavimus, sumažinti COVID-19 viruso perdavimo naujagimiui galimybę.
• JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (2020 m):
• Jei motina yra infekuota COVID-19 ar jai įtariama infekcija, naujagimio atskyrimas nuo motinos turėtų būti svarstomas kaip pirmo pasirinkimo taktika. Atskyrimo rizika ir privalumus bei nepradėto ar nutraukto maitinimo pasekmes reikėtų aptarti su tėvais ir sveikatos priežiūros specialistais.
•  Jei motina ir naujagimiu yra rūpinamasi kartu ir motina žindo naujagimį svarbu užtikrinti įprastas priemones, naudojamas virusinių infekcijų plitimo stabdymui. Nebučiuoti naujagimio, apsaugoti jį nuo kosinčių suaugusių ir kvėpavimo takų sekreto (dėvėti kaukę) žindant ir artimo kontakto su naujagimiu metu), rankų higiena (ypač prieš maitinimą), apriboti svečių apsilankymus. Jei naujagimis lieka ligoninėje ir yra laikomas vienoje patalpoje su motina, jis turėtų miegoti savo lopšyje 2 metrų atstumu nuo motinos.
• Nacionalinis Italijos sveikatos institutas. Apžvelgiant šiuo metu turimą mokslinę informaciją ir turint omenyje apsaugines motinos pieno savybes, manoma, jog infekuotų ar įtariamų infekuotų COVID-19 motinų naujagimiai galėtų būti maitinami motinos pienu. Atsižvelgiant į motinos pageidavimą, naujagimiai gali būti žindomi iš krūties ar maitinami nutrauktu motinos pienu. Italijos sveikatos ministerijos rekomendacijose rašoma, jog viruso perdavimo rizikos mažinimui, rekomenduojama laikytis higienos principų (rankų higiena, veido kaukė maitinimo metu). Jei naujagimį tektų laikinai atskirti nuo motinos, rekomenduojama motinai padėti išlaikyti laktaciją nutraukiant pieną ranka ar pientraukiais, laikantis tų pačių higienos reikalavimų. Visiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kurie kontaktuoja su nėščiąja ar naujagimiu, reikėtų laikytis apsauginių higienos rekomendacijų.
• Kinijos Pediatrų COVID-19 darbo grupės gydytojai, kurie neseniai dirbo COVID-19 epidemijos metu Kinijoje, siūlo maitinti naujagimį adaptuotu mišiniu ar, esant galimybei, donoriniu motinos pienu. Autoriai nepateikia tikslių priežasčių šiam pasirinkimui. Spėjama, kad Kinijos ekspertų rekomendacijose nėra pilnai įvertintas naudos ir žalos santykis, nėra nurodyti šaltiniais, kuriais remiantis infekcijos rizika palyginta su nemaitintais naujagimiais.

Nutraukto motinos pieno vartojimas:
• Mamos ir naujagimio atskyrimo atveju, reiktų vengti mamos pieno pakaitalų naudojimo. Mamos, kurios ketino žindyti ar jau žindančios, turėtų būti skatinamos nusitraukinėti pieną ir taip užtikrinti pakankamą laktaciją.
•  Nutrauktas mamos pienas neturėtų būti pasterizuojamas prieš naujagimio maitinimą, manoma, kad užsikrėtusios mamos COVID-19 infekcija pienas nėra infekcijos šaltinis naujagimiui.

Galutiniai mamos ir naujagimio nurodymai COVID-19 epidemijos metu:
• Pagal galimybes, svarbu bendradarbiauti, norint palengvinti mamos ir naujagimio kontaktą bei žindymo pradžią. Tai yra įmanoma, kai mamai patvirtinta COVID-19 infekcija, tačiau eiga besimptomė arba lengvos eigos arba mama sveikstanti, arba mamai įtariamas COVID-19 virusas, tačiau simptomų nėra arba yra lengva eiga.
• Esant sunkiai infekcijai (karščiavimas, kosulys ir skrepliavimas), mama ir kūdikis laikinai turi būti atskirti, laukiant COVID-19 infekcijos laboratorinio patvirtinimo (RNA-PGR). Jei atsakymas teigiamas – mama ir kūdikis gydomi atskirai. Esant neigiamam atsakymui – kūdikis gali būti su mama.
• Sprendimas, dėl mamos ir kūdikio atskyrimo, atliekamas individualiai, atsižvelgiant į mamos pageidavimą, ligoninės logistiką ir epidemiologinę situaciją šalyje.
• Jeigu vaikas atskiriamas nuo mamos, rekomenduojama maitinti nutrauktu nepasterizuotu motinos pienu.
• Patvirtinus COVID-19 infekciją mamai, privaloma laikytis griežtos asmens higienos, norint išvengti ligos plitimo oro lašeliniu būdu. Naujagimis, kiti hospitalizuoti pacientai ir sveikatos priežiūros specialistai turi būti apsaugoti.
•  Mamos, gydomos vaistais dėl COVID-19, žindymas turi būti sprendžiamas individualiai kiekvienam atvejui.

 


Komentarai

0
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
traffix.lt