8 c Alytus
Sekmadienis, Rugsėjo 20d.
Prisimink alytiškius
2020 Kovo 22d.
3

Mirė Alytuje augusi rašytoja Neringa Dangvydė Macatė (1975✝2020. PRO MEMORIA)

titleNuotraukų galerijaN. D. Macatė (1975✝2020)Vlado Braziūno nuotr.

PRO MEMORIA

Pasaulinę poezijos dieną, kovo 21-ąją, po ilgos ir sunkios ligos, eidama 45-uosius metus, mirė rašytoja, literatūros kritikė Neringa Dangvydė Macatė (buv. Mikalauskienė), su giliu liūdesiu praneša Lietuvos rašytojų sąjunga.

Vilniuje 1975 m. balandžio 6 dieną gimusi, vaikystę ir paauglystę Alytuje praleidusi kūrėja baigė 9-ąją vidurinę mokyklą (dabar – Jotvingių gimnazija) bei Dailės mokyklą. Po to įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti filosofijos, o po dviejų kursų, supratusi, kad jos tikrasis pašaukimas – literatūra, pradėjo lituanistines studijas.

Neringa parašė ir pati iliustravo 2 knygas vaikams: pasakų – „Gintarinė širdis“ (2013 m.) ir apysakų – „Vaikas su žvaigžde kaktoje“ (2016 m.). Pastarosios knygos rankraštis Nacionaliniame konkurse „Švieskime vaikus“ laimėjo 3-ąją vietą. 2018-aisiais už šią knygą autorė buvo apdovanota 2-ąja Vytauto Tamulaičio premija, kuri, anot steigėjų, skiriama už „reikšmingą lituanistinę veiklą, lietuvių kalbos puoselėjimą, grožinę kūrybą vaikams, jos originalumą, minties raiškos ir stiliaus sklandumą, dvasinių vertybių atskleidimą“.

N. D. Macatė buvo ir puiki vertėja. Iš prancūzų kalbos išvertė romanus Nora Roberts „Makgregorai: Sibilė" (2015 m.), Gaël Faye „Maža šalis" (2017 m.), Eric-Emmanuel Schmitt „Ugnies naktis" (2018 m.), Hélène Cixous „Auksas: mano tėvo laiškai" (2018 m.) bei Hélios Azoulay, Pierre-Emmanuel Dauzat knygą „Ir pragaras turi savo orkestrą: muzika koncentracijos stovyklose" (2016 m.).

Per visą savo gyvenimą Neringa Dangvydė mokėjo suderinti rašytojos kūrybingumą ir visuomeninį aktyvumą, ji gebėjo skaityti pranešimus kuo įvairiausiai auditorijai – ir specialistams, ir jaunuomenei. Mokėjo bendrauti ir su pačia jauniausia vaikų auditorija, nuoširdžiai dalindamasi savo įspūdžiais apie vaikystėje ar aktualiai skaitytas vaikiškas knygas. Metų metus ji vykdė ilgametę nuoseklią, nuoširdžią, dažnai savanorišką veiklą, padedančią kuo įvairiausiais būdais skleisti vaikų literatūrą, buvo nuolatinė žurnalų „Bitutė“, „Laimiukas“, „Rubinaitis“, „Literatūra ir menas“ autorė, radijo laidų dalyvė. Nuo 2012 metų ji vedė Atvirojo jaunimo centro „Mes“ kūrybinio rašymo studiją, ugdė kūrybiškumą, skatino skaitymą, ieškojo ir atrasdavo jaunų talentų. Buvo aktyvi ir įdomių svetainės Menobangos.lt projektų, ciklų „Pokalbiai su regionų rašytojais“, „Debiutai“ įkvėpėja ir vykdytoja.

N. D. Macatė buvo ne tik Lietuvos rašytojų sąjungos (nuo 2017 m.), bet ir IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus narė. Tradiciniai šios organizacijos seminarai buvo neįsivaizduojami be Neringos pranešimų, dalyvavimų diskusijose, be energingo jos moderavimo ir be jos skleidžiamos geros nuotaikos.

Pastaruosius mėnesius gulėdama ligoninėje, Neringa Dangvydė ir toliau neprarado dvasios šviesos ir ramybės, skaitė knygas, rašė apie jas recenzijas, o taipogi užbaigė ir savo pačios apysaką paaugliams Plėšytojas, kuri, tikėkimės dar šiais metais pasieks jaunuosius skaitytojus.

NERINGA DANGVYDĖ MACATĖ

[1975-04-06 2020-03-21]

Artimieji su Neringa Dangvyde Macate atsisveikins Vilniaus laidojimo rūmų (Olandų g. 22) 3 salėje trečiadienį, kovo 25 dieną nuo 10 iki 13 val. Urna su velionės palaikais išnešama 13 val. ir bus palaidota Karveliškių kapinėse.

 

Fotogalerija

  • Neringa Dangvydė Macatė (buv. Mikalauskienė)

Komentarai

3
Komentuoti
...2020-03-22
Korona?
teilsisi ramybeje2020-03-22
kas jai buvo? jaunas amzius.
pritariantis2020-03-22
Drasi moteris, tesiilsi ramybeje.
traffix.lt