1 c Alytus
Pirmadienis, Lapkričio 30d.
Dzūkija112Aktualijos
2020 Kovo 10d.
1

Sukčių aukos – garbaus amžiaus žmonės

title

Trys paskutinieji Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) teritorijoje užfiksuoti atvejai rodo, kad sukčiautojai pastaruoju metu yra nusitaikę į garbaus amžiaus žmones, iš kurių net tūkstantinėmis sumomis vilioja daugiausia namie laikomus pinigus.

Kovo 9 dieną, apie 18 val. 20 min., Alytuje, Statybininkų gatvėje, į moters, gimusios 1933 metais, namus atėję nepažįstami asmenys įtikino, jog jos turimi pinigai yra padirbti ir juos reikia paimti patikrinimui. „Tikrintojų“ moters ir vyro paimta suma – 2 tūkst. 690 eurų.

Pasal Alytaus apskrities VPK komunikacijos poskyrio vyriausiosios specialistės Eglės Kačinskienės, aktualiu atveju buvo pritaikytas šabloninis apgaulės būdas: į laidinį telefoną paskambino nepažįstamas vyras ir nurodė, jog atvyks į namus pasikalbėti dėl klaidingai sumokėtų mokesčių. Į namus atėjo nepažįstamas vyras bei moteris ir pokalbio metu įkalbėjo parodyti namuose turimus pinigus, esą patikrins, ar šie tikri, o patikrinimui nuneš į banką.

Kovo 5 d. apie 15 val. Birštone, Balio Sruogos gatvėje, į vyro, gimusio 1927 m., namus atėjęs vyras prisistatė policijos pareigūnu ir pavogė 600 eurų.

Vasario mėnesį į moters, gimusios 1931 m., namus Alytuje, Jurgiškių gatvėje, apie 12 val. atėję nepažįstami asmenys, prisistatę policijos pareigūnais, išviliojo 2 tūkst. 550 eurų.

Alytaus policijos duomenimis, žala, kurią patyrė asmenys nukentėję dėl sukčiavimų 2020 m. yra ženkliai didesnė: asmenys patyrė daugiau nei 100 tūkst. eurų nuostolį, o vienu metu didžiausia išviliota suma buvo 50 tūkst. Eur.

Policija atkreipia dėmesį, kad sukčiai nemiega, jie nuolat tyko patiklių ar senyvo amžiaus žmonių, kuria painias ar skaudžias istorijas ir apsimetę pareigūnais ar valstybės tarnautojais išvilioja žmonių santaupas.

Dėmesio, jeigu jums paskambins nepažįstamasis ir praneš, kad artimas asmuo pateko nelaimėn – sukėlė eismo įvykį, sužalojo kitą žmogų ar padarė jam nuostolių:

•    Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų
•    Nepakluskite jo reikalavimams
•    Pirmiausia skambinkite į policiją (112) ir patikrinkite šią žinią
•    Nedelskite ir susisiekite su tuo žmogumi, kuriam, neva, atsitiko nelaimė
•    Pasitarkite su kitais artimaisiais ar kaimynais

Policija taip pat rekomenduoja niekada nepasirašyti jokių dokumentų, kuriuos Jums primygtinai rekomenduoja nepažįstami arba labai mažai pažįstami asmenys.

Populiariausi sukčiavimo būdai:
•    SMS žinutės apie tariamus laimėjimus – prašoma nupirkti papildymus, bandoma išvilioti banko prisijungimo kodus;
•    Nukentėjo anūkas (-ė), sūnus/ duktė – pranešama apie į avariją patekusį artimąjį ir reikalaujama pinigų daktarui, pareigūnui ar nukentėjusiajam. Pinigus paima nepažįstami asmenys, atėję į namus;
•    Netikri pinigai – pareigūnas informuoja, kad asmuo netikrais pinigais susimokėjo už komunalines paslaugas arba prekes parduotuvėje, todėl tariami pareigūnai atvyksta patikrinti pinigų ir juos pasisavina;
•    Prisistato policijos pareigūnu ir apsimeta, kad pas neseniai sulaikytą asmenį rasti žmogaus bankiniai duomenys, kalbama apie bandymą jungtis prie Jūsų sąskaitos ir taip vilioja banko prisijungimo kodus;
•    Įvairių institucijų atstovų apsilankymai – dažnai apsimetę tarnautojais, sukčiai senolių namuose pasisavina dideles pinigų sumas, kurios būna minkštuose balduose, miegamojo ar svetainės komodų stalčiuose ar paslėpti už rūbų spintose;
•    Meilės emigrantai – pažinčių svetainėse apsimeta užsienio kilmės kariškiais ar daktarais, kurie neva nori persiųsti didelę pinigų sumą Jums ir pašo sumokėti už siuntinį, kuris vėliau konfiskuojamas, tada reikalaujama susimokėti, kad moteris nebūtų teisiama už nelegalų siuntinį. Arba apsimeta verslininku ir prašo paskolinti pinigų, nes paties santaupos yra pelningai investuotos.

Nauji sukčiavimo būdai:
•    perkant prekes, atsiunčiamas suklastotas bankinio pavedimo nuorašas;
•    pagal gautą nuorodą prašoma suvesti „Smart ID“ kodus;
•    siunčiami elektroniniai laiškai apsimetant įmonės direktoriais dėl lėšų pervedimo į užsienio sąskaitas.
Vienos įmonės direktorius padiktavo sukčiui, kuris prisistatė policijos pareigūnu savo elektroninės bankininkystės kodus ir iš įmonės buvo pasisavinta 55 tūkst. eurų. Panašios istorijos įvyksta ir tuomet, kai sukčiai atkakliai ir įžūliai atakuoja įmonių buhalteres (-ius). Todėl rekomenduojame aptarti tokią sukčiavimo schema su finansininkais ir įdiegti papildomas apsaugos priemones.
Taip pat siūlome atsargiai vertinti Jūsų siūlomos prekės pirkėją ir nepasitikėti siunčiamu bankinio pavedimo patvirtinimu. Visada tikrinkite sąskaitą ir būsite tikras dėl apmokėjimo.
Pastaruoju metu taikomas kitas sukčiavimo būdas, kai nevykdant jokių finansinių operacijų, asmens mobiliojo ryšio telefono ekrane staiga atsiranda „Smart“ programėlės vaizdas su prašymu patvirtinti PIN kodą 1. Net ir nevykdant nurodymo, šis vaizdas kartojasi, tačiau suvedus kodą automatiškai yra nuskaitomi pinigai nuo asmens sąskaitos, todėl būkite labai budrūs.


Komentarai

1
Komentuoti
ceslovas2020-03-12
ir man skambino daug kartu ir skirtingais numeriais,bet as neatsiliepiau
traffix.lt