11 c Alytus
Sekmadienis, Balandžio 5d.
2020 Vasario 26d.
16

Gediminas Daukšys: ar keisis švietimo valdymo principai

titleGediminas  Daukšys, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys

Vakarietiškas ar sovietinis kelias – tokius du pasirinkimus turės Alytaus tarybos nariai šį ketvirtadienį, kada svarstys švietimo tinklo reformos klausimą. Paskutiniai du mėnesiai mūsų mieste aiškiai parodė, kad yra susipriešinimas tarp alytiškių ir miesto administracijos. Alytaus valdininkų siūloma švietimo tinklo reforma, primenanti sovietinius laikus ir metodus, aiškiai netenkina alytiškių.

Prioritetas pastatams?

Pagrindinis Alytaus administracijos siūlomas švietimo tinklo reformos akcentas – pastatai, bet ne švietimo kokybė. Miesto valdininkų siūlomas projektas numatė, kad reikia griauti Likiškėlių progimnaziją, uždaryti kitas kokybiškai ir efektyviai veikiančias mokyklas. Su šiais siūlomais sprendimais kategoriškai nesutinka švietimo įstaigų bendruomenės: tėvai, mokytojai, vaikai. Alytuje viešėjęs švietimo profesionalas, buvęs Vilniaus Šolomo Aleichemo žydų gimnazijos direktorius Miša Jakobas taip pat pabrėžė, kad toks sprendimas būtų klaida visam miestui.

Atlernatyva – kitoks požiūris į švietimo tinklo valdymą

Drauge su keliais Alytaus miesto tarybos nariais paruošėme alternatyvą siūlomam administracijos projektui. Kodėl? Nes reformos tikslas turėtų būti ne skaldyti visuomenę, bet gerinti švietimo kokybę, aplinką. Turime suprasti, kad kalbėdami apie mokyklų tinklą ir kiek mokyklų turi būti mieste, reikia kalbėti ir apie to tinklo finansavimo tvarką. Šiandien jokia mokyklų ūkio finansavimo tvarka Alytuje nėra patvirtinta. Tai sudaro sąlygas valdininkams biudžeto lėšas skirstyti neskaidriai. Todėl dažnai mokyklų ūkio finansavimas susijęs, ne su joje besimokinančių vaikų skaičiumi, o mokyklų vadovų partiškumu arba joje įdarbintų partijos bičiulių ar giminaičių kiekiu. Užsienio šalių bei kai kurių Lietuvos miestų pavyzdžiai rodo, kad aukštus ugdymo kokybės rezultatus pasiekti galima taikant šiuolaikinius valdymo metodus. Nuo ko pradėti, kas gi tai yra? Visų pirma, tai yra vertybinis aspektas – įstatymų laikymasis. Dabartinio Alytaus švietimo tinklo reformos kontekste aiškiai matome, kad miesto administracija nesilaiko įstatymo. Juk LR Švietimo įstatyme labai tiksliai parašyta, kad mokyklą renkasi tik mokiniai, tai yra jų tėvai arba globėjai. Jeigu mokiniai pasirenka vieną ar kitą mokyklą, tai miesto ar rajono tarybos narių uždavinys yra skaidriai ir racionaliai skirti resursus vaikų ugdymo procesui užtikrinti. Deja, bet kol kas šis įstatymas Alytuje negalioja. Iki šiol tik valdininkai spręsdavo, kiek ir kokią mokyklą finansuoti. Ketvirtadienį pristatomas miesto valdininkų siūlomas projektas nekeičia esamos situacijos, o valdininkai ir toliau spręstų, į kurią mokyklą turi eiti vaikai. Mūsų paruošta alternatyva aiškiai pasisako, kad tik tėvai sprendžia, kur turi mokytis jų vaikams. Taip pat tik mokyklų vadovai kartu su mokyklų tarybomis ir tėvais gali nuspręsti, kaip efektyviai ir racionaliai tvarkytis.

Šiuolaikiškas ir modernus požiūris taip pat asocijuojasi su šiuolaikišku finansų, lėšų valdymu ir vadyba. Kiekvienas sprendimas turi turėti ir ekonominį pagrindimą.Skirti lėšas priklausomai nuo mokyklą lankančių vaikų skaičiaus įpareigoja LR Švietimo įstatymo 67 straipsnis. Mūsų alternatyvoje aiškiai sakoma:

  • Reikia nustatyti vienodą ūkio išlaidų krepšelį visoms pradinėms, progimnazinėms ir gimnazinėms klasėms (pvz., 390 - 410 eur. vienam mokiniui arba atitinkama suma klasei);
  • Nustatyti skirtingo dydžio krepšelius specialiųjų poreikių turintiems vaikams;
  • Nustatyti protingą, maksimalų plotą, reikalingą mokiniui (minimalų 5 kv.m. ir maksimalų 12 kv. m. patalpų plotą tenkantį vienam mokiniui bendrojo ugdymo mokyklose).

Pasirinkus mūsų siūlomą alternatyvą, skaidriai ir efektyviai tvarkant finansus jau artimiausiu metu galėtume sutaupyti 580 tūkst. eur. mokesčių mokėtojų pinigų. Leidus tėvams patiems nuspręsti, kur mokytis jų vaikams, švietimo įstaigos pradėtų tarpusavyje konkuruoti, o tai skatintų ugdymo kokybės gerėjimą.  

Švietimo tinklo reforma – tai geras išbandymas miesto tarybai. Jeigu politikai pasirinks  šiuolaikišką požiūrį į vadybą, finansų tvarkymą, yra didelė tikimybė, kad ši tvarka būtų pritaikyta ir kitose miesto srityse. Taip naudą pajustų visi alytiškiai.

Gediminas  Daukšys, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys


Komentarai

16
Komentuoti
Brolis žadėjo po 30002020-02-27
O šitas kiek žada?
Alytiškis2020-02-26
Švietimo skyriaus vadus keiskit.
Alytus2020-02-26
Pradekit nuo svietimo skyriaus pertvarkymo. Kiek tie patys seniai gali sedeti ten ir daryti kazka tik kai gauna pinigu?
Kur Cesiulis?2020-02-26
Vis dar laidose filmuojasi? Mano vaiku mokykla nori uzdaryti. Nerijau!
Matau2020-02-26
Jis plepa kazkieno subraizyta planą, taigi čia Dauksys
Matau2020-02-26
Dauksys isipirkes gidą ir Dzūkijos tv
a2020-02-26
cia kazkas nesuprato kas parasyta tai dar karta paskaityk ,normalus siulymas viskas turi naturaliai issispresti ,kiti laikai atejo ,o svietimo pertvarka reikia daryt nuo svietimo skyriaus ,nes ten dar tarybiniu laiku mastymas.O del tusciu patalpu panaudojimo turi galva sukt savivaldybes ukio dalis ,o ne mokytojai ir direktorius,ju pareiga mokyti vaikus.
nagi2020-02-26
skaičiau, skaičiau, bet taip ir nesupratau, kas k o n k r e č i a i siūloma :) Kaip ir visada -demagogijos lietus, jokio konkretumo
Joo2020-02-26
Na tikėkimės bus geriau nei dabar
Laukiam2020-02-26
Laukiam sprendimo. Arba meras prieš alytiškius, t.y. už Valūno pertvarką arba meras su alytiškiais. Pažiūrėsim kaip mūsų mylimiausias pasielgs. Nuo meilės iki neapykantos tik vienas žingsnelis, t.y. vienas mygtuko paspaudimas miesto tarybos salėje rytoj
fu2020-02-26
Tai gi čia orinis pliurpalas, populistas.
He he he2020-02-26
Rytoj Cesiulis laiko egzaminą :)
Pagaliau2020-02-26
Pagaliau protingos mintys. Per daug mūsų mieste švogerizmo, savų ir ne tokių savų , ką ir rodo toks netolygus finansavimas..
O į laisvus plotus kelkit moksleivių centrą, nereiks nuomos mokėt
skaitytojas2020-02-26
Pezalai kurie nieko nesprendžia. Kiškit po kilimu šitą populistą.
f2020-02-26
Atsirado nauji gelbėtojai,nors turėdami įrodymų,kad už finansuojami papildomai direktoriai už įdarbinimus ir kt.paslaugas,galėjo seniai kreiptis į tam tikras instancijas arba taryboje viešint ir užkirst kelią.Siūlymas palikt viską po senovei tai jau tikrai sovietmetis ir stagnacija bei noras pasirodyt geram prieš rinkėjus.Mokesčių mokėtojams tai nesibaigiantis pastatų išlaikymas ir vėjais švaistomi pinigai.Perpus sumažėjo vaikų,turi mažėt ir mokyklų ir taip padaryta bet kurioje savivaldybėje.Apie mokyklos nuomojimą kalbėt kvaila.Kam išnuomosit šitokius plotus? KAS SUKSIS ŠALIA VAIKŲ? Kam tada tas tvoras dedat?Žodžiu,klaunai toliau tęsia šou,nors didžiojo šaumeno kažkodėl rimtais klausimais nesigirdi.
Romas2020-02-26
Pagaliau, savivaldybėje kažkas skaičiais pradeda kalbėti, o ne "patinka", "nepatinka", "galbūt". Ačiū Gediminai! Žiūrėsim ką ryto nuspręs taryba.
traffix.lt

Susiję straipsniai